فصل دوم کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه بروه سردشت بعنوان یکی از کانون‌های حوزه نفوذ سفال نارنجی رنگ انجام شد.
به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، مهنازشریفی سرپرست هیأت باستان‌شناسی 14شهریور1400 با اعلام این خبر گفت: تپه بروه در شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی و در جنوب غربی دریاچه ارومیه قرار دارد.
استادیار پژوهشکده باستان‌شناسی با بیان اینکه این تپه از یک سو در نزدیکی رودخانه زاب کوچک و از سوی دیگر در میان ارتفاعات و جنگل‌های سردشت و در موقعیتی کاملا کوهستانی قرار گرفته تصریح کرد: تپه بروه متعلق به اوایل هزاره سوم قبل از میلاد، عصر مفرغ قدیم (حسنلوی VII) و ساکنان بومی منطقه است ،مکانی که اقوام مهاجر تازه وارد کوراارس به منطقه راه نیافته اند.

او با اشاره به اینکه تپه بروه به عنوان یکی از کانون‌های حوزه نفوذ سفال نارنجی رنگ انتخاب و مورد کاوش قرار گرفت افزود: عصر مفرغ قدیم همواره با سفال‌های سیاه با نقش کنده یانیقی شناخته می‌شود و گونه سفال نارنجی مفرغ قدیم به ندرت مورد شناسایی و مطالعه قرار گرفته و شناخت محدودی نسبت به این سنت فرهنگی وجود دارد.
این باستان‌شناس اظهارکرد: آنچه اهمیت این محوطه را نشان می‌دهد انباشت ضخیم این دوره است که به جز در حسنلوVII و حسنعلی و مواد فرهنگی پراکنده در بررسی‌های سطحی ،آثار و شواهد آن در کاوش‌های باستان‌شناسی با حجم انباشت هفت متر و به ضخامت بروه بدست نیامده است، که نشانگر استقرار طولانی مدت در این تپه است.
او وجود دیوار خشتی و بقایای معماری بدست آماده در کاوش را نشانگر استقرار دائم اقوام بومی ساکن هزاره سوم قبل از میلاد در حوضه جنوبی دریاچه ارومیه برشمرد که برای نخستین بار در کاوشهای باستان‌شناسی بروه بقایای استقرار دائم این اقوام بدست آمده و شناسایی شده است.
شریفی اظهارکرد: تاکنون در حوزه شمال غرب ایران بقایای معماری ساکنان بومی منطقه شناسایی نشده بود و صرفا از مهاجرین تازه وارد از قفقاز اطلاعات باستان شناختی وجود داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *