12:57

نام فیلم افتتاحیه «جشنواره فیلم کن» هفتاد و پنجم به دلیل شباهتی که با نماد حمایت از حمله روسیه به اوکراین داشت، تغییر داده شد.
به گزارش ایرنا به نقل از ایندی وایر، به دنبال اعتراضات موسسه فیلم اوکراین به شباهت نام فیلم افتتاحیه هفتادوپنجمین دوره از جشنواره کن به نماد حامی جنگ در روسیه، کارگردان این فیلم نام آن را تغییر داد. این فیلم که Z نام داشت از این پس در فرانسه تحت عنوان قطع کردن (Coupé) و در سطح بین‌الملل با نام برش آخر اکران خواهد شد.
میشل آزاناویسوس، کارگردان فرانسوی این فیلم، با انتشار یک بیانیه گفت: نام فیلم چند ماه پیش که آن را کامل کردم، خنده دار به نظر می‌رسید اما امروز دیگر اینطور نیست و نمی‌توانم تحملش کنم. فیلم من قرار است باعث لذت شود و نمی‌خواهم به هیچ نوعی به این جنگ ارتباط داشته باشد. بنابراین از عوض کردن نام فیلم خوشحالم و با این کار حمایت تمام و کمال خود را از مردم اوکراین نشان می‌دهم.
متولیان جشنواره فیلم کن با انتشار بیانیه‌ای از این تصمیم حمایت کردند.
حرف Z در حال حاضر روی بسیاری از خودروهای نظامی روسیه حک شده است. ارتش روسیه از این حرف برای تفکیک نیروهای خود از سربازان اوکراینی استفاده می‌کند. از زمان آغاز جنگ اوکراین، این نماد در روسیه و اروپا مفهوم جدیدی به خود گرفته است و شهروندان از آن برای نشان دادن حمایت خود از حمله به اوکراین استفاده می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.