عکس‌های ۵۰ ساله «محمد احصائی» از موزه‌های جهان


1400-08-04 7:56 ب.ظ

نمایشگاه عکس‌های ۵۰ ساله سید محمد احصایی، استاد خوشنویس و نقاش برجسته کشورمان از موزه‌های دنیا، در گالری گلستان افتتاح می شود.

به گزارش ایرنا، اسلایدهای رنگی که استاد احصائی در دهه های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰، در روزگار دانشجویی خود گرفته است سرانجام روی دیوار گالری می‌رود که بخش بزرگی از این عکس‌ها، نماهایی از موزه‌های جهان را به ثبت رسانده‌اند.

شماری از این عکس‌ها از جمعه هفتم آبان در گالری گلستان به نمایش در می‌آید و همان جا کتابی با تعداد بسیار بیشتری از عکس‌ها رونمایی می‌شود.
نمایشگاه و کتاب گنج بازیافته، سومین نمایش و کتاب از رشته دیدار هنرمند از بهزاد حاتم است. در کتاب گنج بازیافته میخوانیم: عکس های موزه‌ها هنرمند جوانی را نشان می دهد که با نگاهی هنرشناس و ستایشگر، آمده است که بیشتر ببیند و بستاید و بیاموزد و هم زمان عکاسی کنجکاو و تیزبین و بازیگوش؛ که اما دریچه دوربینش را بر هر چیزی نمی گشاید.

او بسیار گزیده و سنجیده و شکیبا رفتار می کند. تعدادی از عکس‌های احصائی از پیوند میان نگرنده و کار هنری است. برخی از این‌ها چیزی بیش از نگهداری یک دم درست از رو به رویی یک نگرنده با یک کار هنریست، احصائی با نگر درست و با شکیبایی توانسته است، یک کار هنری دیگر بیافریند.

عکس‌های ۵۰ ساله «محمد احصائی» از موزه‌های جهان

در کنار بعضی از عکس‌ها یادداشتی درباره آن به خط احصائی آمده است که خواندنی و شیرین است و به ارزش کتاب می افزاید.

کتاب “گنج بازیافته” را مانند دو کتاب پیشین دیدار هنرمند، نشر نظر در همکاری با گالری ۱۰ منتشر کرده است. همه کتاب های این رشته دو زبانه است و متن انگلیسی آن ترجمه متن فارسی نیست و نویسنده آن را برای خواننده غیر ایرانی نوشته و گاه در آن چیزهایی را توضیح داده که خواننده ایرانی خود بر آن آگاه است.عکس‌های ۵۰ ساله «محمد احصائی» از موزه‌های جهان

نمایشگاه عکس های سید محمد احصایی، نخستین نمایشگاهی است که گالری گلستان پس از پاندمی کرونا به صورت حضوری برگزار می کند و بار دیگر این گالری قدیمی تهران درهای خود را به روی مشتاقان هنر می گشاید.
گالری گلستان تا دوازدهم آبان در خیابان دروس، خیابان کماسایی، پلاک ۳۴ عکس های گنج بازیافته را به تماشا خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *