لزوم شناساندن شخصیت امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد به نسل جوان یکی ازمهمترین رویکردهای مسئولان و هنرمندان قلمداد می‌شود که باید مورد توجه قرارگیرد.

به گزارش مهر، چهاردهم و پانزدهم خرداد هر ساله یادآور حقیقت همیشه زنده تاریخایران است؛ سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) که فراقی دردناک برای مردم ایرانمحسوب می‌شود و همزمانی آن با نقطه آغازین جریان انقلاب اسلامی در ۱۵ خردادسال ۱۳۴۲، برای مردم ایران جایگاهی ویژه دارد که نشان‌دهنده این است که موضوعتبیین انقلاب اسلامی باید در ایام رحلت بنیان‌گذار کبیر انقلاب با شور و اشتیاق بیشترینسبت به سالیان قبل مورد توجه قرار گیرد.

از طرف دیگر، تبیین و شناساندن اندیشه های سیاسی حضرت امام (ره) و جایگاهولایت فقیه برای آحاد جامعه و نسل سوم انقلاب ضروری است. فتنه‌ها، نفوذهایسیاسی، تحریم‌های سیاسی و اقتصادی واز جمله روش‌های دشمنان برای ضربهزدن به مردم و انقلاب اسلامی است که امروز باید آگاهانه‌تر نسبت به این نفوذ وفشارها، عمل کرد. در این ارتباط، هنرمندان و فعالان رسانه‌ای نقشی ویژه درشناساندن شخصیت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی به نسل جوان دارند.

استفاده از ظرفیت هنر برای تحقق اهداف مرتبط با نسل سوم انقلاب

توجه به مناسبت‌های ملی، یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به عنوان هدف در دستورکار نهادها قرار بگیرد. محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی در گفت‌وگو باخبرنگار مهر درباره پرداختن به موضوعات مناسبتی توسط هنرمندان عنوان کرد: یکی ازمواردی که در حوزه همه فعالیت‌های هنری و ایام‌الله مورد توجه قرار می‌گیرد، روزهایمناسبتی است که ما در تقویم داریم. درج این مناسبت‌ها در تقویم به منظور یادآوری وذکر اتفاقاتی است که در این روزها رقم خورده است، بنابراین با توجه به اینکه ابزارهایهنری بهترین بستر برای انتقال مفاهیم محسوب می‌شوند و به ویژه هنرهای تجسمیبه عنوان پیشرو و پیشران پرداختن به چنین موضوعاتی هستنند، می توانند مورد توجهقرار گیرند.

وی تاکید کرد: در این ارتباط، جایگاه صف و ستادی باید کاملا لحاظ شود، به این معنیکه جایگاه ما در مرکز هنرهای تجسمی باید جایگاه ستادی، راهبری و تنظیم‌گری باشدو پشتیبانی‌های مادی و معنوی را تا جایی که بتوانیم فراهم کنیم و از طرف دیگر اجرا رابه تشکل‌های تخصصی هنری واگذار کنیم مثل موسسات تخصصی، انجمن‌ها ومجموعه‌هایی که فعالیت هنری دارند و همچنین خود هنرمندان.

امسال سالگرد ارتحال بنیان‌گذار کبیر انقلاب با شهادت رئیس جمهور کشور که نگاهیویژه نسبت به مردم داشت، همزمان شده است از این رو شاید بتوان از ظرفیت‌هایموجود در این ۲ موضوع به نحو احسن بهره گرفت.

خط مشترک و موضوع رویدادهای هنری در سالگرد ارتحال امام و قیام ۱۵ خرداد،مساله نگاه مردمی امام خمینی (ره) با شهدای عرصه خدمت و نقش آفرینی مردم درسرنوشت‌شان در پیش رو خواهد بود

خراسانی‌زاده نیز درباره برنامه‌های امسال سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و قیام ۱۵خرداد گفت: سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) امسال رنگ و بوی دیگری دارد،چراکه یکی از یاران راستین حضرت امام (ره)، رئیس جمهور محبوب ما به همراهیاران‌شان به شهادت رسیدند و از طرف دیگر در آستانه انتخاب تازه‌ای هستیم و مردمایران باید با انتخاب شایسته خود تلاش کنند تا مسیر عدالت گستری که در دولت آقایرئیسی وجود داشت و ایشان تا پای جان بر سر آن ایستادند، در بالاترین سطح ممکنتداوم پیدا کند، لذا امسال ماجرای ۱۴ خرداد و نیمه خرداد، حال و هوای متفاوتیدارد.در بسیاری از استان‌ها با مشارکت ادارات کل ارشاد اسلامی، برنامه‌ریزی‌هایخوبی صورت گرفته و رویدادهایی برای خلق آثار هنری برگزار می شود. همچنین درتهران نیز رویدادی برای خلق اثر در داخل حرم حضرت امام (ره) یا در فضای نزدیک بهحرم در نیمه خرداد در حال برگزاری است. برنامه‌های بسیاری از این دست در دستاقدام است که ذکرشان در این مقال نمی‌گنجد.

5014362.jpg

از طرح‌های جدید مکتب حاج قاسم برای سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

وی درباره رویکرد اصلی این برنامه‌ها تصریح کرد: خط مشترک و موضوع همه اینرویدادها، مساله نگاه مردمی امام خمینی (ره) و شهدای عرصه خدمت و نقش آفرینیمردم در سرنوشت‌شان در انتخابات پیش رو خواهد بود و امیدوارم که مردمدرخشان‌تر از همیشه در این رویداد حضور داشته باشند.

مدیرکل هنرهای تجسمی در پاسخ به این پرسش که آیا آماری از تعداد آثار مرتبط با اینموضوع و هنرمندان جوانی که آثارشان را با رویکرد امام راحل و واقعه ۱۵ خرداد خلقکرده‌اند، وجود دارد یا خیر، گفت: آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد، چراکه ما نگاهسامانه‌ای به چنین پدیده‌هایی نداریم و این رویدادها بر اساس پویش‌های متعددمردمی صورت می‌گیرد و در این پویش‌ها، هنرمندان و دغدغه‌مندان در این عرصهدست به خلق آثار می‌زنند و این، مبتنی بر ثبت و ضبط قطعی و رسمی نیست. ممکناست هنرمندان و خالقان اثر خودشان به صورت مردمی، آماری را ثبت کنند یامجوزهای لازم برای برگزاری نمایشگاه از ما بگیرند اما این به آن معنی نیست که تعداداین آثار جایی ثبت رسمی شود. به هر ترتیب آمار تولیدات مردمی کار شدنی نیست چراکه در هر گوشه‌ای از کشور ده‌ها و صدها اثر در این مناسبت‌ها تولید می‌شود.

وی ادامه داد: سال گذشته در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) وبزرگداشت ۱۵ خرداد با مشارکت ۲ انجمن مردمی در حرم حضرت امام (ره) رویدادخلق اثر برگزار شد که شامل رشته‌های نقاشی، نقاشی خط، خوشنویسی و نگارگری بودکه مورد توجه مردم نیز قرار گرفت. زواری که از جای جای کشور و خارج از ایران آمدهبودند نیز فرآیند خلق اثر و اثر تکمیل شده مورد توجه‌شان قرار گرفت اما در ورای ایناتفاقات خبر دارم که صدها اثر دیگر نیز با این موضوع در سراسر کشور تولید شدهاست.

بر این اساس، یکی از راه‌های رسیدن به اهداف والای انقلاب، استفاده از زبان هنر وقالب‌های هنری است که می‌تواند رویکردها و اهداف این انقلاب و سخنان حضرتامام (ره) را به زبانی ساده و قابل فهم به مردم ارایه کند. البته از آنجایی که بیش از ۴۰سال از انقلاب اسلامی گذشته است، لزوم ارایه این اندیشه‌ها به نسل جوانی که اصلاًزمان انقلاب و سال‌های ابتدایی پس از پیروزی انقلاب را درک نکرده‌اند، بیش از پیش،حس می‌شود که برای تحقق این هدف، هنرمندان جوان نیز باید پای کار بیایند تا بازبانی به‌روز با جوانان کشور صحبت کنند و مفاهیم جدیدی سارایه دهند.

بین لزوم سفارش یک اثر هنری و دغدغه برای خلق آن تفاوت قائلم

خراسانی‌زاده نیز درباره لزوم پرداختن جوانان به این مقولات و ترغیب آن‌ها گفت: لزومتحقق چنین جریانی قطعی است اما مسأله من این است که تفاوتی قائلم بین لزومسفارش یک اثر هنری و این لزوم از حیث دغدغه. اینکه دغدغه در نگاه یک هنرمندایجاد شود و او بر مبنای یک انگیزه درونی اقدام به خلق اثر کند، خیلی فراتر از یک خلقاثر معمولی یا سفارشی می‌دانم چراکه همان زمانی که سفارشی نیز داده می‌شود،ممکن است هنرمند بر اساس دغدغه خود، در زمینه موضوعی که سفارش دادهمی‌شود، اثری خلق کرده باشد که واقعاً محترم است. برای مثال در مورد شهادترئیس جمهور بعضاً خیلی از دستگاه‌ها با هنرمندان تماس می‌گرفتند که پوستری باموضوع شهادت ایشان طراحی شود در حالی که هنرمندان اذعان می‌کردند قبل ازاینکه سفارشی داده شود، درباره این موضوع کار کرده‌اند. حتی من خبر دارم کهتعدادی از هنرمندان حاضر نشدند هزینه‌ای برای این کارشان دریافت کنند.

وی بیان کرد: در مورد سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) و واقعه ۱۵ خرداد نیز در حالحاضر بیشتر آثاری که تولید می‌شود، در حوزه طراحی گرافیک و تصویرسازی است کهاین ۲ حوزه حرف اول را می‌زند و سپس در هنرهایی چون نقاشی خط و خوشنویسیاست که مدام اثر تولید می‌شود. اکثریت مطلق این آثار نیز توسط هنرمندان جوان خلقمی‌شود یعنی اینطور نیست که بگوییم تنها هنرمندان صدر انقلاب در حال نقشآفرینی هستند بلکه در کنار آنها که در کسوت استادی و پیشکسوتی قرار دارند و خلقاثر نیز می کنند بیشترین کنش را از جوانان هنرمند شاهد هستیم که با دغدغه ودلسوزی خود این آثار را خلق و منتشر می‌کنند.

مهمترین ویژگی هنرهای تجسمی، واکنش سریع این هنر به اتفاقات است

خراسانی‌زاده با تاکید بر ویژگی اصلی هنرهای تجسمی در واکنش سریع نسبت بهوقایع بیان کرد: یکی از مهمترین ویژگی‌ هنرهای تجسمی، همین واکنش سریع و سرعتعمل در تولید اثر نسبت به دیگر هنرها است. برای مثال وقتی قرار است در یکموضوعی فیلم، نمایش یا تولید موسیقی داشته باشیم زمان زیادی برای خلق آن طولمی‌کشد اما در هنرهای تجسمی این‌گونه نیست و یک هنرمند می‌تواند در یک بازهزمانی کوتاه، از ایده تا اجرا را به نتیجه برساند. همین موضوع سبب شده در اتفاقاتمختلف و رویدادهای روز همچون اتفاقی که در رفح رخ داد هنرمندان واکنش سریعتری نسبت به دیگر هنرها نشان دهند و توانستند تصویری گرافیکی از داغ این مردمطراحی کرده و به اشتراک بگذارند که بارها دیده شد و به عنوان نمادی از واکنش مردمبه جنایات رژیم صهیونیستی در رفح لقب گرفت.

«انگیزه هنرمند» سبب تاثیرگذاری بیشتر اثر می‌شود

مدیرکل هنرهای تجسمی در پایان تصریح کرد: هنرهای تجسمی در همه پدیده‌هاپیشرو است لذا می‌خواهم بگویم که این انگیزه‌ها هر چقدر درونی‌تر باشد و هرچهبیشتر از دل برآید، تاثیرگذاری بیشتری نیز خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *