11:26

«اد اسنر» صداپیشه شخصیت کارل فردریکسن در انیمیشن «آپ» (Up) چشم از جهان فروبست.
به گزارش ایرنا به نقل از بی‌بی‌سی، اد اسنر هنرپیشه آمریکایی که ستاره سریال لو گرنت بود و صداپیشگی کاراکتر اصلی انیمیشن پرطرفدار آپ را در کارنامه داشت، صبح روز گذشته در سن ۹۱ سالگی به مرگ طبیعی درگذشت.
شخصیت لو گرنت اولین بار در دهه ۱۹۷۰ میلادی و در برنامه تلویزیونی مری تایلور مور به عنوان رئیس مری ریچارد معرفی شد و این دبیر زودجوش روزنامه خیالی لس آنجلس تریبیون از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۲ سریال مستقل خودش را بازی کرد. بازی در این نقش هفت جایزه امی برای اسنر به ارمغان آورد که رکورد بیشتری جایزه امی برای یک بازیگر مرد است.
اسنر در سال ۲۰۰۳ در کمدی اِلف (۲۰۰۳) ویل فرل نقش بابانوئل را ایفا کرد و در سال ۲۰۰۹ با صداپیشگی شخصیت کارل فردریکسن خود را به نسل جدیدی از مخاطبان معرفی نمود.
این بازیگر معروف که از حامیان حقوق حیوانات نیز بود، از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۵ ریاست انجمن بازیگران آمریکا را برعهده داشت و در سال ۲۰۰۰ جایزه معتبر رالف مورگن را از این انجمن دریافت کرد.
اسنر در سال ۱۹۲۹ میلادی در شهر کانزاس ایالت میسوری متولد شد و بازیگری را از دوران مدرسه آغاز کرد. وی در سال ۱۹۵۵ در نمایش چهره یک قهرمان با جک لمون همبازی شد و پا به عرصه تئاتر برادوی گذاشت. این بازیگر توانا در سال ۱۹۶۱ به هالیوود نقل مکان کرد و حرفه جدیدی را در حوزه بازیگری سینما و تلویزیون آغاز کرد.
همچنین به دلیل خدمات ارزنده‌ای که اسنر به تلویزیون آمریکا ارائه داده بود، در سال ۱۹۹۶ یادبودی از او در تالار مشاهیر آکادمی علوم و هنرهای تلویزیونی نصب شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *