9:36

کاوش باستان‌شناسی به منظور لایه‌نگاری و تعیین عرصه و پشنهاد حریم تل قلعه در تل قلعه مرودشت به کشف و شناسایی شواهدی از هزاره پنجم تا هزاره دوم قبل از میلاد منجر شد.
به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، فضل‌ا… حبیبی سرپرست هیئت باستان‌شناسی 21خرداد 1401 با اعلام این خبر گفت: در این پروژه ابتدا به منظور تعیین عرصه و پشنهاد حریم محوطه تل قلعه 12 گمانه 1 در 1 متر ایجاد شد و شواهد باستان‌شناختی از هزاره پنجم و تا هزاره دوم قبل از میلاد این گمانه ها بدست آمد و در پایان محدوده‌ای 5/5 هکتاری برای عرصه این محوطه مشخص شد.
او با بیان‌اینکه بمنظور شناخت توالی لایه‌های سکونتی محوطه تل قلعه دو ترانشه به ابعاد 3 در 3 متر و 2 در 3 متر در برجستگی جنوبی محوطه ایجاد شد تصریح‌کرد: در ترانشه لایه‌نگاری شماره 1 شواهدی از بنای خشتی از هزاره دوم (عیلام میانه) متعلق به فرهنگ محلی شغا-تیموران شناسایی شد.
این باستان‌شناس افزود: در ادامه این کاوش در ترانشه دوم لایه‌نگاری در دامنه تپه لایه‌های سکونتی از هزاره دوم قبل از میلاد (فرهنگ‌های شغا-تیموران و قلعه)، لایه‌هایی سکونتی از هزاره سوم قبل از میلاد (فرهنگ‌های کفتری- بانش جدید) و نمونه‌ای تدفین خمره‌ای شناسایی شد.
باستان‌شناس پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در پایان اظهارکرد: کاوش به منظور لایه‌نگاری در نهایت با رسیدن به خاک بکر در عمق 620 سانتی متری به پایان رسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.