۳۰ اردیبهشت ماه سالروز ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری و در تقویم جمهوری اسلامی ایران روز ملی جمعیت نامگذاری شده است. در همین راستا با آغاز هفته ملی جمعیت هر یک از شبکه های رادیویی بنا به ماموریت و رسالتی که برایشان تعریف شده، ویژه برنامه های متنوعی تولید و راهی آنتن می کنند. البته این سیاست و راهبرد محدود به این هفته نیست و در طول سال برنامه هایی با این محوریت تهیه و پخش می شود. در این برنامه ها کارشناسان از ابعاد مختلف به موضوع جمعیت نگاه می کنند و این مبحث را مورد بررسی قرار می دهند. در این گزارش به جزئیات برنامه های شبکه های رادیویی ویژه روز جمعیت اشاره شده است‌.

رادیو ایران؛ همراه به خانه و خانواده

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، شبکه رادیویی ایران در برنامه های مختلف به این مهم می پردازد. برنامه صبح گاهی “سلام صبح بخیر” با موضوع جوانی جمعیت و گفتگو با مسئولان در خصوص جوانی جمعیت و دستگاه های دولتی و همچنین معرفی نخبگان جوان ساعت 6:35 تقدیم می شود. برنامه “خانه و خانواده” با محورهای نشاط جوانی و جلوگیری از ناباروری در خانواده، ترویج ازدواج در جوانان و آمادگی روانی برای فرزندآوری با حضور کارشناسان مختلف ساعت ۹ روانه آنتن می شود.برنامه “نمودار” از تسهیلات مربوط به فرزندآوری خواهد گفت که ساعت 17:15 پخش می شود. برنامه اذانگاهی “به افق آفتاب” با بیان تحکیم خانواده، نقش و اهمیت فرزندان در خانواده از بعد روایت و احادیت به این موضوع می پردازد وساعت 11:40 روی آنتن می رود. ایران امروز، میزگرد چالشی است که با حضور مسولان ساعت 12:40 تقدیم مخاطبان می شود. برنامه عصرگاهی “ایرانشهر” در خصوص برنامه های فرهنگی و اجتماعی کشور با موضوع روز ملی جمعیت اطلاع رسانی می کند که ساعت 18:15 پخش می شود.

رادیو جوان؛ شنیدن ایران جوان

به مناسبت روز جمعیت شبکه رادیویی جوان در برنامه های روزانه خود به موضوع جمعیت و خانواده می پردازد. برنامه رادیویی مستند “ایران جوان” ساعت ۲۱:۳۰ به تهیه کنندگی و اجرای محسن رسولی ﺑﻪ ﻣﻮﺿﻮﻉ جﻤﻌﻴﺖ می پرﺩﺍﺯﺩ. ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ به ﺧﻄﺮﺍﺕ کاﻫﺶ ﺟﻤﻌﻴﺖ ﻭ ﻧﻴﺎﺯ ﺑﻪ ﺟﻮﺍنی ﺟﻤﻌﻴﺖ در گفتگو و ﺻﺤﺒﺖ با کارﺷﻨﺎﺳﺎﻥ متخصص بررسی می ﺷﻮﺩ. همچنین برنامه “ساختمان پزشکان” با آیتم گزارشگری مهدیه پهلوانی که با زنان باردار و مادران به گفتگو در خصوص جمعیت و خانواده می پردازد. همچنین در بخشی از برنامه “جوان ایرانی سلام” و “امروز و فردا” نیز به روز جمعیت پرداخت می شود.

رادیو فرهنگ؛ همراه با مسابقه قند و فرزند

مسابقه قند و فرزند با هدف ترویج فرهنگ فرزندآوری و بر مبنای رهنمودهای رهبری و توصیه ایشان درباره فرزندآوری و داشتن فرزندان بیشتر در خانواده است. “قند و فرزند” مسابقه ای مخصوص زوج های جوان است كه در سن فرزندآوری قرار دارند و پنجشنبه ها ساعت ۱۴:۳۰ پخش می شود. برنامه “بنیان فردا” به تهیه كنندگی فاطمه محمدیانفر با موضوع بررسی زیرساخت های طرح جوانی جمعیت، بررسی و پیگیری عملکرد نهادهایی که در طرح جوانی جمعیت وظایفی به آنها ابلاغ شده و گزارش از مردم برای چگونگی اجرایی شدن این طرح روی آنتن می رود. برنامه “آشتی کنان” به تهیه کنندگی و اجرای نیكنام جبرائیلی پور با هدف تحکیم بنیان خانواده ، ترغیب به فرزندآوری و توجه دادن به ارزش های خانوادگی پخش می شود. “سه جیم” از دیگر برنامه هاست.

رادیو تهران؛ خانواده تهرانی

شبکه رادیویی تهران به مشکلاتی همچون تک فرزندی، سن جمعیت و…می پردازد. برنامه «شهر آفتاب» ساعت 6:30 در گفت وگو با مسئولان به موضوعات روز جامعه و دغدغه های مخاطبان می پردازد. این برنامه در روز ملی جمعیت در گفت وگو با مسئولان مربوطه به روز ملی جمعیت اختصاص یافته است. برنامه «خانواده تهرانی» در این روز با موضوع فرزندآوری از ساعت 8 روی آنتن می رود. برنامه”بازار تهران” ساعت ۱۱ به موضوع سن جمعیت و رونق اقتصادی می پردازد.
موضوع های سلامت محور و پزشکی در برنامه “تهران ما سلامت” پیگیری می شود و ساعت 10:30 پخش می شود. برنامه عصرگاهی “تهران من” ساعت 17 روی آنتن می رود. این برنامه به مشکلات تک فرزندها اختصاص یافته است.
برنامه«مهربانو» که با محوریت زنان تاثیرگذار جامعه و موفق روی آنتن می رود با مادران صاحب چند فرزند گفت وگو خواهد کرد.

رادیو سلامت؛ نبض جمعیت

ویژه برنامه “نبض جمعیت” یکشنبه ۳۰ اردیبهشت از ساعت 8:05 از شبکه رادیویی سلامت تقدیم شنوندگان می شود. در این برنامه، درباره توجه به جمعیت آینده ایران و نقش جامعه امروز پرداخت می شود. اطلاع رسانی در خصوص بحران پیری و سیر جمعیت در ایران، اهمیت اجرای قانون جوانی جمعیت و …. از مباحث برنامه است.
میهمان حضوری این برنامه دکتر احمد دلبری رئیس انجمن طب سالمندی، دکتر صابر جباری، رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت هستند. این برنامه دارای بخش های متنوع و مختلفی از قبیل زادگان نامه با محوریت تاریخچه ای از روز ملی جمعیت، آینده سامان می خواهد با موضوع پیام رهبری به فعالان جمعیت، چترحمایت خدمات بیمه ای ناباروری، طرح نفس گزارشی ازصحبت های دکتر امیر آبادی متخصص زنان، دکتر مصلحی مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، سرمایه های فردا با دیدگاه جامعه نسبت به مقوله فرزند در آینده سازی جمعیت و… است. این برنامه به تهیه کنندگی فاطمه بی تقصیر و گویندگی زهرا حاجی زاده تقدیم شنوندگان می شود.

رادیو قرآن؛ طعم آفتاب

همزمان با روز جوانی جمعیت شبکه رادیویی قرآن در برنامه های زنده خود به این مناسبت می پردازد. برنامه تسنیم، طعم آفتاب و برنا در بازده های زمانی صبح، قبل از ظهر و عصر با بخش های گزارشی و کارشناسی با مخاطبان همراه خواهند بود.

رادیو نمایش؛ سریال “چهار بر یک به نفع من”

شبکه رادیویی نمایش به مناسبت روز ملی جمعیت، سریال ” چهار بر یک به نفع من ” را به روی آنتن می برد. این سریال به نویسندگی سهیلا خدادادی، تهیه کنندگی ژاله محمدعلی، کارگردانی نازنین مهیمنی، افکتوری محمدرضا قبادی فر، صدابرداری رضا محتشمی و هنرمندی شمسی صادقی، فریده دریامج، رضا عمرانی، شیوا رفیعیان، سارا فردوسی از سی ام اردیبهشت ماه ساعت 2:30 دقیقه بامداد از رادیو نمایش پخش می شود و ساعت 20:30 تکرار آن است.

رادیو پیام؛ پیام زندگی

شبکه رادیویی پیام با محوریت روز جمعیت برنامه “پیام زندگی” به تهیه کنندگی رضا صفری در خصوص جمعیت، جوانی جمعیت و سبک زندگی اسلامی – ایرانی پخش می شود. برنامه “پیام سلامت” به تهیه کنندگی مهدیه پهلوانی به موضوع جمعیت و سلامت خانواده می پردازد. برنامه “پیام همزیستی” به تهیه کنندگی سمیه رنجکش و برنامه “پیام روز” به تهیه کنندگی مجید امجدی فرد در خصوص روز جمعیت است.

رادیو ورزش؛ بانوی ایرانی

بانوی ایرانی از تولیدات شبکه رادیویی ورزش ساعت ۸ تا ۸:۳۰ پخش می شود. برنامه “گلخونه” ساعت ۱۰ تا ۱۱:۳۰ به موضوع جمعیت می‌پردازند.

رادیو معارف؛ زندگی زیباست

“زندگی زیباست” شبکه رادیویی معارف، چالش های فرزندآوری را با حضور کارشناسان و فعالان حوزه خانواده و جمعیت بررسی می کند. این برنامه تا 4 خرداد ماه با حضور فعالان حوزه جمعیت و فرزندآوری به طور ویژه چالش های این حوزه را تحلیل و بررسی می کند. “زندگی زیباست” حاصل دو گروه برنامه ساز با تهیه کنندگی اعظم ایرانی و سیدمحمدعلی حسینیان و اجرای هدایت فر، حامد خانی و محبوبه شیرعلی و مریم احمدپور زنده پخش می شود.

رادیو اقتصاد؛ ثروت خاموش

شبکه رادیویی اقتصاد برنامه “ثروت خاموش” را با محوریت نظارت بر فرآیندهای اجرای قوانین جوانی جمعیت با رویکرد مطالبه گری، بررسی خواهد کرد. در این برنامه با دکتر فاطمه محمدبیگی (رئیس فراکسیون جوانی جمعیت مجلس شورای اسلامی)، حجت الاسلام میلاد صالحی (نویسنده و پژوهشگر حوزه خانواده و جمعیت) و دکتر سیدجمال هاشمی دهکردی (حسابرس کل هیات حسابرسی بهداشت دیوان محاسبات کشور) گفتگو خواهد کرد. برنامه تحلیلی «8 صبح» به مولفه های موثر بر ترجیحات و تمایلات باروری در جامعه می پردازد.
مستند «مصائب شیرین» را گروه کارآفرینی و کسب وکار تدارک دیده است. این برنامه سبک زندگی یک خانواده پرجمعیت را روایت کرده و مخاطبان را در تجربه های ناب خانوادگی آنها سهیم می کند. برنامه زنده “رهیافت” به بررسی سیاست های پايدار خانواده محور و نقش نهادها و دستگاه های مرتبط در تحقق اهداف قوانین حمایت از خانواده و جمعیت اختصاص داده که ساعت ۲۱ پخش می شود. “روزیِ نو”، “گذر بازار” و “به توان زندگی” 30 اردیبهشت به بررسی ابعاد سياست ها و برنامه های اجرایی درجهت رفع موانع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در فرزندآوری می پردازند. “شمارش معکوس” ساعت 17:50 با موضوع ارزش و اهمیت تولد و زایمان طبیعی پخش می شود.

رادیو صبا؛شهر فرنگ

شبکه رادیویی صبا روز ملی جمعیت را در برنامه های صبح صبا، عصر صبا، صبامک و شهر فرنگ گرامی می دارد. برنامه زنده صبح صبا ساعت 6:30 با نگاهی طنز به موضوع جمعیت می پردازد. برنامه مخطب محور صبامک ساعت 8:15 با موضوع پیری جمعیت پخش می شود. جنگ رادیویی شهر فرنگ ساعت 9 در قالب نمایش طنز و پخش طنز آهنگ به این موضوع می پردازد.
برنامه شاد عصرگاهی عصر صبا ساعت 17 با سوژه قرار دادن جمعیت خانواده ها و فامیل این روز را گرامی می دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *