جمال ساداتیان گفت: به زعم بنده بسیاری از فیلم هایی که در صف اکران هستند باید به نمایش خانگی بیایند، چرا که با توجه به استانداردهایی که برای پرده تعریف می‌کنیم قدرت جذب مخاطب را ندارند و خیلی به درد سینما نمی خورند.

به گزارش روابط عمومی برنامه کافه هنر، دوشنبه 23 فروردین و همزمان با یک ساله شدن فرآیند اکران آنلاین در سینمای ایران، «کافه هنر» به نقد و بررسی این شیوه از اکران فیلم‌ها در سینمای ایران در طی یکسال گذشته پرداخت. مهمانان این قسمت از برنامه «کافه هنر» سید جمال ساداتیان تهیه کننده سینمای ایران و علی ترابی خبرنگار حوزه فرهنگی بودند.
ساداتیان که تهیه کنندگی فیلم قاچاق شده «متری شیش و نیم» را بر عهده داشته است، در مورد نسبت قاچاق فیلم و اکران آنلاین گفت: بعید می‌دانم که اکران آنلاین بتواند جلوی قاچاق را بگیرد و حتی می‌بینیم که فیلم هایی که به علت شرایط کرونایی و بسته بودن سالن‌ها، وارد پلتفرم‌های پخش فیلم می‌شوند در عرض دو، سه ساعت قاچاق شده و در شبکه‌های قاچاق توزیع می‌شوند. یکی از مشکلات ما هم همین شبکه‌های ماهواره ای است که تمامی پخش آنها به محصولات تولید شده در ایران اختصاص دارد و محتوایی از خودشان برای پخش کردن ندارند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه من فکر می‌کنم ما هر کاری بکنیم نمی‌توانیم جلوی شبکه قاچاق فیلم را بگیریم و حتی سینمای آمریکا هم با وجود قانون کپی رایت مصون از این اتفاق نیست، گفت: البته در ایران از سال‌های گذشته این مطالبه از سازمان‌های مختلف مثل وزارت ارشاد وجود داشته است که شما به عنوان متولی عرصه سینما بیایید و یک هزینه بکنید و بتوانید جلوی اینها را بگیرید. بهرحال بحث‌های حقوقی در خارج از کشور رایج است و با یک هزینه ای و به کار گرفتن چند وکیل خوب می‌شود جلوی اینها را گرفت.
تهیه کننده فیلم «متری شیش و نیم» گفت: اخیرا از پارسال تا به حال و به خاطر اینکه این شبکه‌های مجازی و پلتفرم‌ها در حال گسترش بودند اینها خودشان اراده کردند و سیستم حقوقی درست کرده و این قضیه را پیگیری کردند. من هم شنیدم که خوشبختانه اتفاقات خوبی رخ داده و توانستند جلوی پخش بعضی فیلم‌ها را در این پلتفرم‌ها بگیرند، از جمله «متری شیش و نیم» که به صورت رایگان پخش می‌شد.
ساداتیان در ادامه گفت: سینما یک کانون تجمع مناسب است که همیشه مورد انتخاب خانواده هاست و ما نباید از این موضوع غفلت بکنیم و نمایش خانگی را به عنوان یک اصل بپذیریم. اگر سینما بخواهیم غفلت بکنیم شاید روی تولید آثار هم تاثیر بگذارد. به خصوص اینکه دیدن بعضی فیلم‌ها به خاطر ژانر خاصی که دارد در سینما لذت دیگری دارد و دیدن آن روی پرده عریض و سالن تاریک لطف دیگری دارد.
وی افزود: مسئولین در یک سال گذشته به مراتب مردم را به ماندن در خانه تشویق می‌کردند و طبیعتا برای تحقق این امر باید برای سرگرمی مردم هم فکری کرد که پلتفرم‌های نمایش خانگی در این زمینه نقش کلیدی داشتند.
تهیه کننده فیلم «متری شیش و نیم» گفت: فیلم هایی که جدی تر ساخته شده و هزینه‌های سنگین تری داشته اند تحت هر شرایطی نمایش خانگی هزینه‌های آنها را بر نمی گرداند و اینها حتما باید در سینما با مخاطب بیشتر و با گردش مالی بهتری بتوانند به درآمدهایشان برسند. در نتیجه فیلم هایی که قدری جدی تر هستند از حضور در نمایش خانگی استنکاف می‌کنند. الان هم دو سه فیلمی که در این فضا قرار گرفته اند پیش از اکران قاچاق شدند و فیلم هایشان اصطلاحا دست خورده شد و لذا مجبور شدند به اکران نوروزی و اکران آنلاین روی بیاورند و شاید اگر شرایطشان مثل بقیه عادی بود وارد این فضا نمی شدند.
ساداتیان در ادامه افزود: به زعم بنده بسیاری از فیلم هایی که در صف اکران هستند باید به نمایش خانگی بیایند، چرا که با توجه به استانداردهایی که برای پرده تعریف می‌کنیم قدرت جذب مخاطب را ندارند و خیلی به درد سینما نمی خورند. ولی آن فیلم‌های ارزشمند هر زمانی اکران شوند مخاطب خوبی دارند تا تهیه کنندگان آن هم بتوانند با آن به درآمد رسیده و فیلم بعدیشان را بسازند.
وی در انتها افزود: به نظرم اکران آنلاین تجربه خوبی بود که هم جایگاه سینما خودش را نشان دهد و هم نمایش خانگی جایگاهش را به نمایش بگذارد تا کمی تکلیف آینده اکران هم از حالا شکل بگیرد و تکلیفش مشخص شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *