12:29

شانزدهمین جلسه کمیته اقتصاد محتوای شبکه ملی اطلاعات به میزبانی سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر (ساترا) برگزار شد.
به گزارش فارس، در شانزدهمین جلسه کمیته اقتصاد محتوای شبکه ملی اطلاعات، اعضای کمیته بر ضرورت تقسیم کار و همگرایی میان وزارت ارتباطات و سازمان صداوسیما برای اجرای بندهای مرتبط با صوت و تصویر فراگیر در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات تاکید کردند.
محمدصادق افراسیابی سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا در ابتدای این جلسه ضمن بیان دستاوردهای گذشته کمیته اقتصاد محتوا گفت: جلسات کمیته اقتصاد محتوا با هدف تحقق اهداف محتوایی تعیین شده در سند شبکه ملی اطلاعات در حال برگزاری است که این جلسات منجر به نهایی سازی تفاهم وزارت ارتباطات و بنیاد ملی بازی های رایانه‌ای برای افزایش سهم ۳۰ درصدی رشد بازی‌های بومی در کشور شد و اکنون نوبت به بررسی وضعیت شبکه نمایش خانگی و سایر مصادیق صوت و تصاویر فراگیر رسیده است تا با تفاهمی که وزارت ارتباطات و ساترا انجام خواهند داد، شاخص مصوب در سند شبکه ملی اطلاعات محقق شود.
در ادامه جلسه سیدمهدی حاتمیان مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: بیشترین مصرف ترافیک اینترنت کشور مربوط به پیام‌رسان­ ها، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های کاربرمحور و شبکه نمایش خانگی است. عزم وزارت ارتباطات بر این است که در این دولت به سمت اجرای کامل سند شبکه ملی اطلاعات گام بردارد و از رونق اقتصاد محتوای بومی متناسب با شاخص‌های تعیین شده در طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات حمایت کند.
در ادامه علیرضا بهادری مدیر کل فناوری و سامانه‌های نوین ساترا گفت: در ابتدای دولت سیزدهم تفاهمی میان وزارت ارتباطات و ساترا در برخی حوزه ها شکل گرفت که این تفاهم می‌تواند مبنای شروع مسیر توسعه و گسترش همکاری ها باشد.
روحانی‌نژاد معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات درباره اهداف عملیاتی همکاری ساترا و وزارت ارتباطات بیان کرد: هر چند اهداف عملیاتی همکاری میان وزارت ارتباطات و سازمان صداوسیما در سند شبکه ملی اطلاعات مشخص شده است اما برای کاربردی بودن تفاهم میان وزارت ارتباطات و ساترا، این آمادگی وجود دارد تا از ظرفیت کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی برای تبدیل آیین نامه‌های ابلاغی از سوی ساترا به قوانین لازم‌الاجرا استفاده کنیم.
در ادامه نوید همایونی مدیرکل پایش ساترا با اشاره به پشتوانه قانونی آیین‌نامه‌های ساترا گفت: معتقدیم در حوزه اقتصاد محتوا، سیاست‌گذاری باید طوری باشد که میل کاربران به سمت مصرف ترافیک داخلی پیش برود و کاربر ترافیک داخلی را آگاهانه انتخاب کند.
در ادامه این جلسه، سایر اعضای کمیته به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص سند تفاهم همکاری میان وزارت ارتباطات و سازمان صداوسیما برای تحقق اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات در حوزه صوت و تصویر فراگیر پرداختند و مقرر شد جزییات سند همکاری وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر برای حمایت از پرورش زیست‌بوم صوت‌و تصویر فراگیر، تقویت نظارت هوشمند، حمایت از حقوق کاربران و تلاش برای افزایش سهم محتوای بومی حوزه کودکان و نوجوانان توسط کارگروهی مشترک با حضور نمایندگان ساترا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات تدوین شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *