10:38

ارکستر ملی ایران از مجموعه‌های تحت نظر بنیاد فرهنگی هنری رودکی تازه‌ترین کنسرت خود را در قالب «شب موسیقی فیلم» پیش روی مخاطبان قرار می‌دهد.
به گزارش مهر، تازه‌ترین کنسرت ارکستر ملی ایران که به نوعی اولین کنسرت رسمی این مجموعه دولتی تحت نظر بنیاد فرهنگی هنری رودکی در سال ۱۴۰۰ خواهد بود، روز چهارشنبه بیست و ششم خرداد ماه برگزار می‌شود. این در حالی است که هنوز از نحوه برگزاری کنسرت پیش رو به صورت زنده یا آنلاین اطلاع دقیقی در دست نیست چرا که ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان نامه اخیر معاون هنری وزیر ارشاد مبنی بر قرار گرفتن موسیقی از گروه سه به گروه دو را بی پاسخ گذاشته که همین امر موجب شده شرایط برگزاری کنسرت در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.
برگزاری این کنسرت در شرایطی است که ارکستر ملی ایران بر اساس جدول ۱۲ اجرایی که سال گذشته برای بازه زمانی اسفند ۱۳۹۹ تا اسفند ۱۴۰۰ در نظر گرفته بود، کنسرت آنلاینی را در اسفند ماه سال گذشته با اجرای قطعات «رنگین کمان»، «چهارشنبه سوری» اثر ثمین باغچه‌بان اجرا کرده بود. به همین منظور کنسرت پیش رو اولین کنسرت رسمی ارکستر ملی در سال جاری خواهد بود.
طبق اعلام قبلی روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی، در این جدول ۱۲ اجرا در بازه زمانی اسفند تا اسفند، با ذکر دقیق روزهای اجرا و رهبران هریک از اجراها معرفی شده است. ضمن اینکه اجراهایی مستقل برای گروه سازهای ایرانی ارکستر نیز لحاظ شده است که به گفته دست‌اندرکاران این مجموعه می‌تواند چشم‌اندازی از کوشش ارکستر ملی برای رسیدن به سالی پرتنوع و پویا در عرصه فرهنگ و هنر کشور باشد.
بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، در تازه‌ترین کنسرت ارکستر ملی ایران که به رهبری سهراب کاشف یا به صورت اینترنتی یا زنده پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد، موسیقی فیلم «دلشدگان» با کارگردانی مرحوم علی حاتمی به آهنگسازی حسین علیزاده و موسیقی فیلم «مادر» به کارگردانی مرحوم علی حاتمی به آهنگسازی ارسلان کامکار اجرا می‌شود.
فیلم سینمایی «دلشدگان» از جمله آثار شاخص سینمای ایران در ژانر درام تاریخی است که مرحوم علی حاتمی آن را در سال ۱۳۷۰ با بازی امین تارخ، اکبر عبدی، جلال مقدم، فرامرز صدیقی، سعید پورصمیمی، حمید جبلی، محمدعلی کشاورز، فتحعلی اویسی، رقیه چهره آزاد، شهلا ریاحی، لیلا حاتمی، لیلی رشیدی، توران مهرزاد، علی اصغر گرمسیری، منصور والا مقام کارگردانی کرد. فیلمی که با موسیقی متن حسین علیزاده و خوانندگی مرحوم محمدرضا شجریان در زمان اکران عمومی و حتی بعدها یکی از پرمخاطب‌ترین آثار تاریخی سینمای ایران شد و موسیقی متن آن نیز به صورت آلبوم پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
فیلم سینمایی «مادر» نیز از جمله آثار پرطرفدار سینمایی مرحوم حاتمی است که به سال ۱۳۶۸ تولید شد و در آن بازیگران شاخصی چون رقیه چهره آزاد، محمدعلی کشاورز، فریماه فرجامی، امین تارخ، حمید جبلی، اکبر عبدی، جمشید هاشم پور، محمود بصیری، اکرم محمدی، حسین کسبیان، محبوبه بیات به عنوان بازیگر حضور داشتند. این در حالی است که ارسلان کامکار از نوازندگان و آهنگسازان شاخص موسیقی کشورمان ساخت موسیقی متن فیلم را به عهده گرفته بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *