11:11

مسوولان جشنواره فیلم کارلووی واری درخواست فیلمسازان اوکراینی را برای حذف فیلم روسی حاضر در این جشنواره رد کردند.

شکست اوکراینی‌ها در کارلووی واری

به گزارش خبرنگار ایسنا حاضر در کارلووی واری ، چند روز پیش سازندگان چهار فیلم اوکراینی حاضر در پنجاه و پنجمین جشنواره فیلم کارلووی واری در جمهوری چک از دست اندرکاران این جشنواره خواستند که تنها فیلم روسی حاضر در این دوره از جشنواره را از جدول نمایش‌های آن حذف کنند.
ساعتی پیش رییس، مدیر اجرایی و مدیر هنری پنجاه و پنجمین جشنواره فیلم کارلووی واری در بیانیه مشترکی، به این خواسته پاسخ منفی دادند.

در بیانیه مشترک جری بارتوشکا، کریستوف موچا و کارل اوچ که در فضای جشنواره نیز سر و صدای خاصی به پا کرده، با ابراز همدردی با اوکراینی‌های تحت جنگ، تاکید کرده‌اند که بر تصمیم خود مبنی بر نمایش فیلم روسی مصر هستند.
رییس، مدیر اجرایی و مدیر هنری جشنواره کارلووی واری با برشمردن مواضع دیپلماتیک دولت جمهوری چک در حمایت سیاسی و نظامی از مردم اوکراین و میزان حمایت‌های مالی بشردوستانه و نیز پذیرش ۴۰۰ هزار پناهجوی جنگ‌زده اوکراینی با ویزای موقت، بر رویکرد هنری خود در برخورد با مدیوم سینما تاکید کرده‌اند.


آنان در این بیانیه تاکید کرده‌اند که استدلال اوکراینی‌ها را مبنی بر حمایت از دولت روسیه در صورت نمایش فیلم روسی «فرار کاپیتان ولکونوگوف» را نپذیرفته‌اند.
مقامات جشنواره کارلووی واری در عین حال حضور چهار فیلم اوکراینی حاضر در جشنواره را (در کنار چند فیلم دیگر که با مشارکت اوکراینی‌هاساخته شده است)، بر مبنای سیاست حمایتی خود از آنان عنوان کرده‌اند.
جشنواره فیلم کارلووی واری مهمترین جنشواره فیلم در اروپای شرقی و جز چند جشنواره برتز (کلاس A) دنیاست که هر ساله در تابستان در شهر کوچک کارلووی واری برگزار می‌شود.
امسال در پنجاه و پنجمین دوره این جشنواره چهار فیلم ایرانی نیز در بخش‌های مختلف آن حضور دارند.

فیلم «آسمان زیر آب» ساخته «درناز حاجیها» نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی پروکسیمای این جشنواره خواهد بود و «تابستان با امید» ساخته صدف فروغی به عنوان محصول مشترک سینمای ایران و کانادا در بخش مسابقه اصلی برای کسب گوی بلورین بهترین فیلم کارلوی واری رقابت خواهد کرد.

فیلم «زالاوا» به کارگردانی ارسلان امیری نیز در بخش نمایش‌های نیمه شب و مستند «جمعه میبینمت رابینسون» ساخته میترا فراهانی و محصول مشترک فرانسه، سوئیس، ایران و لبنان هم در بخش «خارج از گذشته» این رویداد سینمایی به نمایش گذاشته خواهند شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.