12:20

مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به اینکه خانه خلاق صنایع‌دستی کرمان در یکی از مجموعه کاروانسراهای این استان راه‌اندازی می‌شود گفت: این استان در زمینه صنایع‌ دستی و دستبافته‌های روستایی و عشایری متمایز است. هادی میرزائی در نشست با فعالان حوزه صنایع‌دستی استان کرمان گفت: مهم‌ترین رویکرد این صندوق همگراکردن سیاست‌های دستگاه‌های مرتبط با حوزه میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی است که در ماه‌های اخیر شاهد انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی در این زمینه بوده‌ایم.
به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء، هادی میرزائی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت کار، تعاون و رفاه‌ اجتماعی گفت: طی این تفاهم‌نامه حدود ۱۰۰میلیارد تومان تسهیلات حمایتی کم‌ بهره در راستای اجرای فستیوال خانه‌های خلاق صنایع‌دستی و بافندگی‌ها اختصاص پیدا کرد.
او با بیان اینکه این فستیوال از مردادماه سال‌جاری آغاز و تا مردادماه سال ۱۴۰۱ ادامه پیدا می‌کند تاکید کرد: به هر خانه خلاق در هر استان تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره ارائه و همچنین به کسانی که در این فستیوال از خانه خلاق خرید انجام دهند، تا سقف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات داده می‌شود.
مدیرعامل صندوق احیاء با اشاره به اینکه تا پایان سال ۱۳۹۸، بالغ بر ۸۰ مجموعه تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شد که ۲۷ مجموعه آن به بهره برداری رسیده است تاکید کرد: خوشبختانه با تغییر رویکرد که در یک سال و نیم اخیر در صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی ایجاد شد توانستیم ۷۰ مجموعه تاریخی و فرهنگی را به بخش خصوصی واگذار کنیم.
او ادامه داد: مرمت و احیای خانه غفاری کرمان که به زودی توسط شرکت توسعه عمران کرمان آغاز می‌شود با کاربری گردشگری به بهره‌برداری خواهد رسید.
میرزائی همچنین با اشاره به اینکه طی انعقاد تفاهم‌نامه‌ای که با اوقاف و امور خیریه منعقد شده است تمامی بناهای تاریخی تحت مالکیت این دستگاه در اختیار صندوق حفظ و احیا بناهای تاریخی قرار می‌گیرد تا به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شود گفت: سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند از تسهیلات حمایتی تبصره ۱۸ استفاده کنند تا شاهد برگرداندن این بناهای تاریخی به چرخه زندگی باشیم.
او از واگذاری خانه حاج‌ آقاعلی رفسنجان به بخش خصوصی خبر داد و گفت: این خانه شرایط واگذاری به بخش خصوصی را دارد که با همکاری اوقاف و امور خیریه انجام خواهد شد.
میرزائی ادامه داد: تغییر کاربری بناهای تاریخی تنها شامل پذیرایی و اقامتی نمی‌شود بلکه سرمایه‌گذاران حوزه صنایع‌دستی می‌توانند با ورود به این بخش از بناهای تاریخی در مالکیت میراث‌فرهنگی برای تولید و عرضه صنایع‌دستی استفاده کنند.
مدیر عامل صندوق احیاء خاطرنشان کرد: براساس تجربیاتی که در ۴ دهه اخیر بدست آمده است نمی‌توان با اتصال به پول نفت و منابع ملی بنایی را مرمت کرد و حمایتی از حوزه صنایع‌دستی انجام داد.
میرزائیبا بیان اینکه تغییر سیاست‌ها و دولت‌ها هیچ مانعی برای سرمایه‌گذاران ایجاد نمی‌کند ادامه داد: باید وظایف و مسئولیت‌های دولت را به مردم واگذار کرد و محدوده حاکمیتی و نظارتی دولت را افزایش داد تا بتوانیم موفق‌تر از گذشته عمل کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *