12:48

ریچارد شارپ رئیس بی‌بی‌سی به دلیل کمک به بوریس جانسون برای تضمین وام، مورد انتقاد شدید احزاب قرار گرفت.
به گزارش فارس به نقل از هالیوود ریپورتر، اپوزیسیون بریتانیا خواستار یک تحقیق فوری در مورد کمک مدیر بی‌بی‌سی برای اخذ وام بوریس جانسون درست چند هفته قبل از تصدی این پست و تاثیر آن بر این انتصاب است، در حالی که ریچارد شارپ می‌گوید که او تنها افراد را به هم متصل کرده و یکی از نمایندگان نخست‌وزیر سابق بریتانیا می‌گوید که او مشاوره مالی از شارپ نگرفته است.
ریچارد شارپ، رئیس بی‌بی‌سی، تنها چند هفته قبل از اینکه نخست‌وزیر وقت بریتانیا او را برای این پست پیشنهاد بدهد، به تنظیم ضمانت وام برای بوریس جانسون کمک کرد. ساندی تایمز گزارش داد، نخست وزیر، شارپ را بعد از این کار، برای نقش فعلی‌اش در تلویزیون عمومی بریتانیا پیشنهاد کرده است.
در این گزارش آمده است که بانکدار سابق گلدمن ساکس، شارپ، 66 ساله، که به حزب محافظه کار جانسون نیز کمک مالی کرده، پس از اینکه برای دریافت وام 800,000 پوندی (990,000 دلار) به نخست‌وزیر سابق بریتانیا کمک کرد، به مراحل پایانی فرآیند استخدام در مقام ریاست بی بی سی رسید.
شارپ گفت که او فقط این افراد را به هم متصل کرده و هیچ تضاد منافعی وجود ندارد. یکی از نمایندگان جانسون، به نقل از بی بی سی، گفت که او مشاوره مالی از شارپ دریافت نکرده است.
ریچارد شارپ، رئیس بی‌بی‌سی، تنها چند هفته قبل از اینکه نخست‌وزیر وقت بریتانیا او را برای این پست پیشنهاد بدهد، به تنظیم ضمانت وام برای بوریس جانسون کمک کرد
سخنگوی بی‌بی‌سی اما گفت: بی‌بی‌سی هیچ نقشی در استخدام این رئیس ندارد و هر گونه سوالی به دولت مربوط است.
اپوزیسیون بریتانیا خواستار تحقیقات در این خصوص شده است. به گزارش بی‌بی‌سی، آنلیس دادز، رئیس حزب کارگر، در نامه‌ای به کمیسر پارلمان برای استانداردها درخواست کرده است تا تحقیق فوری در مورد حقایق این پرونده انجام شود.
به گزارش ساندی تایمز، شارپ در نوامبر 2020 پس از یک شام در لندن با دوست قدیمی و مولتی میلیونر «سام بلیت»، تاجر کانادایی که پسر عموی جانسون نیز هست، درگیر این مسائل شد. این روزنامه گفت که سام بلیت ایده ایفای نقش به عنوان ضامن را مطرح کرد و از شارپ در مورد چگونگی ادامه این روند برای دریافت وام مذکور، مشاوره خواست. شارپ موافقت کرد که کمک کند و موضوع را با سایمون کیس، رئیس خدمات ملکی بریتانیا و وزیر کابینه در میان گذاشت.
به گزارش تایمز، شارپ، بلیت و جانسون نیز قبل از نهایی شدن وام، با هم شام خوردند، اما آن‌ها انکار می‌کنند که در آن زمان درباره امور مالی نخست‌وزیر وقت بحثی شده است.
پس از اینکه ریچارد شارپ برای دریافت وام 800,000 پوندی (990,000 دلار) به نخست‌وزیر سابق بریتانیا کمک کرد، به مراحل پایانی فرآیند استخدام در مقام ریاست بی بی سی رسید
دولت جانسون در ژانویه 2021 شارپ را به عنوان گزینه خود برای ریاست بی‌بی‌سی معرفی کرد که وظایفش شامل ریاست هیئت مدیره پخش، تعیین مسیر استراتژیک بی‌بی‌سی و حفظ استقلال آن است. تایمز همچنین خاطرنشان کرد که نامزدها باید هرگونه تضاد منافع را اعلام کنند.
پس از رسوایی بوریس جانسون نخست‌وزیر سابق بریتانیا با عنوان «پارتی‌گِیت» که به دنبال گزارش خانم گری، بلافاصله 20 عضو پارلمان خواستار کناره‌گیری وی از قدرت شدند که پس از پافشاری‌های جانسون بالاخره و به دنبال رسوایی‌ اخلاقی و جنسی کارکنان دولت او و استعفای چندین وزیر کابینه‌اش ازجمله ریشی سوناک وزیر دارایی، ساجد جاوید وزیر بهداشت و میشال دونیلان وزیر آموزش، بوریس جانسون بالاخره مجبور به استعفا شد.
حالا اما نخست‌وزیر مستعفی بریتانیا همچنان درگیر اتهاماتی است که از همان دوران نه چندان بلند تصدی نخست‌وزیری‌اش اینبار در ارتباط با جرمی احتمالی در همدستی با ریچارد شارپ رئیس بی بی سی مطرح و با انتقادات شدید احزاب این کشور مواجه شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *