15:51

رئیس انجمن سینماداران می‌گوید که دولت اگر نمی‌تواند یا نمی‌خواهد فرهنگ و سینما را نجات دهد حدقال متقاضیان تغییر کاربری را آزاد بگذارد تا کاری که می‌خواهند را انجام دهند؛ آنان چاره دیگری ندارند.
به گزارش تسنیم، موضوع تغییر کاربری سینماهای تک سالنه و قدیمی تهران یکی از موضوعات حساسی بود که در سال گذشته خبرساز شد. این جریان باعث شد تا در اواخر سال گذشته نیز تغییر کاربری سینما عصرجدید در فضای خبری سینما حسابی جنجالی شود. حالا امروز نیز خبر تغییر کاربری برخی از سینماهای قدیمی و تک سالنه تهران منتشر شده است. پدیده‌ای که گویا تمامی ندارد و باید جلوی آن را گرفت.

در این خصوص محمد قاصداشرفی رئیس انجمن سینماداران کشور بیان کرد که نزدیک به 15 ماه است که سینماهای کشور در وضعیت بسیار بدی قرار دارند. از دی ماه سال 1398 که سینماها فروش چندان خوبی نداشتند و سپس بعد از آغاز شیوع کرونا که در اسفند سینماهای کشور بسته شد. بعد از آن ما شاهد تعطیلی چهارماهه سینماها بودیم تا تیر ماه 1399. در این مدت دولت خدماتی ارائه داد که شامل پرداخت بیمه سینماداران و برخی از مساعدت‌های مالی بود اما بعد از آن دولت هیچ کمکی به ما نکرد. از سوی دیگر همواره ستاد ملی کرونا اولین جایی که تعطیل می‌کرد را سینماها بود در حالی که سینماهای کشور از نظر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بسیار خوب عمل می‌کردند.

او در ادمه بیان کرد: این وضعیت در نهایت منجر به افت فروش و وخیم شدن وضعیت مالی آنان شد. پردیس‌های سینمایی که هزینه‌های بالایی دارند ضرر زیادی دیدند چه برسد به سینماهای کوچک. این علت باعث شد که برخی از سینماهای کوچک اقدام به تغییر کاربری بدهند یا بخواهند تعطیل بشوند. البته من باتوجه به علاقه‌ای که به کارم دارم تمام تلاشم را کردم تا به آنها دلگرمی بدهم تا اقدام نکنند اما چه می‌شود کرد زمانی که مشکلات مالی فراوان و عدم حمایت دولت باعث می‌شود که تغییر کاربری دهند.

این مدیر سینما با اشاره به اینکه اولویت همه ما جان مردم است و راضی به فعالیت سینماها به قیمت جان مردم نیستیم اظهار کرد: در بخش اقتصادی سینما دچار مشکلات و دشواری‌های فراوان هستیم. اگر برای یک هفته قرار باشد که در سینما را باز کنیم و نیروهای خود را به سینما بیاوریم اما بعد از یک هفته سینما را ببندیم، به صرفه نیست. این روال بد اما شکل گرفت و چندبار سینماها باز و بسته شد. تمام این اتفاقات در تغییر کاربری سینماها سهیم هستند.
اگر این مسیر ادامه پیدا کند در آینده نه چندان دور شاهد بحران بسیار بدی در حوزه سینمای کشور هستیم. جای تأسف دارد که مراکز فرهنگی مانند سینما، تئاتر و کتاب‌فروشی‌ها عوض اینکه مورد حمایت دولت و حداقل معاف از مالیات و عوارض باشند، باید این هزینه‌ها را نیز پرداخت کنند.

البته این معافیت وجود داشت اما تصویب ماده 139 باعث شد که سینماها و مراکز فرهنگی که از پرداخت مالیت معاف بودند دوباره مالیات را پرداخت کنند. برای همین سینماهای کوچک با این وضعیت و مشکلاتی که دارند بیشتر از این نمی‌توانند شرایط را تحمل کنند. ما هم به عنوان انجمن سینماداران مجبوریم به تقاضای آنان عمل کنیم و با ارسال نامه‌ای به ارشاد تقاضای آنان را مطرح کنیم.

قاصد اشرفی در پاسخ به سؤال ما درباره تغییر کاربری قطعی برخی از سینماها خبر داد که سینماهایی مانند بولوار و عصر جدید نیز در مرحله بررسی تقاضا هستند و هنوز به طور کامل و قطعی نه تغییر کاربری داده‌اند و نه تعطیل شده‌اند. زمانی که موضوع تغییر کاربری در وزارت ارشاد مطرح می‌شود به کمیسیونی که متولی بررسی مطابق با آئین‌نامه است می‌رود و در صورت عدم اشکال، جواز تغییر کاربری داده می‌شود.

او همینطور درباره راه‌کار اجرایی واقعی و عملیاتی جلوگیری از بستن سینماها، با اشاره به اینکه سینماهای قدیمی حافظه هنری شهر هستند، بیان کرد: باید بپرسیم که سینما از کجا آمده است؟ از غرب؛ در آنجا برای جلوگیری از مشکلات جاری سینمای ما چه کار می‌کنند، همان کار را ما هم باید انجام دهیم تا نگذاریم سینماها بسته شوند. در بسیاری از شهرهای خارجی دیده‌ام که برای حفظ مراکز فرهنگی و هنریشان چه تلاشی می‌کنند. حداقل این است که دولت‌های آنان برای جلوگیری از نابودی آنان عوارض و مالیات را نمی‌گیرند تا بتوانند با قدرت بیشتری به کار ادمه دهند.

آیا ما نمی‌توانیم با چنین حمایت‌ها و کمک‌هایی از نابودی مراکز فرهنگی جلوگیری کنیم. همین الان اگر دولت بخواهد برای کمک به ما وام بدهد از هفت خان رستم باید عبور کنیم؛ آنقدر سخت که سینمادار ترجیح می‌دهد وام نگیرد. تازمانی که بروکراسی باشد باید دوندگی کرد و موفق نمی‌شویم مگر اینکه دولت مسیر را هموار کند.

البته باید یادآور شد که برای حل این مشکل تنها وزارت ارشاد نیست که باید کمک کند، بلکه شهرداری و استانداری‌ها نیز باید وارد عمل شوند. فرهنگ و هنر متعلق به همه مردم و کشور است و برای حفظ آن باید همه وارد عمل شوند. هیچ چیز به اندازه فرهنگ و هنر در کشور ما نباید اهمیت داشته باشد و حفظ آن نیازمند توجه تمام مسئولین است.

وی در پایان بیان کرد: دولت یا واقعاً در ماه‌های اخیر کمک جدی کند و با معافیت از مالیت و پرداخت وام‌ بدون گرفتاری‌های رایج مسیر را هموار کند یا اگر نمی‌تواند یا نمی‌خواهد کمک کند، متقاضیان تغییر کاربری را آزاد بگذارد تا بتوانند کاری که دوست دارند و صلاح خود می‌دانند را انجام دهند؛ آنان چاره دیگری ندارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *