محمدحسن اسدپوریان، استاد پیشکسوت موسیقی بروجرد، روز یک‌شنبه ششم تیرماه پس از یک دوره بیماری چهره در نقاب خاک کشید.
به گزارش ایلنا، محمدحسن اسدپوریان (استاد پیشکسوت موسیقی بروجرد) پس از یک دوره بیماری در ۶ تیرماه و در سن ۷۹ سالگی درگذشت.
زنده‌یاد اسدپوریان در سال ۱۳۱۹ در شهرستان بروجرد متولد شد. وی تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در این شهرستان گذرانده است، علاقه و استعداد او در امر اندوخته‌های موسیقی از سال سوم دبیرستان او را وا داشت که با تهیه یک دستگاه ویولن در محضر آقای حریری یکی از نوازندگان آن زمان بروجرد به یادگیری این ساز بپردازد و در این راستا کتاب اول و دوم استاد خالقی را نزد این استاد آموخت و سپس ردیف‌های استاد صبا را به اتمام رساند.
محمدحسن اسدپوریان در سال ۱۳۴۳ از طرف آموزش و پرورش بروجرد به هنرهای زیبای کشور معرفی و پس از طی یک دوره موفق به اخذ مجوز صلاحیت تدریس سرود در مدارس نائل آمد که در طی مراحل این دوره از محضر اساتید بزرگی چون آقایان مصطفی کمال پورتراب، حسن راد و فرهاد فخرالدینی بهره‌مند گردید.
دبیری موسیقی در آموزش و پرورش، تاسیس آموزشگاه موسیقی صبا و تشکیل گروه صبا. (اولین فعالیت گروهی وی با سایر هنرمندان)، شرکت و اجرای ترانه در برنامه شما و رادیو صبح جمعه، تمدید مجوز آموزشگاه در سال ۱۳۶۳ و خلق آثار بدیعی در زمینه‌ی سرودهای ملی و مذهبی و دفاع مقدس، فعالیت با مراکز صدا و سیمای استان‌های لرستان و همدان از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۸، منتخب نخست آهنگ‌سازی در پنجمین جشنواره صدا و سیمای مراکز استان‌ها در سال ۱۳۷۶، تالیف کتاب آموزش مقدماتی کمانچه در دو جلد رئیس انجمن موسیقی بروجرد و تدریس در مجتمع فرهنگی هنری دکتر عبدالحسین زرین کوب از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۹ شرخی از فعالیت‌های زنده‌یاد محمدحسن اسدپوریان است. روحش شاد و یادش گرامی باد.

تسلیت مدیرکل دفتر موسیقی درگذشت هنرمند موسیقی لرستان
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی انتشار پیامی، درگذشت محمدحسن اسدپوریان از نوازندگان برجسته موسیقی استان لرستان را تسلیت گفت.
در متن پیام تسلیت محمد اله‌یاری آمده است:
«هنرمندی از اقلیم هنرپرور لرستان و چهره‌ای از هنر موسیقی ایران عزیز، دعوت حق را پاسخ گفت.
مرحوم محمدحسن اسدپوریان نماینده خاندانی سربلند بود که با عزت نفسی مثال زدنی و پنجه‌های توانا در ساز ویولن و کمانچه، نغمه‌های اصیل منطقه خود را متعهدانه قوام و دوام بخشید و فرهنگ شفاهی قوم خویش را عاشقانه، میراث داری کرد.
اینجانب ضمن تسلیت فقدان وی به جامعه هنری کشور، رحمت و آرامش برای روح بلندش و صبر و اجر برای خانواده محترمش از درگاه خداوند منان، خواستارم.»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *