9:49

«ریچارد راجرز» معمار سرشناس ایتالیایی و مغز متفکر طراحی بسیاری ساختمان‌های معروف جهان؛ از جمله مرکز پمپیدوی پاریس، در ۸۸ سالگی از دنیا رفت.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ریچارد راجرز، معمار سرشناس انگلیسی، که ساخت بناهای معروفی چون گنبد هزاره لندن و مرکز پمپیدوی پاریس را در کارنامه داشت، شنبه شب (۲۷ آذر ۱۴۰۰) در سن ۸۸ سالگی از دنیا رفت.
این معمار ایتالیایی تبار برای طراحی‌های منحصربه‌فرد و حرفه‌ای خود چند جایزه از جمله جایزه معماری پریتزکر ۲۰۰۷ را دریافت کرده بود. وی همچنین یکی از پیشگامان جنبش معماری های-تک (فناوری پیشرفته) بود که در سازه‌های آن معمولا از مصالح صنعتی چون شیشه و فولاد استفاده می‌شود.
ریچارد راجرز در سال ۱۹۳۳ در فلورانس ایتالیا متولد شد؛ پدرش پزشک بود و مادرش شاگرد سابق نویسنده معروف ایرلندی، جیمز جویس. این خانواده در سال ۱۹۳۸ از حکومت دیکتاتوری ایتالیا به انگلیس فرار کردند و در این کشور ساکن شدند.
راجرز با وجود تمام مشکلات و سختی‌های موجود در مسیر، در سال ۱۹۶۲ تحصیلات خود در رشته معماری را در دانشگاه ییل آمریکا به پایان رساند. وی یکی از معماران مرکز پمپیدوی پاریس بود. ساختمان هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو در دهه هفتاد میلادی طبق طرحی از رنزو پیانو و راجرز ساخته شد. براساس این طراحی منحصربه‌فرد، بسیاری از اجزای ساختمان از تمام لوله‌کشی‌ها و کانال‌های تهویه ‌هوا و سیم‌کشی برق گرفته تا تیرها و ستون‌های سازه همگی روی نما و در معرض دید قرار گرفته‌اند.
از دیگر طراحی‌های مشهور راجرز می‌توان به ساختمان دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ، مرکز تجارت جهانی سه در نیویورک و پایانه‌های فرودگاه بین‌المللی مادرید اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.