درگذشت درویش محمود مداح نقال و پرده‌خوان اصفهانی


معاون میراث‌فرهنگی کشور با صدور پیامی درگذشت استاد درویش محمود مداح نخستین حامل زنده میراث ناملموس فرهنگی استان اصفهان را به جامعه هنری و میراث‌فرهنگی کشور تسلیت گفت و وی را از گنجینه‌های کهنسال ایران زمین دانست.
به‌گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع‌دستی، در پیام تسلیت محمدحسن طالبیان آمده است:

«انا لله و انا الیه راجعون
با نهایت تاسف درگذشت زنده یاد استاد درویش محمود مداح نخستین حامل زنده ناملموس آیین سنتی نقالی، پرده‌خوانی و روضه‌خوانی استان اصفهان بر اثر بیماری قلبی، جامعه میراث‌فرهنگی را سوگوار کرد.
حاملان میراث‌فرهنگی ناملموس، هنرمندان و دارندگان زنده دانش‌های سنتی و میراث‌فرهنگی و معنوی هستند و حفاظت و صیانت از این گنجینه‌های زنده بشری، گامی برای ماندگاری فرهنگ و دانش سنتی آنانی است که در مسیر پر پیچ و خم تاریخ این سرزمین کهن در انتقال آن از نسلی به نسل بعد کوشیده‌اند.
گنجینه‌های کهنسالی که با تجارب به ارث برده از پیشینیان و افزودن اندوخته‌های خود هنر، فرهنگ و دانش‌های سنتی را با خود حمل می‌کنند، در حقیقت حاملان میراث ناملموس و میراث زنده بشری‌اند.
استاد درویش محمود مداح و برادرشان استاد درویش علی از نخستین حاملان زنده میراث ناملموس فرهنگی استان اصفهان بودند که در اسفندماه ۱۳۹۶ همزمان با ثبت ملی هنر پرده‌خوانی و روضه‌خوانی در شهر تاریخی وزوان از توابع شهرستان شاهین‌شهر و میمه در فهرست آثار ناملموس، فهرست حاملان زنده میراث ناملموس مزین به ثبت نام آنان شد.
شادروان استاد درویش محمود مداح و برادرشان با تلمذ در مکتب پدر و اجداد خویش همچون درویش خدابخش، درویش حسینعلی و درویش یدالله، عمر پر بار خود را با بیانی رسا و آهنگین در حفاظت و صیانت از هنر نقالی و روایت پرده‌خوانی واقعه‌های مذهبی بویژه واقعه عاشورا به انجام رساند.
ضایعه درگذشت این استاد گرانمایه را به خانواده ایشان، جامعه هنری و میراث‌فرهنگی کشور و دوست‌داران او تسلیت عرض کرده و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای خانواده و بازماندگان، صبر و شکیبایی مسئلت دارم.»

(Visited 84 times, 1 visits today)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *