«آلبرت اس رودی» تهیه‌کننده سینما و تلویزیون که جوایز اسکار بهترین فیلم را برای هر دو فیلم «پدرخوانده» و «عزیز میلیون دلاری» دریافت کرده بود، پس از یک دوره بیماری در ۹۴ سالگی درگذشت.
به گزارش ایسنا، «آلبرت اس رودی» که در مونترال متولد شد و در شهر نیویورک بزرگ شد، فعالیت خود را در عرصه سرگرمی به عنوان سازنده سریال طنز تلویزیونی دهه شصت با نام «قهرمانان هوگان» آغاز کرد و پیش از آنکه توسط پارامونت به عنوان تنها تهیه‌کننده فیلم «پدرخوانده» ساخته «فرانسیس فورد کاپولا» به کار گرفته شود، تهیه‌کنندگی فیلم‌ «فاوزهای کوچک و هالی بزرگ» با بازی «رابرت ردفورد» را بر عهده گرفت و نخستین اسکار خود را در سال ۱۹۷۳ برای آن کسب کرد.
او بعدها به عنوان تهیه‌کننده اجرایی مینی‌سریال «پیشنهاد» حضور یافت که درباره تجربه‌ی او در تهیه‌کنندگی فیلم معروف «پدرخوانده» است.
از دیگر فیلم‌های بلند به تهیه‌کنندگی «آبرت رودی» می‌توان به فیلم‌های «طولانی‌ترین فاصله»، قسمت اول و دوم فیلم «مسیر کاننبال» و همچنین فیلم «عزیز میلیون دلاری» ساخته «کیلینت ایستوود» اشاره کرد که در سال ۲۰۰۵ دومین جایزه اسکار را برای به ارمغان آرود.
به گزارش اسکرین، «رودی» همچنین در ساخت سریال تلویزیونی «واکر: رنجر تگزاس» در دهه ۱۹۹۰ مشارکت داشت.
از دیگر افتخارات حرفه ای این تهیه‌کننده می‌توان به کسب دو جایزه سزار فرانسه، دو جایزه دیوید دی دوناتلو ایتالیا و جایزه اسکریپتر اشاره کرد.
«آل پاچینو» ستاره فیلم «پدرخوانده» در بیانیه‌ای درواکنش به مرگ «آلبرت رودی» اظهار داشت: «ال رودی در تمام مدت ساخت فیلم پدرخوانده رفتار بسیار خوبی با من داشت و حتی وقتی آنها من را نمی‌خواستند، او من را می‌خواست. او در زمانی به آن نیاز داشتم مشوق بزرگ من بود و هرگز آن را فراموش نخواهم کرد».
«کلینت ایستوود» که در فیلم «ماچوی گریان» در سال ۲۰۲۱ هم با «آبرت رودی» همکاری داشت، در این باره گفت: «او دوست بزرگ من بود و دلم برایش تنگ خواهد شد».

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *