22:15

«بل هوکس» نویسنده و فعال اجتماعی فمینیست درگذشت.
به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، «گلوریا جین واتکینز» که بیشتر با نام مستعار «بل هوکس»‌ شناخته می‌شود در سن ۶۹ سالگی درگذشت.
یکی از اقوام «هوکس» با انتشار پیامی خبر درگذشت این نویسنده را اعلام کرد.
«هوکس» که علاوه بر نویسندگی، به عنوان استاد دانشگاه و فعال اجتماعی نیز فعالیت داشت در سال ۱۹۵۲ در کنتاکی متولد شد و در دوران زندگی‌اش بیش از ۳۰ کتاب درباره موضوعاتی همچون نژاد،‌ فمینیسم و رژیم سرمایه‌داری به چاپ رساند. او از نام اجداد مادری‌اش برای معرفی نام مستعارش استفاده می‌کرد.
«مگر من زن نیستم‌؟»‌ نخستین کتاب مهم «هوکس» بود که در سال ۱۹۸۱ منتشر شد و به عنوان یک اثر فمینیستی مورد توجه قرار گرفت. این کتاب توسط «پابلیشرز ویکلی»‌ در سال ۱۹۹۲ به عنوان یکی از تاثیرگذارترین آثار نویسندگان زن ۲۰ سال اخیر انتخاب شد.
«هوکس»‌ سپس «فرضیه فمینیسم: از حاشیه تا مرکز» را در سال ۱۹۸۴ و «همه‌چیز درباره عشق: نگاهی نو» را در سال ۲۰۰۰ منتشر کرد و به ارائه مطالبی با موضوع فمینیسم، نژاد، عشق و جنسیت ادامه داد.
«هوکس»‌ از سال ۲۰۰۱ در کالج بریا واقع در کنتاکی مشغول فعالیت بود.
«مارگارت اتوود» نویسنده کانادایی و خالق رمان «سرگذشت ندیمه» در گفت‌وگو با گاردین بیان کرد: «تاثیرگذاری «هوکس» بسیار فراتر و خارج از مرزهای ایالات متحده بود. بسیاری از زنان در سراسر جهان به او مدیون هستند.»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.