سیروس همتی که این روزها به عنوان نویسنده و یکی از بازیگران نمایش «فیش‌آباد» در تئاتر فعال است، می‌گوید: حس می‌کنم روی نقطه‌ای دست گذاشته‌ام که تماشاگر با دیدن آن می‌گوید: ای ولله!!
این بازیگر و نویسنده در گفت‌وگو با ایسنا از ویژگی‌های نمایشنامه «فیش‌آباد» می‌گوید و با ابراز خرسندی از استقبال تماشاگران از اجرای این نمایش ادامه می‌دهد: تماشاگر با چنان ولعی این نمایش را نگاه می‌کند که حس می‌کنم از نظر دلی و ذهنی با کار ارتباط برقرار می‌کند و چون تریبونی ندارد، به خوبی با کاری که حرف دل او را می‌زند، همراه می‌شود.
همتی با اشاره به اینکه این نمایش با حمایت خیریه فرشته‌های بهشتی روی صحنه می‌رود، اضافه می‌کند: هر شب میزبان یکی از کودکان کار هستیم و بخشی از فروش روزانه گیشه به صورت کارت هدیه تقدیم این کودکان می‌شود. درواقع کودکان کار و زباله‌گرد، قهرمانان نمایش ما هستند. پسران یا دختران کم سن و سالی که به اجبار، مسئولیت بخش اقتصادی خانواده خود را بر عهده دارند.
او می‌افزاید: نمایش ما درباره فیش‌های نجومی است. اگر این فیش‌های نجومی نبود، الان کودک کار و زباله‌گرد نداشتیم و همه می‌توانستیم زیر سقف خداوند کنار یک سفره همراه با خانواده‌هایمان بنشینیم.
همتی با بیان اینکه گروه اجرایی بشدت تحت تاثیر حضور کودکان کار در نمایش قرار می‌گیرند، می‌گوید: این کودکان در پایان اجرا کنار ما هستند. جالب است بدون اینکه ما بگوییم، تماشاگران به احترام آنان به پا می‌خیزند و و برایشان کف می‌زنند. این تشویق تماشاگران که ناخودآگاه اتفاق می‌افتد، چنان است که برای ما شیرین‌ترین لحظه اجرا را رقم می‌زند.
این فعال تئاتری درباره حضور خودش به عنوان یکی از بازیگران نمایش که نقش خودش را بازی می‌کند، توضیح می‌دهد: داستان از این قرار است که پول‌های هنگفتی به حساب آقایی می‌رود. او تصمیم می‌گیرد که اگر این پول به ناحق به دست آمده است، آن را برنگرداند و به نیازمندان بدهد. یکی از این پول‌هایی که به اشتباه به حساب او واریز شده، مال قرارداد تئاتری من است و از آنجاکه دستمزد تئاتری‌ها ناچیز و حلال و خالص است، صاحب حساب آن را برمی‌گردند و این گونه است که من در نقش خودم روی صحنه می‌روم که البته نقش کوتاهی است ولی معتقدم به قول استانیسلاوسکی که نقش کوتاه و بلند نداریم بلکه آدم کوچک و بزرگ داریم.
او که ده سال پیش خودش همین نمایش را در تماشاخانه سرو روی صحنه برده، درباره اجرای دوباره آن به کارگردانی اشکان درویشی توضیح می‌دهد: وقت اشکان بحث اجرا را مطرح کرد، مدام فکر می‌کردم چرا می‌خواهد این نمایشنامه را روی صحنه ببرد اما متاسفانه هنوز در کشورمان بحث فیش‌های نجومی، استخدام‌های غیراصولی، سیسمونی و بیت‌المال و … مطرح است. در شرایط امروز که کمیت اقتصاد بشدت لنگ می‌زند، این نمایش همچنان حرفی برای گفتن دارد.
همتی با اشاره به تفاوت اجرای این دوره نمایش با اجرای ۱۰ سال پیش اضافه می‌کند: اشکان درویشی نگاه خودش را دارد و خیلی علاقه‌مند است که این اجرا با اجرای قبلی متفاوت باشد. به همین دلیل این «فیش‌آباد» با «فیش‌آباد» قبلی تفاوت زیادی دارد. ۲ صحنه به نمایش اضافه شده بدون اینکه مدت زمان کار تغییر کند. با احترام به متنی که نوشته‌ام، معتقدم به مرور زمان باید دیالوگ‌ها را امروزی‌تر کرد و این کار را انجام داده‌ام.
نمایش «فیش‌آباد» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی اشکان درویشی و نویسندگی سیروس همتی از چهارشنبه ۳ اسفند در سالن شماره ۲ پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است و تا جمعه ۲۶ اسفندماه اجرا دارد.
این نمایش که به موضوع حقوق های نجومی پرداخته و انتقادهای مدیریتی را مطرح می‌کند، در مرداد ماه سال ۹۶ به کارگردانی سیروس همتی در تئاتر شهر نمایشنامه‌خوانی شده و در دی ماه ۹۶ نیز در تماشاخانه سرو روی صحنه رفته است که در آن زمان با استقبال مخاطبان مواجه شد.
محمود موسوی، سولماز حصاری، پوریا محمدزاده، ریحانه پهلوان، عاطفه سمرقندی با حضور خسرو احمدی و سیروس همتی بازیگران این نمایش هستند.
این نمایش که مدت زمان اجرای آن یک ساعت است، هر شب ساعت ۱۹ و پانزده دقیقه در سالن شماره ۲ پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *