15:13

مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر بدیع و منحصر به فرد بودن سوژه اثر هنری گفت: خلاقیت، لازمه ماندگاری یک اثر است.
به گزارش ایرنا محمدحسین نیرومند روز چهارشنبه در مراسم اختتامیه پنجمین دوسالانه کارتون کتاب با اشاره به رویکرد مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در جایی فرموده اند «من هر زمانی که به یاد کتاب و وضع کتاب در جامعه خودمان‏ می‏‌افتم، قلباً غمگین و متاسف می‏‌شوم»؛ ایشان همچنین فرموده اند «مردم ما مطالعه کردن بلد نیستند، به قلب من فشار می آید. از این بابت چقدر خسارت می بینیم».
نیرومند با تأکید برلزوم توجه به حوزه ترویج کتابخوانی، اظهار داشت: وظیفه هنرمند، تولید اثر است، اما این اثر باید امکان ارائه پیدا کند. پیام هنرمند، باید مورد توجه قرار گیرد. انتخاب کاریکاتور برای فرهنگسازی، به واسطه آشنایی زدایی و پیش داوری مردم که با دیدن کاریکاتور لبخند به لبشان می نشیند، انتخاب هوشمندانه ای است.
وی تصریح کرد: اگر کاریکاتور لبخند بر لبان مخاطب ننشاند، کاریکاتور نیست. با این حال مطلوب این است که کاریکاتور حاوی نقدی باشد که لبخندی به همراه آورد. بنابراین کاریکاتوریست باید در ساختار روایتی، موضوع را به گونه ای انتخاب کند که قابلیت لبخند نشاندن بر لبان مخاطب داشته باشد. علاوه بر این، لازم است که پیام کاریکاتور فهمیده شود. گاهی طراحی اثر بسیار شخصی می شود در حالی که کاریکاتور به عنوان هنر ارتباطی به دنبال انتقال مفهوم است؛ بنابراین کاریکاتوریست باید اثر خود را قابل فهم کند. مجموع این عوامل یعنی جذابیت، نشاندن لبخند بر لبان مخاطب و فهم پیام، باعث گرایش مخاطب به موضوع مد نظر هنرمند می شود و چنانچه اثر خلاقانه طراحی شده باشد، به یاد ماندنی و اثرگذار خواهد شد.
مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: خلاقیت، لازمه ماندگاری یک اثر است. خلاقیت، به راننده تاکسی شباهت دارد که مقصد را نمی داند و این مسافران هستند که مسیر را مشخص می کنند. بنابراین شما طراحی ایده ای را آغاز می کنید ولی در نهایت به چیز دیگری می رسید. بدیع و منحصر به فرد بودن سوژه، بسیار حائز اهمیت است. تمامی این مراحل بر عهده هنرمند است.
وی ادامه داد: پس از خلق اثر توسط هنرمند، باید سیستمی برای نمایش آثار وی وجود داشته باشد. متأسفانه یکی از مشکلات ما در حوزه کتاب، مسئله توزیع است و بسیاری از آثار به دست مخاطب نمی رسد. در حوزه آثار تجسمی هم اینگونه است. روزنامه ها و نشریات ما نیز از ظرفیت های تصویر برای القای مفهوم و ارائه پیام چندان استفاده نمی کنند. سیستمی باید امکان انتشار پیام به شیوه های مختلف را فراهم کند. آثار ارائه شده در دوره های پیشین دوسالانه کارتون کتاب پیش از این به شکل های مختلف حتی انیمیشن تولید شده است؛ رسانه ملی ما باید این تولیدات را در زمان های مختلف پر تکرار پخش کند؛ چراکه تأثیرگذاری پیام با تکرار آن بیشتر می شود.
نیرومند همچنین ابراز امیدواری کرد: با توجه به همسویی و هم افزایی موجود بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما، این امکان فراهم شود که قالب های متنوعی از مباحث مرتبط با کتاب شامل انیمیشن های کوتاه، فیلم های کوتاه، کاریکاتور و … ارائه و به این واسطه قلب مقام معظم رهبری را کمی شاد کنیم.
معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی نیز با اشاره به مجموعه اقدامات فرهنگی و ترویجی در نهاد گفت: ما علاوه بر «کتاب» بر دو عنصر اساسی «کتابخانه» و «کتابدار» به عنوان دو بال در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که شکل دهنده و پیش برنده موضوعات و فعالیت‌های مختلف هستند، تاکید داریم.

دوسالانه کارتون کتاب نقطه اتصال هنر و کتاب است
مهدی رمضانی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری دوسالانه کارتون کتاب طی سخنانی گفت: شاید یکی از برنامه هایی که نقطه اتصال «هنر» و «کتاب» باشد برگزاری دوسالانه کارتون کتاب است که علی رغم محدودیت های بسیار به انجام رسیده است.
وی افزود: امیدواریم آنچه که به عنوان آورده این جشنواره محسوب می‌شود، خمیر مایه ای باشد برای اقدامات خوب فرهنگی در کشور؛ خوشبختانه فرصت‌های متعددی برای استفاده از کارتون هایی که به دبیرخانه این دوسالانه رسیده فراهم شده است. به طوری که روز گذشته با دوستان خوبمان در شهرداری تهران صحبت‌هایی داشتیم تا برای هفته کتاب استفاده مناسبی از این مجموعه شود.
رمضانی در ادامه با اشاره به مجموعه اقدامات فرهنگی و ترویجی در نهاد گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی، جشنواره کتاب هدهد سفید، راه‌اندازی محافل ادبی نهاد و سایر مجموعه اقداماتی که در حوزه فرهنگی و ترویجی کتاب و کتابخوانی نهاد شکل می‌گیرد، در جهت تثبیت و تعمیق فرهنگ کتابخوانی با استفاده از همه ظرفیت‌ها و ابزارها، امکاناتی است که در دست داریم و معتقدیم که با این قبیل اقدامات می‌توانیم شرایط را برای تشویق مردم و گره زدن سر زلف عزیزان و شهروندان در سراسر کشور با حوزه کتاب و کتابخوانی فراهم کنیم.
معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد تاکید کرد: در برنامه های تدارک دیده شده علاوه بر «کتاب» بر دو عنصر اساسی «کتابخانه» و «کتابدار» به عنوان دو بال در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که شکل دهنده و پیش برنده موضوعات و فعالیت‌های مختلف هستند تاکید داریم.
پنجمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به دبیری سید مسعود شجاعی طباطبایی با موضوعات «کتاب و کودک»، «کتاب، کتابدار و کتابخانه»، «کتاب و رسانه» ‌و «کتاب و کرونا» برگزار شد. پیش از این نیز، چهار دوره از این دوسالانه بین‌المللی به صورت منظم و پی‌درپی با دریافت بیش از ۶ هزار اثر از هنرمندان کشورهای مختلف جهان برگزار شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *