15:03

ده‌ها باستان‌شناس، استاد دانشگاه و افراد دیگر با امضای نامه‌ای نسبت به طرح تغییرات در بنای تاریخی و جهانی آکروپولیس یونان اعتراض کردند.
به گزارش ایسنا به نقل از آرت نت، این گروه از باستان‌شناسان و متخصصان، طرح ایجاد تغییرات در مجموعه آکروپولیس را که شامل نوسازی ورودی این بنای تاریخی می‌شود در واقع معادل تنزل و کم‌ارزش کردن مهم‌ترین گنجینه تاریخی و هنری در یونان توصیف کردند که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد.
طرح ایجاد تغییرات و نوسازی در آکروپولیس به پیشنهاد «مانولیس کورس» مرمتگر آثار تاریخی و رئیس کمیته حفظ آثار این مجموعه مطرح شده و در ماه فوریه مورد پذیرش شورای مرکزی باستان‌شناسی قرار گرفته است. تمرکز این طرح بر روی ساخت مجدد پلکان مرمرین و رومی محوطه و ورودی غربی آکروپولیس است که در قرن نخست میلادی ساخته شده است.
هدف از این طرح حفظ وجهه تاریخی و اصالت این سازه اعلام شده که مستلزم برداشتن آثاری است که پیش‌تر تعمیر شده‌اند.
باستان‌شناسان در نامه سرگشاده و اعتراضی خود عنوان کرده‌اند این تغییرات مشکلات جدی فنی و عملکردی را به همراه خواهد داشت و حتی توانایی این مجموعه در پذیرش شمار زیادی از گردشگران را نیز محدود می‌کند که در واقع در نقطه مقابل اهداف اصلی طرح قرار دارد.
همچنین هماهنگ نبودن سبک‌های معماری در دوره‌های مختلف از نگرانی‌هایی است که در این نامه به آن اشاره شده است.
مسئولان آکروپولیس مدعی شده‌اند این تغییرات، ورودی غربی این مجموعه تاریخی را به شکل اصلی و کهن خود بازمی‌گرداند و بر اساس مستندنگاری‌های مفصل باستاشناسی و معماری انجام خواهد پذیرفت و در عین حال قدیمی‌ترین بخش معماری قابل مشاهده و در دسترس خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *