18:25

سینمای ایران مترصد شروع حیات جدید خود، پس از پایان ماه صفر بود اما ناآرامی‌های اخیر، وقفه‌ای خسارت‌بار به کلیت سینمای ایران وارد آورده است.
به گزارش ایرنا، سینماها این روزها حال خوبی ندارند. قرار بود بعد از پایان ماه صفر، اتفاق‌های خوبی در حوزه سینما بیفتد. فیلم‌های جدید اکران شوند و گردش مالی گیشه، با رشد بیشتری نسبت به ۶ماه ابتدایی امسال همراه باشد اما ناآرامی‌های اخیر، ضربه بزرگی به سینما وارد کرد.
سه ماه از ۶ ماه نیمسال اول ۱۴۰۱، با ماه‌های رمضان، محرم و صفر مقارن بود که طی این ماه‌ها، سینما، فروغ زیادی نداشت. در این دوره ۶ ماهه، ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به سینما رفتند که گردش مالی این تعداد مخاطب، ۲۶۰ میلیارد تومان بود.
سینمای ایران در فروردین، ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون، اردیبهشت، ۳۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون، خرداد، ۳۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون، تیر، ۴۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون، مرداد، ۳۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون و شهریور، ۵۲ میلیارد تومان فروش داشت.
تخمین زده می‌شد که طی ۲ هفته اخیر، ۱ میلیون نفر به سینما بروند؛ یعنی ۶۶۳ هزار نفر بیشتر از آن چیزی که طی این ۲ هفته به سینما رفتندسینمای ایران برای رسیدن به گیشه پایان سال ۱۴۰۱، نیاز دارد تا در هر ماه فصول پائیز و زمستان، تقریبا ۲ برابر ۶ماه اول فروش داشته باشد. اتفاقی که اگرچه سخت، اما قابل دسترس بود اما وضعیت ناآرامی‌ها طی ۲ هفته اخیر، همان فروش روزانه را به یک‌سوم کاهش داده است.
طی این ۲ هفته سینمایی که البته ۳ روز آن تعطیل بود، ۳۳۷ هزار نفر به سینما رفتند و گردش مالی گیشه نیز تنها ۱۰ میلیارد تومان بود. درحالی‌که در شرایط عادی که متوسط حضور مخاطب در روزهای عادی ۴۲ هزار نفر و در روزهای سه‌شنبه و دو روز پایانی هفته، ۱۵۰ هزار نفر بود، تخمین زده می‌شد که طی این دوره، ۱ میلیون نفر به سینما بروند؛ یعنی ۶۶۳ هزار نفر بیشتر از آن چیزی که طی این ۲ هفته به سینما رفتند.
حالا با توجه به متوسط قیمت بلیت که برای امسال ۳۳ هزار تومان است، به این نتیجه می‌رسیم که حدود ۲۲ میلیارد تومان، تنها طی این ۲ هفته ابتدایی ناآرامی‌ها، به سینما خسارت زده شده که جبران این میزان برای سینمای فعلی، کار بسیار سختی است.
هر چند باید به این نکته مهم نیز اشاره کرد که حتی اگر ناآرامی‌ها، همین امروز به پایان برسد، یک دوره زمانی باید طی شود تا سینما دوباره به همان شرایط ساکن ۶ماه نخست سال برسد و این، برای سینمایی که می‌خواست دوبرابر نیم‌سال اول بفروشد، اتفاق خوشایندی محسوب نمی‌شود.
سینماها احتمالا از چهارشنبه هفته آینده، با نمایش چند فیلم جدید، حیات حرفه‌ای خود طی نیم‌سال دوم را آغاز می‌کنند که این امیدواری وجود دارد تا با استقبال خیلی خوب مخاطبان از سینما، تخمین گیشه ۸۰۰ میلیاردی برای انتهای امسال محقق شود. یک امیدواری درست که با برنامه‌ریزی هدفمند و هوشیارانه، قطعا قابل دسترسی خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *