«کاسپار دیوید فردریش» یکی از مهم‌ترین نقاشان آلمانی نسل خود بود که اغلب برای نقاشی‌های منظره و شخصیت‌های متفکری که چهره‌های آن‌ها مشخص نیست شهرت داشت. در ادامه با نکات کمتر شنیده‌ شده‌ای درباره این هنرمند آشنا می‌شوید.

به گزارش ایسنا، «کاسپار دیوید فردریش» نقاش برجسته آلمانی در سال ۱۷۷۴ در همین ماه(سپتامبر) متولد شد. نقاشی‌های او را معمولا می‌شود از منظره‌هایی تشخیص داد که در آن‌ها شخصیت‌های نه چندان واضحی در کنار آسمان شب، مه صبحگاهی، درخت‌های بدون برگ یا ویرانه‌های گوتیک به تصویر کشیده‌ شده‌اند.

به مناسبت تولد این هنرمند در ادامه با او بیشتر آشنا خواهید شد:

«فردریش» فرزند یک شمع‌ساز بود

«فردریش» در شهر «گرایفسوالد» واقع در آلمان متولد شد. «آدولف گاتلیب فردریش» پدر این هنرمند یک شمع‌ساز و صابون‌ساز بود. این هنرمند ششمین فرزند از ۱۰ فرزند خانواده محسوب می‌شد.

زندگی او مملو از اتفاقات شخصی ناگوار بود

«سوفی»، مادر این هنرمند، زمانی که او هفت ساله بود درگذشت. یک سال بعد، «الیزابت»، خواهر او نیز درگذشت. در سال ۱۹۷۱ نیز «ماریا» دیگر خواهر او در پی ابتلا به تیفوس درگذشت. «جان کریستوفر» برادر ۱۳ ساله او نیز در سال ۱۷۸۷ درگذشت. «فردیش» شاهد غرق شدن برادرش پس از شکسته شدن یخ دریاچه بود.

او هنر چاپگری را نیز فرا گرفت

او در اوایل دوران ورود به حرفه هنر به سراغ چاپ فلزی و چوبی رفت. فردریش تا سال ۱۸۰۴، ۱۸ اثر هنری چاپ فلزی و چهار اثر هنری چاپ چوبی خلق کرد. شمار این آثار کم بود و احتمالا به دست دوستانش رسید.

«فردریش» برنده رقابتی به ریاست «گوته» شد

«فردریش» زمانی که در سال ۱۸۰۵ برنده جایزه یک رقابت شد، به هنرمندی مشهور تبدیل شد. این رقابت به همت «یوهان ولفگانگ فون گوته»، شاعر، ادیب و فیلسوف آلمانی برگزار شده بود. «فردریش» با دو نقاشی وارد این رقابت شد و این دو اثر تحسین «گوته» را به دنبال داشتند.

«فردیش» از سال ۱۸۳۵ به سختی نقاشی می‌کشید

در ژوئن ۱۹۳۵، «فردریش» سکته را تجربه کرد و به دنبال آن بعضی از عضلات او فلج شدند و در نتیجه قابلیت نقاشی کردن او نیز کاهش یافت. او برای خلق نقاشی به آبرنگ و تکنیک‌های دیگر محدود شد.

او در انزوا و غم درگذشت

شهرت «فردریش» در ۱۵ سال پایانی عمرش کاهش پیدا کرد. رمانتیسم دیگر آنچنان محبوب نبود. در سال ۱۸۲۰ او گوشه‌گیر شده بود و به گفته دوستانش منزوی زندگی می‌کرد.

«فردریش» در مقبولیت بخشیدن به نقاشی منظره تاثیرگذار بود

«فردریش» به همراه سایر نقاشان رمانتیسم در ارتقای سطح نقاشی منظره در هنر اروپایی به عنوان یک ژانر مهم تاثیرگذار بود. سبک «فردریش» بر بسیاری از هنرمندان از جمله «ادوارد مونک»، «رنه ماگریت»، «مارک روتکو» و «گرهارد ریشر» تاثیر گذاشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *