حکمت: سازمان سینمایی به دلیل امضاء بیانیه حمایت از هموطنان، مجوز فیلمم را نمی‌دهد


بانی‌فیلم: پس از بروز مشکلاتی در سر راه اکران و نمایش فیلم «۱۹» ساخته منیژه حکمت پیش آمد، این فیلمساز در نامه سرگشاده‌ای از مسائل پیش آمده درباره فیلمش و تهدید و ارعاب سازمان سینمایی نسبت به او گفت.
منیژه حکمت نوشت:
اگر چاره‌ای ندیدم جز آنکه بحث ستمی را که بر فیلمی مظلوم همچون «۱۹» می‌رود، به حیطه عمومی بکشانم، از یک سو، بابت مقابله با سیاست تهدید و ارعاب سازمان سینمایی بود و از سوی دیگر، بابت یادآوری رفتارهای فرافکنانه و بدعهدی ایشان که هر بار، با دستاویز هراس پراکنی از کسانی که در پی آن دولت بر کرسی‌های سیاست‌گذاری، نظارت و ارزشیابی تکیه خواهند زد، معضلاتی بی پایان برای فیلمسازانی مستقل مثل من به وجود آورده‌اند. اگر نه، همه می دانند و مدارکی متقن و مستدل دارند که بنده به حکم وظیفه‌ای که برای تمهید راه‌های جدید برای تولید آثار مستقل و کم‌هزینه و جریان‌سازی در این زمینه بر خود مفروض داشته‌ام، فارغ از موافقت و یا مخالفت‌های شخصی، همواره تمام راه را در چارچوب‌های معین قانونی پیموده‌ام.

به همین دلیل، برای فیلم «۱۹» هم از همان سازمان، پروانه ساخت به تاریخ: 21/8/1399 با شماره :40009006 اخذ کرده‌ام، برای استفاده از فیلم‌های آرشیوی با حضور زنان (که در تولیدات برخی از مراکز خاص، بحثی عادی و پیش پا افتاده تلقی می‌شود) از همان سازمان استعلام گرفته‌ام و برای پروانه نمایش غیرمشروط خارج از کشور و مشروط داخل کشور با همان سازمان به تفاهم رسیده‌ام، چون از بخت بد، همان سازمان در مواردی گه گفته‌ام مسئولیت قانونی به عهده داشته است.
اما پاسخ آن سازمان، پس از ماه‌ها طفره روی از صدور پروانه بر اساس توافقات به عمل آمده، این بوده است که به دلیل امضاء بیانیه در حمایت از برخی هموطنان مظلوم و محروم‌مان در این کشور، بحث شکل دیگری به خود گرفته است و برای نمایش فیلمی ۸۰ دقیقه‌ای چاره‌ای جز حذف ۴۰ دقیقه وجود ندارد.
و وا حیرتا و وا اسفا که در زمانی بابت پیگیری مطالبات به حق مردم سرزمینمان مورد مواخذه قرار می‌گیریم که کلیه مسئولان مملکتی نیز بر ضرورت رسیدگی به این مطالبات تاکید ورزیده‌اند…

منیژه حکمت

(Visited 43 times, 1 visits today)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *