0:33

منصور جهانی / برلین:
مارتین اسکورسیزی کارگردان سرشناس سینمای جهان، امروز سه‌شنبه یکم اسفند ماه جاری (20 فوریه 2024) در ششمین روز برگزاری هفتاد و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «برلیناله» در کشور آلمان، در برابر دوربین عکاسان و فیلمبرداران دنیا قرار گرفت و در نشست خبری این رویداد معتبر سینمایی پاسخگوی سؤالات خبرنگاران، روزنامه‌نگاران، منتقدان و نویسندگان سینمایی بود.
این کارگردان مطرح آمریکایی، در ساعت 17 فردا روز چهارشنبه دوم اسفند ماه جاری (21 فوریه 2024) به وقت اروپا برای یک عمر دستاورد هنری در هفتاد و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلین با دریافت جایزه افتخاری خرس طلایی مورد تقدیر مسئولان این رویداد معتبر و رده الف سینمای جهان قرار گیرد.
در بیانیه مسئولان جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» درباره این اسطوره سینمای جهان آمده است: برلیناله مفتخر است که خرس طلای افتخاری امسال را به فیلمسازی که مدام سینما را به سمت مسیرهای ناشناخته سوق داده است، تقدیم می‌کند.
مارتین اسکورسیزی با مجموعه‌ای از آثار شش دهه و بیش از چهل ویژگی، از حماسه‌های جنایی تا فیلم‌های انیمیشنی و درام‌های مذهبی، انقلابی در سینما ایجاد کرده است و با هر فیلم جدید، خود را دوباره اختراع می‌کند. آخرین اثر او، «قاتلان ماه کامل» گواهی روشن و گیرا از قدرت سینما برای تبدیل شدن به چیزی است که «راجر ایبرت» منتقد سینمایی زمانی آن را «ماشین همدلی» می‌نامید، مجرای تله‌پاتی بین فیلمساز و تماشاگر. این پنل عمیق که توسط کسی جز کارگردان تحسین‌شده بریتانیایی، «جوآنا هاگ» میزبانی نمی‌شود، از دو فیلمساز دعوت می‌کند تا درباره سفر اسکورسیزی در میان فیلم‌ها و همچنین عشق مشترک ما به سینما به همه زبان‌های آن تأمل کنند.
هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» با مدیریت خانم «ماریت ریسنبک» و مدیریت هنری «کارلو چاتریان» در چندین بخش رقابتی از جمله؛ بخش رقابتی «اصلی»، بخش رقابتی «برخوردها» بخش رقابتی «نسل‌ها» بخش رقابتی «فُروم» بخش «فیلم کوتاه»، بخش «مستند» و چندین بخش غیررقابتی از جمله؛ بخش «پانوراما»، بخش «نمایش ویژه»، بخش «نمایش سینمای کلاسیک» و … از روزهای 26 بهمن تا 6 اسفند ماه جاری (15 تا 25 فوریه 2024) در شهر برلین در کشور آلمان برگزار می‌شود.
عکس‌ها: منصور جهانی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *