13:51

موزه سینما در ادامه انتشار سلسله برنامه‌های تاریخ شفاهی خود به مناسبت زادروز جمشید جهانزاده بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون بخش‌هایی از گفت‌وگوی این هنرمند را منتشر کرد.
به گزارش مهر، جمشید جهانزاده بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون در سالروز تولد خود طی گفت‌وگویی که با موزه سینما داشت از ورود به دنیای بازیگری و ماندگاری دراین حوزه سخن گفت.
جهانزاده با بیان اینکه ورود به بازیگری زیاد سخت نیست و مهم ماندگاری است، گفت: شاید هر فردی که به بازیگری علاقه‌مند است بتواند به هر طریقی وارد این کار شود اما ماندگاری در این حرفه بسیار مهم است.
وی با اشاره به آشنایی خود از دوران کودکی با سینما، افزود: یادم می‌آید شرکت نفت علاوه بر خدماتی که به همه می‌داد، سینما هم داشت و ما در آنجا آخرین فیلم‌های جهان را می‌دیدیم و دیدن فیلم‌ها اثرات مثبتی بر روی من داشت تا آنجا که جادوی صدا و تصویر من را به سمت خود (سینما) کشاند.
جهانزاده در ادامه صحبت‌های محمود گبرلو که با وی گفت‌وگو می‌کرد درباره همکاری با محمد بزرگ‌نیا نیز بیان کرد: من معتقدم محمد بزرگ‌نیا از کارگردان‌هایی است که باید دوباره دعوت به کار شود و بودجه مناسبی برای فیلمسازی در اختیار او قرار داده شود زیرا او سینما را خوب می‌شناسد و دقیق می‌داند کجا کلوزآپ و یا لانگ‌شات بگیرد.
وی با بیان اینکه داشتن هدف در کار مهم است، گفت: یک هنرمند وقتی وارد مسیری می‌شود باید هدف داشته باشد زیرا بدون هدف راه به جایی نمی‌توان برد. در زندگی هنری و عادی اگر هدف نداشته باشید به پوچی می‌رسید. من معتقدم راز ماندگاری هر هنرمندی داشتن هدف است. هرچه این هدف بالاتر و قوی تر باشد نتیجه بهتری خواهید داشت زیرا هدف به ما انرژی و حرکت می‌دهد.

جهانزاده با اشاره به فیلم «جنگ نفتکش‌ها» یادآور شد: یادم می‌آید زمانی که این فیلم را کار می‌کردیم رییس نفت‌کش‌ها فردی بود که خودش به فیلم و سینما بسیار علاقمند بود و به همین دلیل کشتی در اختیار ما قرار داد که در آن زمان روزی ده‌ها هزار دلار هزینه آن بود.
وی در پاسخ به سوال گبرلو درباره فیلم «کشتی آنجلیکا» نیز بیان کرد: یادم می‌آید فیلم را شروع کرده بودند و من از وسط‌های فیلم رسیده بودم، رفتم روی لبه کشتی و پریدم روی عرشه و صاف ایستادم و بزرگ‌نیا بسیار خوشش آمد و همین موجب شد در کل فیلم حواسش به من باشد.
جهانزاده درباره مردم و حضورش در بین مردم نیز اظهار کرد: وقتی مردم به ما می‌رسند و احساسات‌شان را بروز می‌دهند من واقعا نمی‌دانم چگونه باید پاسخ بدهم. مردم ما را زنده می‌کنند و به ما انرژی می‌دهند. خیلی مهم است که مردم ما را دوست داشته باشند؛ دوست‌داشتن مردم سرمایه تمام نشدنی است. وقتی مردم من را دوست داشته باشند برای من سرمایه بزرگی است که هرچقدر آن را خرج کنم تمام نمی‌شود. این سرمایه برای ما هنرمندان دست‌نیافتنی و بسیار ارزشمند است و من دلم می‌خواهد این سرمایه را همیشه داشته باشم.
جمشید جهانزاده در فیلم‌هایی همچون «کشتی آنجلیکا»، «جنگ نفت‌کش‌ها»، «ارابه مرگ»، «فریاد»، «جایی برای زندگی»، «خاک و آتش»، «تابو»، «تمساخ خونی» نقش‌آفرینی داشته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *