16:01

جایزه بهترین فیلم کودک و نوجوان جشنواره لاکنو هند به « اقیانوس پشت پنجره » به کارگردانی بابک نبی زاده از ایران رسید.
به گزارش رسیده، فیلم سینمایی «اقیانوس پشت پنجره» که در بخش مسابقه فستیوال«CMS»، در کشور هندوستان، با فیلم‌هایی از کشورهای اسپانیا، انگلیس، چین، کانادا، هند، سوییس، پاکستان، آلمان و اندونزی رقابت می کرد، موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم کودک و نوجوان در بخش « سینمای آینده » این جشنواره شد.
این جایزه شامل تندیس طلایی و مبلغ ۲۵۰ هزار روپیه هند است که متعلق به کارگردان و تهیه کننده اثر است.
در این جشنواره فیلم‌هایی به رقابت می پردازند که موضوعاتی چون: وحدت، یا صلح جهانی را محور اصلی فیلمنامه های خود قرار داده اند. آثاری که راهکارهایی برای کودکان و نوجوانان و رسیدن به امنیت و آینده ای مطمئن برای الهام بخشیدن به نسل‌های مختلف آنان ارایه می دهند. فیلمهایی که تنها به بازار فروش و سرگرم کردن کودکان نمی اندیشند و با دیدگاهی جهانی، به ارزشهای اخلاقی و تاثیرگذار بر آینده کودکان و نوجوانان نیز توجه دارند.
جشنواره بین المللی کودکان سینه مونته سوری (CMS)، از ۱۵ تا ۲۱ آپریل ۲۰۲۴ (۲۷ فروردین تا ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳) در شهر لاکنو هند برگزار گردید و هیات موسس و دبیر جشنواره در سال ۲۰۲۴، با شعار «درود بر جهان»، اندیشه و آموزه‌های اخلاق شناس و حقوقدان بزرگ هند، «مهاتما گاندی» را سرلوحه اهداف این جشنواره قرار داده‌اند.
فیلم «اقیانوس پشت پنجره» داستان کودکان بومی و نیازمند جزیره ای زیبا و کوچک را روایت می‌کند که می خواهند با کارناوالی که تدارک دیده‌اند، با موسیقی سنتی و رقص و نمایشهای آیینی، جزیره خود را به توریست‌های خارجی معرفی کنند و از این طریق درآمدی داشته باشند.
این فیلم، در تابستان سال ۱۳۹۸ در جزیره‌های قشم و هنگام، با عوامل زیر، ساخته شد:
بازیگران: محمد آزادی _ حدیثه کرمی _ جعفر قاسمی _ ایوب رحیمی _ مهران مظفری _ غلام رنجبر _ سید طاهر عزیزپور _ بهرام کمیجانی. نویسنده و کارگردان: بابک نبی زاده، تهیه کننده: سید جلال چاوشیان، مجری طرح: محمد رضا کریمی صارمی، مدیر فیلمبرداری: حمید مهرافروز، آهنگساز: محمد فرشته نژاد، طراح صحنه و لباس: مجید علی اسلام، تدوین: کاوه ایمانی، مدیر تولید: مهدی مددکار، پشتیبانی تولید: محمد حبیبی، صدابردار: جعفر علیان، عکس: مصطفی مهدوی. علی اکبر اسماعیلی، صداگذار: مهزیار یزدانی نیا، برنامه ریز: محمد حمیدی، دستیار اول کارگردان: حامد نوبری، منشی صحنه: نرگس مولوی، تصحیح رنگ و نور: علی شهریاری، گریم: داریوش صالحیان. هاشم جوری، پخش بین الملل: فاطمه محسنی، مدیر روابط عمومی: حمید حسین زاده.
کارگردان «اقیانوس پشت پنجره» درباره مراحل این فیلم نوشت:
رنجها، روزی به آرامش می انجامند و سادگی و صداقت، بالاخره به بار می نشیند. این موفقیتها مرا به یاد مشکلات و رنجهایی می اندازد که در مسیر ساخت فیلم تجربه کردم. به یاد همکاران عزیز و همراهانم در جریان ساخت فیلم که در گرمای طاقت فرسای تیرماه جزیره قشم، و با وجود امکاناتی بسیار ساده و معمولی، با تمام وجود، همراهی ام کردند و بیشترین انرژی و توانشان را گذاشتند. کسی باور نمی کند که این فیلم در سال ۹۸ با یک دهم بودجه فیلمهای رایج در آن زمان ساخته شد و اگر هنوز پس از چندین سال، این فیلم به نقاط مختلف دنیا سفر می‌کند، به خوبی دیده می شود و انصاف و عدالت خداوند بر آن جاری می شود، بنظرم حاصل همان رنجها، ساده بودن ها و صداقت هاست. از تهیه کننده خوب فیلم و از پخش بین الملل کانون پرورشی فکری، ممنونم که همواره از «اقیانوس پشت پنجره» حمایت می کنند. بسیار خوشحالم که به واسطه حضورهای بین المللی این فیلم، زیبایی‌های سرزمینم ایران، و استعداد و توانمندی کودکانش، دیده می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *