14:44

هزاره شعر عنوان مجله شبانه و ادبی شبکه چهار است که دوشنبه شب ها ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما و این هفته بدلیل پخش ویژه برنامه سوره، ساعت ۲۳:۳۰ پخش می‌شود. همچنین فیلم مستند حکیمِ عشق که به زندگی حرفه‌ای استاد منوچهر صدوقی سُها، دوشنبه ساعت ۲۱ روانه آنتن شبکه چهار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، مجری‌کارشناس این برنامه، رشید کاکاوند شاعر و ترانه‌سرای نام آشناست. کاکاوند در هر قسمت از هزارۀ شعر، با یکی از اساتید برجستۀ حوزۀ شعر و ادبیات فارسی، به گفتگو می‌نشیند و صفحه‌هایی از کتابِ هزارسال شعر فارسی را ورق می‌زند.
هزارۀ شعر می‌خواهد روشن کند شاعران بزرگ زبان فارسی مانند فردوسی، مولوی، سعدی و حافظ و سایر بزرگان، چه لطفی در سخن خود داشتند که تا به امروز سروده‌هایشان عزیزترین میراث فرهنگی ما ایرانیان باقی ‌مانده ‌است. همچنین غبار فراموشی را از دیوان شاعران کمتر شناخته شده می‌زداید تا در گنجینه‌های مخفی‌تر شعر فارسی را به روی مخاطبان ایرانی باز کند.
علاوه بر گفت‌وگو که بخش محوری هزارۀ شعر است، بخش‌های مناجات، عشق، ایران و حکایت نیز در این برنامه گنجانده شده است تا آهنگ برنامه، بینندگان را با خود همراه کند. بخش مناجات، با اجرای اشعار مناجات گونه فرهاد جم، بخش عشق، با اجرای اشعار عاشقانه فهیمه مومنی همراه خواهیم بود. اشعاری که در این دو بخش خوانده می‌شود، از شاعران ناشناخته و شناخته شدۀ آن دورۀ زمانی و زبانی شعر فارسی است که در گفتگوی کاکاوند و میهمان برنامه به آن پرداخته می‌شود. در بخش ایران، زهیر توکلی دربارۀ وضعیت شعر در نسبت با مفهوم ایران و ایرانی در دورۀ مورد بحث صحبت خواهد کرد و سرآخر، در بخش حکایت که پایان بخش برنامه است، لاله صبوری حکایتی منظوم از شاعران بزرگ فارسی را برای بینندگان بازگو خواهد کرد.
این برنامه به تهیه کنندگی مجید غفاری و کارگردانی سیدجواد حسینی ساخته شده است و از سوم آبان هزار و چهارصد، هر دوشنبه ساعت ۲۳ روی آنتن شبکۀ چهار خواهد رفت. در قسمت اول این برنامه، گفتگوی رشید کاکاوند با دکتر وحید عیدگاه، عضو هیئت علمی دانشکدۀ ادبیات دانشگاه تهران را در کنار بخش‌های مناجات، عشق، ایران و حکایت خواهیم دید.

«حکیم عشق؛ استاد منوچهر صدوقی سُها» در حکایت دل شبکه۴

زندگی حرفه ای استاد منوچهر صدوقی سُها از قاب حکایت دل شبکه چهار سیما، دوشنبه سوم آبان ماه پخش خواهد شد.
فیلم مستند حکیمِ عشق که به زندگی حرفه ای استاد منوچهر صدوقی سُها، استاد حکمت و فلسفه اسلامی اختصاص دارد، دوشنبه ساعت ۲۱ پخش و سه شنبه ساعت ۱۴ بازپخش خواهد شد.
منوچهر صدوقی سها (متولد ۱۳۲۷- اردبیل) نویسنده، مترجم، عرفان پژوه، فیلسوف و حقوق‌دان است. او تحصیلات دانشگاهی‌اش را در رشته حقوق تا مقطع لیسانس پی گرفت. بعد از آن تحصیلات خود را تا مراحل عالی در عرفان و فلسفه اسلامی ادامه داد. او هم‌اکنون علاوه‌ بر وکالت دادگستری و عضویت در شورای علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، در برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور از جمله موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به تدریس حکمت و عرفان اسلامی اشتغال دارد.
مجموعه مستند حکایت دل کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما است که هر دوشنبه ساعت ۲۱ به یک استاد عالیقدر عرصه ادب و فرهنگ و هنر اختصاص دارد.
تهیه کننده: علیرضا حسینی، کارگردان: بیژن شکر ریز، سرپرست علمی: شهین اعوانی، پژوهش و طراحی سوال این قسمت: صدرا صدوقی سها، تصویربرداران: وحید فیروز و پوریا لایی، صدابرداران: حبیب محمدی و امیر عباس علیرضایی، تدوین: فاطمه رسول زاده، مدیرتولید و عکاس: حمید سهرابی،موسیقی: پیروز ارجمند
تنظیم نور و صدا و آنونس: ایرج سعادتی، تیتراژ و گرافیک: حمید حسینی.

زندگی شهید داروساز به روایت «قرص ماه»

مستند قرص ماه به کارگردانی عادل معمارنیا دوشنبه ۳ آبان ماه ساعت ۲۱ از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود.
این مستند به معرفی زندگی و فعالیت های تحقیقی و پژوهشی جهادگر شهید دکتر محمدمهدی فقیهی در زمینه داروسازی می‌پردازد. فقیهی از اساتید دانشگاهی در ایران بود که در زمینه داروسازی فعالیت‌های چشمگیری داشت.
او در زمینه خودکفایی دارویی، از جمله طرح آمالگام (مواد اولیه دندانسازی)، طرح‌های ژل منیزیم (مواد اولیه شربت‌های ضد اسید معده) و طرح پارافین مایع دست به طرح‌ها و ابتکاراتی در این زمینه زد.
محمد مهدی فقیهی سرانجام در منطقه حاج عمران مورد اصابت ترکش خمپاره قرار گرفت و در تاریخ شانزده مرداد ۶۲ به شهادت رسید.
مستند قرص ماه امشب به مدت ۴۵ دقیقه از قاب شبکه پنج تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

مستندهای شبکه افق

شبکه افق سیما با مستندهای متنوع در روزهای آینده مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.
شبکه افق سیما به منظور اهمیت و تاثیرگذاری بیشتر انتقال اطلاعات از روش تولید محتواهای چند رسانه‌ای در قالب مستند، طبق روال هر هفته با چندین مستند و مجموعه مستند مهمان خانه مخاطبین شده است.

ارونه ماد

این مجموعه مستند در سه قسمت به تهیه کنندگی مجید حدادی و کارگردانی محمد ملا عباسی تولید شده است و با موضوع بررسی تاریخچه قوم تات و تشریح زبات ناتی، تقدیم مخاطبان می‌شود.
علاقه مندان به این مجموعه می‌توانند آن را از دوشنبه تا چهارشنبه این هفته ساعت ۱۷ و تکرار آن را روز بعد ساعت ۰۶:۳۰ از قاب شبکه افق به تماشا بنشینند.

رفقای آمریکایی

این مجموعه مستند در سه قسمت به تهیه کنندگی مهدی مطهر و کارگردانی سید حسین محمودی‌فر تولید شده و با موضوع روایتی از تحولات سیاسی و اجتماعی افغانستان، مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.
علاقه مندان به این مجموعه می‌توانند آن را از دوشنبه تا چهارشنبه این هفته ساعت ۱۹:۳۰ و تکرار آن را روز بعد ساعت ۱:۳۰ از قاب شبکه افق به تماشا بنشینند.

خارجی

این مستند تک قسمتی به تهیه کنندگی مالک شیخی و کارگردانی بهناز رفائیل زاده تولیده شده و با موضوع روایتی از زندگی پروفسور رحمت الله قدیمی چرمهینی، از دانشمندان ایرانی پیشین ناسا، مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.
علاقه مندان به این مستند می‌توانند آن را دوشنبه ساعت ۲۱ و تکرار آن را روز بعد ساعت ۱۳:۳۰ از قاب شبکه افق به تماشا بنشینند.

سنگ‌ها را بسته‌اند

این مستند تک قسمتی به تهیه کنندگی و کارگردانی سیامک مختاری تولیده شده و با موضوع صنعت سنگ و استفاده از ضایعات آن مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.
علاقه مندان به این مستند می‌توانند آن را سه شنبه ساعت ۲۰ و تکرار آن را روز بعد ساعت ۰۲ و ۰۷ و ۱۲:۳۰ از قاب شبکه افق به تماشا بنشینند.

روی سبز بیابان

این مستند تک قسمتی به تهیه کنندگی و کارگردانی فتح الله امیری تولیده شده و با موضوع فعالیت‌های زیست محیطی معدن سرب و روی مهدی آباد یزد، مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.
علاقه مندان به این مستند می‌توانند آن را چهارشنبه ساعت ۲۰ و تکرار آن را روز بعد ساعت ۰۲ و ۰۷ از قاب شبکه افق به تماشا بنشینند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *