10:43

معاون اجرایی بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) گفت: اکنون کادر درمان شرایط سختی را از لحاظ روحی و روانی تحمل می‌کنند از مردم می‌خواهیم شیوه نامه‌های بهداشتی را کامل رعایت کنند تا بار سنگین از روی دوش پرسنل مراکز درمانی برداشته شود.
مهدی برزگر روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: اکنون حجم مراجعان به مراکز درمانی بسیار بالاست، تخت ها پر شده و در درمانگاه ها روزانه بیماران زیاد مبتلا به کرونا بصورت سرپایی مراجعه کرده و اقدامات درمانی برای آنها انجام می شود.
وی اظهار داشت: کادر درمان در طول شبانه روز مشغول فعالیت هستند حتی آنها در ایام تعطیلات سرکار خود حاضر بوده و نمی توانند مرخصی بروند و خانواده های خود را چندین روز نمی بینند، این مسایل باعث خستگی جسمی و روحی آنها شده و قدرانی از زحمات این کادر درمانی همراهی مردم را با رعایت پروتکل های بهداشتی در کاهش تلفات و مبتلایان به کرونا، می طلبد.
برزگر ادامه داد: شرایط بسیار سختی را از لحاظ موج پنجم کرونا در کشور سپری می کنیم، همکاران درمان دچار مشکلات روحی و روانی هستند و مراقبت از بیماران و رسیدگی به آنها که با حجم انبوهی در مراکز درمانی مواجه بوده، آنها را به شدت خسته کرده است.
وی تصریح کرد: هرگونه غفلت از رعایت پروتکل‌های بهداشتی باعث ایجاد پیک های جدید و سویه های مختلف کرونا می شود و این موضوع فشار زیاد کاری و روحی به کادر درمان وارد می کند، از مردم می خواهیم با ماسک زدن و عدم حضور در دورهمی، علاوه بر شکستن چرخه انتقال کرونا، به کادر بهداشت و درمان کمک کنند.
به گفته برزگر، راهکار جلوگیری از شیوع کرونا، پرهیز از عادی‌انگاری شرایط و رعایت نکات فردی و ساده بهداشتی است و اکنون کرونا با شیوع بالا، تاخت و تاز خود را دارد و نباید فراموش کرد وظایف همه به خصوص کادر درمان پس از طی کردن دوره اوج، سنگین تر است.
وی خاطرنشان کرد: باید توجه مردم به مراقبت‌ها در برابر ویروس کرونا افزایش یابد و آنها با حفظ آرامش نداشتن استرس و اضطراب، کادر درمان را با رعایت بهداشت فردی در ریشه کنی کرونا کمک کنند.
معاون اجرایی بیمارستان حضرت رسول اکرم افزود:، احتمال وجود ویروس کرونا در هر جایی امکان پذیر بوده به خصوص در مکان های پر رفت و آمد که نیازمند رعایت و جدی گرفتن آن از سوی مردم است و هرگونه بی توجهی در رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی هر فرد ، نوعی بی توجهی و بی مبالاتی نسبت به وضعیت سلامتی و زندگی کادر درمان که سربازان خط مقدم جبهه مقابله با کرونا بوده، محسوب می شود.
کرونا تا کنون سه جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا و گاما داشته و به اذعان متخصصان دلتا جدیدترین نسخه جهش یافته این ویروس بوده و بر اساس نتایج تحقیقات پزشکی، کرونا دلتا ۵۰ تا ۶۰ درصد نسبت به جهش های قبلی بیشتر مسری است.
تب یکی از نشانه های مهم ابتلا به کرونا هندی است و سردرد، سوزش گلو و آبریزش بینی از دیگر علایم متداول آن هستند و در افراد جوان علائم ابتلا به ویروس دلتا ممکن است به شکل یک سرما خوردگی شدید بروز کند و با بروز علایمی چون سرفه، تنگی نفس، خستگی بدون دلیل و یا از دست دادن حس بویایی و چشایی تشدید شود.

ایران این روزها خیز پنجم کرونا را سپری می کند و این خیز از ابتدای تیر ماه از جنوب کشور به مرکز کشور آغاز شد.
از زمان شیوع کرونا در ایران (اسفند ۹۸) تا کنون بیش از ۹۷ هزار نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.
با این حال تا کنون ۱۴ میلیون و ۷۶۷ هزار و ۵۹۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و سه میلیون و ۸۱۳ هزار و ۶۲۸ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۸ میلیون و ۵۸۱ هزار و ۲۲۶ دُز رسید.
در حال حاضر ۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
از ابتدای شیوع کرونا در کشور(اسفند ۹۸) تا کنون، این ویروس پنج خیز داشته و تلفات آن روز دوشنبه ۱۷ مرداد یک رکورد دست یافت و طی ۲۴ ساعت ۵۸۸ نفر جان خود را از دست دادند.
خیز پنجم کرونا از ابتدای تیر ماه از جنوب کشور به مرکز کشور آغاز شد.
ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش با استناد به یک برآورد بین المللی هشدار داد اگر به رعایت پروتکل های بهداشتی بی اعتنایی شود تعداد تلفات ویروس کرونا به ۶۰۰ تا ۸۰۰ نفر در روز خواهد رسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *