17:00

بانی‌فیلم: امسال دبیرکل بخش «۱۵روز سینماگران» فستیوال کن به ابتکاری تازه دست زده است؛ او کفته که برای نخستین بار جایزه‌ای به بهترین فیلمی که داوران آن تماشاگران خواهند بود اهدا می‌شود.
این بخش تنها بخشی از جشنواره کن است که تا به امروز بدون داشتن هیات داوری، تنها فیلم‌ها را به نمایش در می‌آورده است.
البته مراکزی مثل سینماهای هنر و تجربه و برخی دیگر از ارگان‌ها سینمایی نیز بنا به تصمیم هیات داوری خود، به فیلم‌های این بخش جوایزی می‌دهند.
بخش «۱۵روز. سینماگران» موازی بخش رسمی جشنواره است که از سال ۱۹۶۹ توسط مجمع کارگردانان فرانسوی راه‌اندازی شده و امسال پنجاه و ششمین دوره خود را برگزار می‌کند.
برگزارکنندگان این بخش همواره به دنبال سینمای مولف، با سیاستی متفاوت و غیر رسمی بوده و از آنجا که در این بخش فیلم‌های اول کارگردانان هم پذیرفته می‌شوند، شانس خوبی برای به دست آوردن جایزه «دوربین طلایی» برای فیلمسازان است که شامل فیلم‌های اول کارگردانان در همه بخش‌ها هم می شود.
برای بسیاری از سینماگران، این بخش مانند سکوی پرتابی‌ست که پیش از این برخی از فیلمسازان ایرانی از جمله جعفر پناهی را شامل شده.
پناهی برای «بادکنک سفید» در سال ۱۹۹۵، و بهمن قبادی برای «زمانی برای مستی اسب‌ها» در سال ۲۰۰۰ برنده دوربین طلایی شدند.
اررش مادی جایزه تماشاگران بخش «۱۵ روز سینماگران» که در پایان جشنواره به یک فیلم به انتخاب مردم داده می‌شود ۷۵۰۰ یوروست.
این جایزه به اسم «شانتال اکرمن» نامگذاری شده است. این سینماگر بلژیکی در سال ۱۹۷۵ با فیلم بلندش در این بخش خوش درخشید. جالب اینکه این فیلم به تازگی در انتخاب منتقدین مجله سایت اند ساند به عنوان برترین فیلم تاریخ سینما معرفی شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *