9:52

نمایشگاه «چریکه خاموش» پیمان رحیمی‌زاده که این روزها در گالری مژده به تماشاست، از فریادی می‌گوید که گویا به گوش کسی نمی‌رسد.
به گزارش رسیده، تابلوهایی در اندازه‌های کوچک در قاب‌هایی تک نفره، زن‌هایی را روایت می‌کنند که گرفتار رنج‌اند. سیاه سفیدی زمینه که لبریز از خاکستری تند است بر تلخی سوژه‌ها می‌افزاید اما روح منتقدانه حاکم بر اثر سبب می‌شود مخاطب با کارها همذات‌پنداری کند، هنرمند این آثار معتقد است بازتاب دادن این تلخی لازم است، رحیمی زاده می‌گوید:” برای اصلاح وضع موجود زنان در دنیا چاره‌ای غیر از نمایش دادن آن نیست. ”
آنچه بر جذابیت این نمایشگاه می‌افزاید فرم‌های معناگرایی ست که پرسوناژهای رحیمی‌زاده را معاصر می‌کند، سیب حوا به تیر ممنوعه عشق پوسیده شده، یکی یقه لباس دهانش را بسته ، بعدی به جای خود شکستن آینه شکسته، در دهان دیگری تلمبه چاه بازکن دستشویی فرو رفته و … هنرمند در خلق این موقعیت‌ها موفق بوده و به حتم پیشینه تصویرسازی او در این مهم نقش به سزایی دارد.
رحیمی زاده می گوید: “‌تم و رویکرد این آثار را از یکی از متن های آقای رضا براهنی الهام گرفته ام اما در ادامه این موضوع را بسط و توسعه دادم و با مضامینی که در ذهن داشتم همراه کردم.”
او تاکید دارد: “تصاویر خلق شده برش هایی از اتفاقات تلخ و نابرابری ست که در طول تاریخ در سراسر دنیا علیه زنان به وجود آمده و بیانگر دردی فروخورده است. زنان اما زیر این فشارها همچنان ایستاده اند و به راه ادامه می دهند.”
پیمان رحیمی زاده که بیش از ۵۰ کتاب کودکان را تصویرسازی، بیش از ۱۵۰ جلد کتاب طراحی و جایزه‌های متعددی از ژاپن، لهستان، آلمان و … کسب کرده و بارها آثارش در دوسالانه های زاگرب و براتیسلاوا به نمایش بوده معتقد است: ” تصویرگری در ایران شغل مستقلی محسوب نمی‌شود و تصویرگر حرفه‌ای وجود ندارد چون قانون کپی‌رایت در ایران اعمال نمی شود ، از این رو تصویرگر مجبور است از راههای دیگر امرار معاش کند. متاسفانه تصویرگری به هیچ وجه نمی‌تواند هزینه‌های زندگی را تأمین کند، دستمزدهای تصویرسازی بسیار ناچیز است و کفاف زندگی را نمی‌دهد.”
در این نمایشگاه ۲۵ اثر که همگی در سال ۲۰۲۰ و با تکنیک میکس مدیا خلق شده اند ارائه شده است.
چریکه خاموش تا چهارم آبان ماه ۱۴۰۰ در گالری مژده به نشانی سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، کوچه هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ به نمایش است و علاقمندان می‌توانند با رعایت تمامی قوانین بهداشتی و فاصله اجتماعی از این آثار دیدن کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *