تداوم کاوش باستان‌شناسی قلعه و ارگ حکومتی شهر اوجان


فصل چهارم کاوش باستان‌شناسی قلعه و ارگ حکومتی شهر تاریخی اوجان در آذربایجان‌شرقی با مجوز پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.
به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، رحیم ولایتی سرپرست هیأت باستان‌شناسی 23مرداد1400با اعلام این خبر گفت: در این فصل از کاوش طبق برنامه 6 ترانشه به اندازه 10 در 10 انتخاب شده که تا پایان فصل باید به صورت کامل کاوش شود تا بتوان فضای کلی قلعه و ارگ حکومتی را شناسایی کرد.
او افزود:به دلیل پیشبرد سریع‌تر کار، کاوش در دو قسمت ضلع غربی (ادامه فصل 2) و ضلع جنوبی (ادامه فصل 3) در حال انجام است.
ولایتی با اشاره به اینکه هیأت باستان‌شناسی شهرتاریخی اوجان در سال 1395 باحفر گمانه‌های متعدد در محدوده، حریم وعرصه شهر را معین کرد،مهمترین اثر معماری شهر تاریخی اوجان را قلعه و ارگ حکومتی شهر عنوان کرد که در شمال شهر و در داخل حصار قرار دارد.
سرپرست هیأت باستان‌شناسی علت انتخاب این بنا را برای کاوش در چهار فصل گذشته کشف پایه‌های سالم قلعه، ویژگی‌های خاص این اثر و معماری بی نظیر آن دانست که برای بازدید و مطالعه پژوهشگران، گردشگران و بازدید‌کنندگان مناسب است.
او با بیان اینکه بقایای این شهر باستانی در قسمت شمالی اوجان چای از جنوب و شرق شهرک صنعتی شماره 1 تا غرب روستای اشرف‌آباد در ناحیه موسوم به دالی‌دره سی امتداد یافته گفت: مطالعات میدانی در محدوده شهر اوجان به صورت بررسی‌های پیمایشی دقیق، عملیات گمانه‌زنی و کاوش منجر به کشف و شناسایی آثار مختلف از این دوره شد.
این باستان‌شناس افزود: وجود سفال‌های مختلف دوره اسلامی از قرن 6 هجری تا 14 هجری (از سلجوقی تا قاجار)، مسکوکات مفرغی متعلق به دوره ایلخانان، فضاها و ساختارهای معماری ابعاد مختلفی از سکونت و تداوم استقرار را در این شهر به نمایش می گذارد.
سرپرست هیأت باستان‌شناسی با اشاره به کاوش‌های صورت گرفته در فصول گذشته تصریح کرد:در فصل اول کاوش 5 ترانشه 10در10 در قست شمالی قلعه انتخاب شد و پس از کاوش برج مدور شمال‌شرقی و همچنین دیوار‌های شمالی بنا پدیدار شدکه از داده‌های مهم این فصل از کاوش می‌توان به تکه‌های سفال مربوط به دوره های سلجوقی، ایلخانی، صفوی و قاجاری اشاره کرد.
او بااشاره به انجام فصل دوم کاوش باستان‌شناسی قلعه یا ارگ حکومتی شهر تاریخی – ایلخانی اوجان با هدف آزاد‌سازی دیوارها و برج مدور شمال غربی از یافته های کاوش باستان شناسی فصل سوم قلعه و ارگ حکومتی شهر تاریخی را دیوار برج سوم عنوان کرد .
گفتنی است، شهر تاریخی اوجان از جمله شهرهای مهم دوره سلجوقی- ایلخانی در آذربایجان شرقی است که بنای اولیه آن در دوره سلجوقیان بنیان و در دوره غازان خان ایلخانی بازسازی و مورد استفاده قرار گرفته است.
محل دقیق شهر تاریخی اوجان توسط هیات باستان‌شناسی دانشگاه تهران در بررسی باستان‌شناسی منطقه اوجان در سال 1392 مورد شناسایی ومکانیابی قرار گرفت و از مستندات مهم این شهر می توان به توصیف‌های ارائه شده از شهر اوجان در متون تاریخی و جغرافیایی بخصوص تصویری که مطراقچی نقاش سلطان سلیمان عثمانی از آن ارائه نموده،اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *