آیا فعالیت آتی این موسسه در بخش خصوصی مانند یک دفتر پخش خواهد بود؟!

11:08

بانی‌فیلم: خبر دیروز بانی‌فیلم مبنی بر پایان بودجه گرفتن موسسه هنروتجربه از سازمان سینمایی تایید شد و فعالیت این موسسه در اکران فیلم‌های هنری با حرف‌هایی که محمد خزاعی دیروز گفت که از این پس مرکز گسترش سینمای تجربی مدیریت، هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های این حوزه و همچنین، وظیفه حمایت و کمک به چرخه اکران فیلم‌های هنری و تجربی را برعهده خواهد داشت، به پایان رسید!
با وجود اینکه این موسسه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که در آینده نزدیک با توانی بیشتر خدمات خود را به این بخش تاثیرگذار سینمای ایران ارایه دهد، اما با توجه به قطه بودجه دولتی و حذف هنروتجربه از جریان اکران فیلم‌های هنری و خاص، به نظر می‌رسد تنها راه پیش رو برای این موسسه، فعالیت در قالب یک دفتر پخش فیلم باشد؛ فعالیتی که به سیستم دولتی حاکم بر مدیریت این موسسه، دارای تضادی آشکار و معنادار است.
به هر حال هنروتجربه در شکل قبلی‌اش به تاریخ سپرده شد و فعالیتش در قالب دفتر پخش احتمالا با مکانیزم‌هایی فعلی شرکت‌های پخش فیلم، سازگاری نخواهد داشت.
امروز روابط عمومی موسسه «هنروتجربه» اعلام کرد که هیات مدیره موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان با استعفای جعفر صانعی‌مقدم مدیرعامل این موسسه موافقت و از تلاش‌های وی در سه سالی که مسئولیت مدیرعاملی «هنروتجربه» را عهده‌دار بوده است، تشکر کرد.
همچنین پس از استعفای جعفر صانعی‌مقدم، امیرحسین علم‌الهدی به عنوان مدیرعامل جدید موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان انتخاب شده است.
در آخرین هفته سال ۱۴۰۰ با تصمیم محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی رویکرد وزارت ارشاد در حمایت از فیلم‌های هنری و تجربی تغییر و وی اعلام کرد که «مرکز گسترش از این پس مدیریت، هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های این حوزه و همچنین، وظیفه حمایت و کمک به چرخه اکران فیلم‌های هنری و تجربی را برعهده خواهد داشت.»
در پی این تصمیم، موسسه هنروتجربه نیز در اطلاعیه‌ای از هشت سال یاری فرهیختگان کشور به ویژه در حوزه سینما تشکر و اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک با توانی بیشتر خدمات خود را به این بخش تاثیرگذار سینمای ایران ارایه دهد.
همچنین این موسسه در نظر دارد فصل جدیدی از ارائه خدمات به سینمای مستقل و هنری و تجربی در ابعاد متنوع‌تر از گذشته را دنبال کند.
گفتنی‌ست با اینکه به شکل مشخص در اطلاعیه روابط عمومی هنروتحربه به شکل و نحوه فعالیت این موسسه اشاره نشده اما جای این پرسش مطرح است که با وجود قطع شدن پرداخت پول. بودجه از سوی سازمان سینمایی به این موسسه، آیا در آینده شاهد به وجود آمدن یک دفتر پخش فیلم دیگر در بخش خصوصی خواهیم بود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.