10:22

رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر سردار آسمانی، تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر روند تولیدات هنری با محوریت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و رویدادهای جدید جشنواره بیستم نمایش‌های آیینی و سنتی از جمله اخبار مهم تئاتر در هفته جاری است.
به گزارش ایرنا، ورود به دهه سوم آبان‌ ۱۴۰۰ برای خانواده تئاتر به ویژه دوستداران نمایش‌های آیینی و سنتی نوید دهنده نزدیک و نزدیکتر شدن به جشنواره‌ای‌ است که سهم و بار اصلی حفظ، توسعه و معرفی هر چه بیشتر گنجینه‌های سنت‌های نمایشی، روایت‌ها و خُرده ‌روایت‌های نمایش آیینی را بر عهده دارد. اتفاقی که با وجود دو سالانه بودنش هنوز هم میان اهالی خانواده تئاتر و دوستداران هنر نمایش طرفداران پروپاقرصی دارد.
بعد از جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی آغازگر حرکت قطار جشنواره‌ها و رویدادهای ملی و بین‌المللی عرصه تئاتر کشور است. از مهمترین این رویدادها می‌توان به جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، جشنواره‌های تئاتر استانی، جشنواره تئاتر فتح خرمشهر، جشنواره تئاتر سردار آسمانی تا جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به عنوان فصل پایان رخدادهای جشنواره‌ای تئاتر و آغازی بر تحویل سال هنر نمایش ایران اشاره کرد.
در کنار تب و تاب فعالیت هنرمندان تئاتر سراسر کشور برای حضور در جشنواره‌های متعدد نمایشی نیمه دوم سال، با استمرار باز بودن تماشاخانه‌ها در اغلب استان‌ها در سایه تسریع روند واکسیناسیون، طی روزهای هر هفته شاهد معرفی مهمانان جدید آثار تئاتری برای اجرای عمومی در سالن‌های پایتخت و دیگر استان‌های کشور هستیم.
همه اینها چنان شور و حال فعالان، دست‌اندرکاران و حتی مخاطبان هنر تئاتر در کشور را افزایش داده که در کنار اخبار اصلی رخدادهای تئاتری که متعلق به جشنواره‌ها و اجراهای عمومی آثار نمایشی در سراسر کشور است، شاهد ریز و درشت اتفاقات خبری دیگر در سایه این دلگرمی اهالی تئاتر و مسئولان به استمرار شرایط پایدار در کشور هستیم.
بر همین اساس از مهم‌ترین تیتر اخبار حوزه هنرهای نمایشی از ۲۴ تا ۲۷ آبان‌ می‌توان به اخباری چون انسجام اجتماعی، نماد و مظهری چون حاج قاسم دارد، جشنواره سردار آسمانی ظرفیت بین‌المللی شدن دارد، میزبانی پهنه رودکی از بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، معرفی مجالس شبیه‌خوانی جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، کرونا؛ رضا فیاضی را راهی بیمارستان کرد، انتشار فراخوان سلسله رویدادهای نمایشی و همایشی تئاتر مسجد، سفر به چشم‌انداز روشنی با کتاب نمایش درمانی راهی برای آزادسازی ذهن و آغاز اجرای رخشور شاه در تالار محراب اشاره کرد.
جلسه شورای سیاستگذاری سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۵ آبان در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و در کنار برگزاری این جلسه از پوستر این دوره از جشنواره رونمایی شد.
در این جلسه محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه هر چه در مورد حاج قاسم سلیمانی بگوییم و انجام دهیم، کم گفته‌ایم گفت: حاج قاسم سلیمانی به عنوان یک شخصیت بین‌المللی و سردار جهانی مقاومت اسلامی مطرح است و در جهان اسلام مورد تکریم ملل و فرهنگ‌های متنوع و متفاوت است. حاج قاسم برای ما بسیار اهمیت دارد چرا که مورد وثوق آحاد جامعه است و به عنوان یک نماد و مظهر ملی باعث انسجام اجتماعی گردیده است.
وی افزود: مهمترین وجه این گونه امور فرهنگی و هنری که به نام و یاد چهره های بزرگی همچون حاج قاسم برگزار می شود، نماد سازی از این شخصیت است که نیاز به هیچ بزرگنمایی ندارد و در واقع این شخصیت آنچنان بزرگ هست که مورد اعتنا و بهره برداری هنرمندان قرار گیرد.
در وصیت نامه شهید سلیمانی شاهدیم که ایشان خود را برای ولایت و وطن به مثابه یک «سرباز» می‌داند و مجموعه خصوصیات فردی و ابعاد شخصیتی وی چنان است که برای اصحاب فرهنگ و هنر محل رجوع منشا و خلق آثار هنری است که می‌بایست برای نسل‌های آتی بماند و روایت درست و صحیحی از این چهره ماندگار جبهه پایداری داشته باشیم.
در ادامه حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس طی سخنانی گفت: این رویداد اولین رویدادی بود که پس از شهادت سردار در عرصه هنرهای نمایشی رخ داد.
قرار بود امسال این جشنواره را در سطح بین‌المللی برگزار کنیم و کشورهای سوریه و لبنان و عراق اعلام آمادگی حضور کرده بودند اما به دلیل شرایط کرونایی کشور نتوانستیم پذیرای این گروه‌ها باشیم. امیدوارم که سال آینده این رویداد به عنوان یک موضوع رسمی در تقویم فرهنگی هنری کشور گنجانده شود.
سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی به همت انجمن تئاتر انقلااب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با دبیری سیدوحید فخر موسوی در ۳ بخش تئاتر خیابانی، نمایشنامه نویسی و رادیو تئاتر دی ماه سال جاری در کرمان برگزار خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *