0:06

در پی صحبت‌های دبیر چهلمین جشنواره فیلم درباره فقدان امکان قانونی حضور فیلم «قاتل و وحشی» ساخته حمید نعمت‌الله در این رویداد، سازندگان این فیلم اطلاعیه‌ای را منتشر کردند.

به گزارش روابط عمومی فیلم، در پی صحبت‌های مسعود نقاش‌زاده دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر درباره عدم امکان قانونی حضور فیلم قاتل و وحشی ساخته حمید نعمت الله در چهلمین جشنواره فیلم فجر، سازندگان این فیلم اطلاعیه‌ای را منتشر کردند.
این در حالی است که سال گذشته هیات انتخاب جشنواره فجر به صورت رسمی از دبیر دوره قبل – محمدمهدی طباطبایی‌نژاد – درخواست کرد تا فیلم برای آن‌ها نمایش داده شود ولی از آنجا که فیلم موفق به گرفتن مجوز از شورای پروانه نمایش نشده بود، این درخواست با پاسخ مثبت همراه نشد و پیگیری اخیر ایسنا هم از برخی اعضای هیات انتخاب تایید همین موضوع بود که فیلم برایشان نمایش داده نشد. در همان روزها به دلیل مغایرتی که میان گفته‌های دبیر دوره چهلم جشنواره و بخشی از آیین‌نامه امسال وجود داشت، پرسشی از طرف ایسنا برای دبیر جشنواره ارسال شد که پاسخ آن به روزهای بعد موکول شده و حالا روابط عمومی فیلم هم به طرح پرسش‌هایی درباره صحبت‌های مسعود نقاش‌زاده پرداخته است.
در این اطلاعیه آمده است:
«۱-آقای نقاش زاده اعلام کرده‌اند چون برای فیلم «قاتل و وحشی» دو دوره فرم جشنواره فجر پر شده امکان حضور در این دوره را ندارد. ایشان را به مطالعه فراخوان منتشر شده توسط برای چهلمین جشنواره فیلم فجر به تاریخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰ ارجاع می‌دهیم که در بند هفت از مقررات عمومی بخش چشم ‌انداز سینمای ایران صراحتا اعلام شده که فیلم‌های این بخش نباید توسط هیات انتخاب دوره‌های قبل جشنواره فجر بازبینی شده باشند و قانونی در مورد پر کردن فرم جشنواره در دوره‌های پیشین وجود ندارد. در نتیجه «قاتل و وحشی» با توجه به بازبینی نشدن در دو دوره گذشته مشکلی از این بابت ندارد.
۲-همچنین در همین بند اعلام شده فیلم‌ها برای حضور و داوری در این بخش‌ها باید دارای پروانه ساخت «یا» پروانه نمایش باشند در نتیجه ممانعت از نمایش این فیلم برای هیات انتخاب به بهانه نداشتن پروانه نمایش هم بر اساس همین فراخوان غیرقانونی است.
۳-همچنین تولید و مراحل فنی «قاتل و وحشی» ماه گذشته به پایان رسیده و آماده نمایش شده و این فیلم هیچ نمایش داخلی و خارجی هم نداشته بنابراین بر اساس سایر بندهای فراخوان مشکلی برای حضور آن در جشنواره فجر وجود نخواهد داشت.
۴-در نتیجه از دبیر محترم جشنواره فجر انتظار می‌رود به جای اعمال نظرات شخصی به قانون بیّن جشنواره و فراخوان آن عمل کرده و تصمیم برای حضور «قاتل و وحشی» در چهلمین جشنواره فجر را به هیات انتخاب بسپارد.
۵-رئیس سازمان سینمایی آقای محمد خزاعی در سخنرانی اخیرشان اعلام کردند دوره ایشان دوره حکمفرمایی قانون است. توقع می‌رود در اولین قدم مانع از اقدامات غیرقانونی دبیر منصوب شده جشنواره فجر شوند. تهیه‌کننده فیلم «قاتل و وحشی» تا ساعات پایانی فعالیت هیات انتخاب منتظر نمایش این فیلم هستند و در صورت عمل نکردن دبیرخانه و دبیر جشنواره فجر به قانون و ممانعت از نمایش فیلم به دلایل واهی، حق شکایت از آن‌ها در دیوان عدالت اداری را برای خود محفوظ می‌دارند. «قاتل و وحشی» بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران تولید، فیلم‌نامه‌اش تصویب و پروانه ساخت گرفته و با استفاده از ساختارهای قانونی کشور امکان نمایش آن بزودی فراهم خواهد شد.»
حمید نعمت‌الله فیلم «قاتل و وحشی» در دو دوره قبلی جشنواره فجر خواستار شرکت در این رویداد بود که یک بار به دلیل مشکل مالکیت و بار دیگر مخالفت شورای پروانه نمایش سازمان سینمایی، فیلم در اختیار جشنواره قرار نگرفت.
لیلا حاتمی، امین حیایی، شهرام حقیقت‌دوست، ستاره اسکندری، عزت‌الله رمضانی‌فر، شهرام قائدی، علی اعلائی و سام‌ نوری از جمله بازیگران این فیلم هستند که به طور خاص لیلا حاتمی، امین حیایی و شهرام حقیقت‌دوست بازی قابل توجهی دارند.
در خلاصه داستان «قاتل و وحشی» آمده است: «”زیبا”، مهیای عروسی دخترش می‌شود که بطور اتفاقی اسیر یک باند گانگستری مخوف می‌شود. او سعی می‌کند از این بند خود را رها کند. وقت زیادی ندارد، چون دخترش نیز بی‌خبر از همه‌چیز عازم همان‌جاست و این اتفاقی است که نباید بیفتد. “زیبا”، برای نجات خود و دخترش می‌جنگد».

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.