مدیر اجرایی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان مطرح کرد:

12:05

مدیر اجرایی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان، گفت: جشنواره موسیقی جوان، فعال و پویاست اما نکته اینجاست که جشنواره ملی موسیقی جوان می‌تواند به غنی‌سازی جشنواره نواحی و نیز جشنواره فجر کمک کند.
به گزارش ایرنا از پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، علی نیکنام با اشاره به برگزاری پانزده دوره از جشنواره موسیقی جوان و تثبیت جایگاه آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین جشنواره‌های موسیقایی کشور، سرنوشت برگزیدگان را مهمترین دغدغه برگزارکنندگان جشنواره برشمرد.
نیکنام در این باره گفت: یکی از دغدغه‌های جدی برگزارکنندگان جشنواره، اهالی موسیقی، داوران جشنواره و اساتید این بود که برای برگزیدگان چه اتفاقی خواهد افتاد. پیشنهادهای مختلفی در سال‌های برگزاری جشنواره داشته‌ایم، از جمله اینکه برگزیدگان جشنواره ملی موسیقی جوان در سایر جشنواره‌های موسیقی از جمله جشنواره موسیقی نواحی برنامه اجرا کنند و از اجرای آنها بهره ببریم. این پیشنهاد تا اندازه‌ای عملی شد اما فراتر از این، نیاز داریم با استادان، محققان، داوران، اداره کل دفتر موسیقی و فعالان این عرصه دور هم بنشینیم و برای اینکه بتوانیم از هنر برگزیدگان استفاده بیشتری ببریم، فکر و برنامه‌ریزی کنیم.
مدیر اجرایی جشنواره موسیقی جوان درباره دیگر پیشنهادهای رسیده به دبیرخانه جشنواره، اظهار داشت: پیشنهادهای دیگری هم مثل معرفی برگزیدگان به جشنواره‌های جهانی یا بهره مندی برترین ها از امتیازات ویژه ای مثل ورود به دانشگاه مطرح شد اما این پیشنهادها نیاز به بررسی دقیق‌تر و برنامه‌ریزی و همکاری با نهادهای و سازمان‌های دیگر دارد.
نیکنام اصلی‌ترین مشکل جشنواره ملی موسیقی جوان در شرایط کنونی را مسائل ناشی از شیوع ویروس کرونا برشمرد و توضیح داد: مشکل اصلی این بود که از اجراهای حضوری شرکت‌کنندگان محروم شدیم. امیدوارم سال آینده کرونا نباشد و بتوانیم این اجراها را از سر بگیریم. مسأله مهم جشنواره ملی موسیقی جوان بعد از پانزده دوره این است که فعال‌تر و پویاتر باشد.
به اعتقاد مدیر اجرایی این جشنواره، در حال حاضر جشنواره، فعال و پویا هست اما نکته اینجاست که جشنواره ملی موسیقی جوان می‌تواند به غنی‌سازی جشنواره نواحی و نیز جشنواره فجر کمک کند.
نیکنام جشنواره ملی موسیقی جوان را یک دستاورد خوب برای موسیقی کشورمان دانست و ابراز امیدواری کرد که این جشنواره با تلاش عوامل برگزار کننده در سال های آتی نیز تدوام داشته باشد. ارتباط و هماهنگی بین دبیر جشنواره با داوران، شرکت کنندگان و عوامل اجرایی انجمن باعث پویایی جشنواره شود.
مدیر اجرایی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان درباره مشکل بودجه یا سایر مشکلات احتمالی در برگزاری جشنواره، بیان کرد: تا این لحظه توانستیم خواسته دبیر جشنواره را برآورده کنیم. اگر اجراها حضوری باشد با کمک و همراهی بنیاد رودکی یا شاید به سالن‌های بیشتری در بخش دولتی و خصوصی نیاز داشته باشیم. جشنواره در این سال‌ها جای خودش را در بخش‌های دولتی باز کرده و مورد حمایت دولت بوده و خواهد بود.
مدیر اجرایی جشنواره ملی موسیقی جوان معتقد است، خروجی جشنواره موسیقی جوان می‌تواند روی جشنواره‌های فجر، موسیقی نواحی و سایر جشنواره‌ها تاثیر بگذارد و تاکنون این تاثیرگذاری محسوس بوده است. جشنواره‌های موسیقی فجر، نواحی و جوان به نوعی مکمل همدیگر هستند و همدیگر را پوشش می‌دهند. هنرمندانی که در جشنواره موسیقی فجر شرکت می‌کنند، زمانی در جشنواره موسیقی جوان شرکت داشته‌اند. جشنواره ملی موسیقی جوان پایه و اساس سایر جشنواره‌ها به حساب می‌آید. اگر این جشنواره نباشد، نمی‌توانیم جشنواره‌های دیگر را با کیفیت برگزار کنیم.
نیکنام درباره ایده برگزاری جشنواره ملی موسیقی جوان به صورت ۲ بار در سال، بیان کرد: استعدادهای زیادی در جشنواره کشف و معرفی می‌شوند اما به لحاظ اجرایی برگزاری آن به صورت ۲ بار در سال، جای بررسی دارد چون هر دوره از جشنواره به قدری طولانی هست که ۲ بار برگزاری آن در طول یک سال، به سادگی میسر نمی شود. برگزاری پانزدهمین دوره جشنواره را از ابتدای سال جاری آغاز کردیم و حالا که در نهمین ماه سال هستیم، هنوز مرحله نهایی تمام نشده است.
مدیر اجرایی جشنواره موسیقی جوان تاکید کرد که باید با نگاه تخصصی، تاثیر کرونا را بر جشنواره بررسی کرد. در سال‌های کرونا چیزی که از دست دادیم و محروم شدیم، اجرای حضوری شرکت‌کنندگان بود؛ اجراهایی که شور و شعف جشنواره را بیشتر می‌کرد. در این ۲ سال، سالن‌ها از حضور علاقه مندان به موسیقی خالی بود اما در مابقی موارد جشنواره با همان دقت و حساسیت سال‌های قبل برگزار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.