سخنگوی وزارت گردشگری دولت خودگردان فلسطینی: این رخداد، دزدی اموال فلسطینی‌هاست

3:08

اثری از بنکسی، هنرمند گرافیتی بریتانیایی که مدتی پس از نقش‌بستن روی دیواری سیمانی در کرانه باختری مفقود شده بود، از یک گالری فعال در مرکز شهر تل‌آویو و در یک ساعتی کرانه باختری سر درآورد.
به گزارش یورونیوز، این نقاشی که ابتدا در نزدیکی دیوار حائل در شهر بیت لحم واقع در کرانه باختری کشیده شده بود، یکی از چندین اثری بود که در سال ۲۰۰۷ به طور مخفیانه خلق و از آنها مضمونی اعتراضی‌ نسبت به «اشغال» سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل برداشت شد.
در این اثر بنکسی موشی را کشیده که تیرکمانی بچه‌گانه در دستانش دارد. اکنون این اثر خارج از محیطی که پیام سیاسی اثر در آن معنا داشت و در قلب منطقه مالی تل‌آویو که توسط آسمان‌خراش‌های شیشه‌ای و فولادی احاطه شده، به نمایش درآمده است.
کوبی آبرگل، فروشنده آثار هنری که این تابلو را خریداری کرده است، گفته که قطعه سیمانی حاوی اثر بنکسی را از یکی از همکاران فلسطینی خود در بیت‌لحم خریداری کرده است. هر چند او از افشای مبلغ پرداختی خود اجتناب کرده ولی معتقد است که این معامله کاملا قانونی بوده است. آقای آبرگل همچنین خاطر نشان کرد که همکاران فلسطینی او مسئولیت خروج این اثر را از کرانه باختری و عبور آن را از پست‌های بازرسی نظامی برعهده داشته‌اند و ارتش اسرائیل نقشی در انتقال آن به تل‌آویو نداشته است.
بر اساس معاهده بین‌المللی حاکم بر اموال فرهنگی (کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه) که تل‌آویو نیز آن را امضا کرده است، اسرائیل باید از خروج میراث فرهنگی از کرانه باختری جلوگیری کند.
در همین حال، جریس قمسیه، سخنگوی وزارت گردشگری دولت خودگردان فلسطینی، این رخداد را «دزدی اموال فلسطینی‌ها» دانست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.