11:29

پرتره‌ای از «فریدا کالو» رکورد گرانترین نقاشی حراج شده از آمریکای لاتین را شکست.
به گزارش ایرنا به نقل از نیوزویک، تابلوی من و دیگو (Diego y yo) اثر فریدا کالو، نقاش سرشناس مکزیکی، در حراجی ساتبیز نیویورک به قیمت ۳۴ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار چکش خورد و رکورد گرانترین نقاشی حراج شده از آمریکای لاتین را شکست.
این پرتره علاوه بر گرانترین اثر حراج شده از آمریکای لاتین، رکورد گرانترین اثر کالو را نیز شکست؛ این رکورد پیش‌تر در اختیار تابلویی بود که به قیمت حدود ۸ میلیون دلار فروخته شد.
حراج روز گذشته همچنین تابلوی من و دیگو را به دومین اثر گران از یک نقاش زن تبدیل کرد، اثر اول در این دسته‌بندی تابلوی گل سفید شماره ۱ از جورجیا اوکیف است که به قیمت ۴۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فروخته شد.
پرتره کالو توسط ادواردو اف. کنستانتینی، مجموعه‌دار لاتین، خریداری شد که از حامیان پروپاقرص هنر و هنرمندان آمریکای لاتین بوده تا جایی که موزه‌ای در بوینس آیرس آرژانتین تاسیس کرده است.
تابلوی من و دیگو که در سال ۱۹۴۹ تکمیل شد، یک خودنگاره از کالو است که این هنرمند را در کنار همسر دومش، دیگو ریورا، نشان می‌دهد. به گفته کارشناسان ساتبیز، این آخرین خودنگاره‌ای است که وی پیش از درگذشتش در سال ۱۹۵۴ کشید. این اولین بار نیست که ساتبیز این نقاشی را به فروش می‌گذارد. تابلوی من و دیگوی کالو پیش‌تر در سال ۱۹۹۰ نیز در این حراج خانه به قیمت ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فروخته شده بود. اگرچه این مبلغ، این روزها دیگر چندان دندان گیر نیست اما همین حراج کالو را به اولین هنرمند اهل آمریکای لاتین تبدیل کرد که اثری بالای ۱ میلیون دلار فروخته بود.

کالو که در سال ۱۹۰۷ در روستای کوچکی در حوزه مکزیکوسیتی متولد شد، در گذر زمان به یکی از معروفترین نقاشان تاریخ تبدیل شد و امروزه به عنوان کسی شناخته می‌شود که هنر مکزیک را به جهان شناساند.

با وجود شهرت کنونی آثار این هنرمند برجسته، بخش عمده کار کالو تا دهه ۱۹۷۰ میلادی عمدتا ناشناخته باقی‌مانده بود اما زمانی که کشف شدند در نمایشگاه‌های سراسر جهان جاخوش کردند. امروز با گذشت ۷۰ سال از درگذشت این هنرمند که در ۴۷ سالگی از دنیا رفت، وی به عنوان یکی از اسطوره‌های هنری جهان شناخته می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.