11:36

کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس مطرح گفت: نکته مهم در فیلم کوتاه کوتاه این است که به شدت یک قالب پربیننده و وایرال شونده است و به دلیل کوتاه بودن خوراک خوبی برای فضای مجازی است.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان اصفهان، همزمان با فراخوان سیزدهمین «جشنواره بین‌المللی فیلم ۱۰۰» حوزه هنری استان اصفهان کارگاه فیلم صد ثانیه ای را در اصفهان با حضور سیدمحمدرضا خردمندان برگزار کرد. آنچه می خوانید در خصوص صحبت های این هنرمند به عنوان مدرس این کارگاه است.
-تفاوت فیلم صد ثانیه ای (کوتاه کوتاه) با دیگر فیلم ها را در چه می بینید؟
به لحاظ ساختار تفاوت زیادی میان فیلم کوتاه کوتاه و فیلم کوتاه و فیلم بلند وجود ندارد، یعنی هر آنچه در فیلم کوتاه وجود دارد در فیلم کوتاه کوتاه هم وجود دارد با این تفاوت که با ایجاز بیشتری همراه است. یعنی نقش اول ایجاز در ساخت یک فیلم کوتاه کوتاه به شدت محسوس است و شما به عنوان یک فیلمساز در ساخت فیلم کوتاه کوتاه باید از ظرافت و هنر و خلاقیت بیشتری برخوردار باشید.
برهمین اساس ایده محور بودن از ویژگی های مهم یک فیلم کوتاه کوتاه است که می تواند یک فیلم را به یاد ماندنی کند. همچنین عنصر غافلگیری هرچقدر در این نوع فیلم بالاتر باشد و نکته قابل‌تأمل تری را مطرح کند، فیلم موفق تر و تاثیرگذارتر است.
-در این کارگاه دو روزه شما به بیان چه مسائلی پرداخته‌اید؟
در این کارگاه ما نحوه ایده پردازی فیلم کوتاه کوتاه را تدریس می کنیم و اینکه چطوری می توان اتفاقات ساده را تبدیل به موقعیت‌های دراماتیک کرد. تلاش اصلی ما در این کارگاه این است که حاضرین به اتفاقات روزمره ای که دارند بتوانند به چشم ایده های داستانی نگاه کنند و با دراماتیزهرکردن آنها بتوانند فیلم کوتاه کوتاه بسازند و به جای اینکه ایده های خاص داشته باشند موقعیت های معمولی را به میزانسن‌های خاص تبدیل کنند.
نکات مهمی که در روز اول این کارگاه مطرح شد اهمیت و نقش مضامین در ساخت فیلم کوتاه کوتاه و شروع و پایان یک فیلم کوتاه و لحظات آن در یک فیلم کوتاه کوتاه بود.
در ادامه تلاش می‌کنیم با همکاری بچه ها به یک ایده ارزان‌قیمت برسیم که بتوان با توجه به لوکیشن های موجود یک تجربه عملی ساخت فیلم را پشت سر گذاشت و ایده‌آل ما این است که با خود بچه ها یک فیلم کوتاه کوتاه بسازیم.
تلاش من این است که به ویژه کسانی که تجربه ساخت فیلم نداشته اند بتوانند یک تجربه عملی را پشت سر بگذارند.
-هدف از برگزاری چنین کارگاه‌هایی چیست؟
انتقال تجربه از کسانی که سالها در این زمینه کار کرده اند به نسل جوان تر در واقع راه میانبر است و شاید اگر خود من در یک کارگاه اینچنینی شرکت کرده بودم مسیری را که طی ۱۰ سال با آزمون و خطا رفتم خیلی زودتر به نتیجه می رسیدم.
-نکته مهمی که در خصوص فیلم کوتاه کوتاه وجود دارد چیست؟
بسیاری از مشکلات جامعه را در قالب فیلم کوتاه کوتاه می‌توان حل کرد. ظرفیت فیلم های کوتاه کوتاه ظرفیت بسیار بالایی در حل خرده مشکلات فرهنگی است، از مسائل شهری مانند ترافیک و بی توجهی به حقوق دیگران گرفته تا مسائل اخلاقی و اجتماعی مانند فقر و طلاق و بیکاری و همه مشکلات را می تواند بیان و حل کند و همه موضوعات می‌تواند دستمایه اساسی برای ساخت این گونه فیلم باشد.
نکته مهم در فیلم کوتاه کوتاه این است که به شدت یک قالب پربیننده و وایرال شونده است و به دلیل کوتاه بودن خوراک خوبی برای فضای مجازی است و چون زمان زیادی برای دیدن از بیننده نمی گیرد زود دیده می شود و بسیار تاثیر گذار است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *