بررسی و ثبت اطلاعات آسیب‌نگاری بیش از ۵۰۰ اثر موزه آبگینه


1400-04-22 6:47 ب.ظ

درفاز نخست طرح طبقه‌بندی آسیب‌ها و تعیین اولویت‌های حفاظتی آثار شیشه‌ای موزه‌های کشور،موزه سفالینه‌ها و آبگینه‌های ایران توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی مورد پژوهش و مطالعه قرار گرفت و در این راستا 578 اثر شیشه‌ای متعلق به این موزه بررسی شد.
به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، نرگس دوستی ثانی مجری طرح با اعلام این خبر یکی از بزرگترین چالش‌ها در حوزه نگهداری آثار تاریخی را بحث حفاظت پیشگیرانه عنوان کرد که به تعبیری ساده به معنی جلوگیری از تخریب بیشتر و حفظ وضعیت فعلی آثار از طریق بهینه‌سازی فضای نگهداری آنها است.
او اولین قدم برای حفاظت یک مجموعه را کسب اطلاعاتی جامع درباره وضعیت کنونی مجموعه، شناسایی آثاری که نیاز به اقدامات حفاظتی یا مرمتی دارند و تخمین زمان لازم برای کار دانست و افزود: اطلاعاتی از قبیل تعداد آثار، جنس آثار، فضاهای مختلف موزه، تجهیزات فنی، شرایط محیطی و از همه مهمتر میزان آسیب در مجموعه برای تهیه برنامه‌های حفاظتی ضروری است.
این پژوهشگردر ادامه یکی از مهمترین فواید ایجاد پایگاه اطلاعاتی از وضعیت اشیاء، اولویت‌بندی کردن آثار و مدیریت برنامه‌های کاری اعلام کرد که یکی از اهداف بخش حفاظت و مرمت آثار شیشه‌ای پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی تهیۀ پایگاه اطلاعاتی شیشه‌های تاریخی ایران است.
او در تشریح پروژه طبقه‌بندی آسیب‌ها و تعیین اولویت‌های حفاظتی آثار شیشه‌ای موزه‌های کشور که با همکاری زهره محمدیان، امین اموال موزه آبگینه انجام گرفته است تصریح کرد:به این منظور موزه آبگینه به عنوان موزه هدف (پایلوت) انتخاب شدو برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به آسیب‌های مجموعه موزه آبگینه، پس از بررسی اولیۀ آثار، فرمی تهیه شد که اطلاعات آن هم به صورت توصیفی و هم آماری قابل استفاده است.
مجری طرح طبقه‌بندی آسیب‌ها و تعیین اولویت‌های حفاظتی آثار شیشه‌ای موزه‌های کشورگفت:در این پروژه 578 اثر شیشه‌ای متعلق به موزه آبگینه مورد بررسی قرار گرفته و اطلاعات آسیب‌نگاری آنها ثبت شد.
دوستی ثانی خاطرنشان کرد: از این تعداد 340 اثر که در مخزن نگهداری می‌شوند به صورت دقیق‌تر بررسی و عکاسی شدند و برای همه شناسنامه حفاظتی (شامل وضعیت اثر و اولویت حفاظتی) تهیه شد.
او گفت: برای تحلیل اطلاعات و ارائه آمار، تمام اطلاعات فرم‌های آسیب‌نگاری در نرم افزار Excel وارد شد که با تحلیل نتایج آماری و نمودارهای تهیه شده می‌توان نیازهای مجموعه را مستند و مشخص‌تر بررسی کرد.
وی تصریح کرد: طبق نتایج به دست آمده تعداد آثارِ دارای اولویت حفاظتی 1 زیاد نیست و در قدم اول با اختصاص فضایی اندک و بودجه‌ای بسیار کمتر از بودجۀ لازم برای بهینه‌سازی تمام مخزن می‌توان محیطی کنترل شده برای نگهداری بهتر آنها فراهم کرد.
مجری طرح طبقه‌بندی آسیب‌ها و تعیین اولویت‌های حفاظتی آثار شیشه‌ای موزه‌های کشوردر پایان گفت: آمارهای بدست آمده علاوه بر نیازهای حفاظتی که هدف اصلی این پروژه بود، لزوم بررسی و کارشناسی مجدد آثار از لحاظ دوره تاریخی و سبک ساخت را نیز یادآور می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *