11:12

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد امین تارخ صبح امروز دوشنبه ۴ مهر در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.
به گزارش مهر، چهره‌های هنری صبح امروز دوشنبه ۴ مهرماه با حضور در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) با زنده‌یاد امین تارخ بازیگر مطرح سینما، تئاتر و تلویزیون وداع کردند.
مسعود کرامتی، محمدمهدی عسگرپور، جمشید هاشم‌پور، حبیب اسماعیلی، رضا کیانیان، علیرضا شجاع‌نوری، رضا کیانیان، منوچهر شاهسواری، فاطمه معتمدآریا، همایون اسعدیان، پوریا رحیمی‌سام، کیومرث مرادی، مجتبی میرطهماسب، مجید برزگر، فرزین محدث، فرزاد حسنی، حبیب دهقان‌نسب، عبدالجبار کاکایی، شبنم مقدمی، حبیب رضایی، بهرام افشاری، فریبا کوثری و گلاره عباسی از چهره‌های فرهنگی و هنری حاضر در این مراسم بودند.
مراسم تشییع رأس ساعت ۱۰ صبح و با ورود پیکر امین تارخ به محل برگزاری مراسم، آغاز شد.

منتظر هر خبری بودیم، غیر از این!
علیرضا شجاع‌نوری بازیگر سینما اولین سخنران این مراسم بود که در سخنانی کوتاه گفت: حالم خیلی بد است و در این وضعیت، منتظر هر خبری بودم الا اینکه امین تارخ را اینجا ببینم. ما در خردسالی با هم هم‌خانه بودیم. در سریال «سربه‌داران» شاگردی‌اش را کردم. همه یا امین تارخ را از نزدیک می‌شناسید یا با حال و انرژی او آشنا هستید.
وی ادامه داد: او در بنیاد فارابی در دهه ۶۰ آرشیوی برای هنرمندان را تأسیس کرد تا امکان دسترسی به آثار برای بازیگران و هنرمندان شهرستان‌ها هم فراهم شود. همیشه می‌خواست عالم بازیگری شسته و رفته شود تا هنرمندان به راحتی به کار خود بپردازند. هیچ‌وقت اخمی از تارخ ندیدم و هیچوقت خشمی از خود بروز نمی‌داد و وقتی می‌دید کسی بر دیگری خشمی روا می‌دارد ناراحت می‌شد و می‌گریست.
شجاع‌نوری در پایان گفت: امیدوارم این رفتن، اول آرامش، شادی، خوشحالی و شادی‌اش باشد.

نه رانت‌خوار بود نه میلیاردها ذخیره داشت
فاطمه معتمدآریا هم در ادامه این مراسم گفت: حال هیچکس خوب نیست، حال ما هم خیلی خراب است از این روزگار. امین دوستدار جوانان بود، رفیقی بی‌نظیر بود که همانندش نخواهد آمد، همسر و پدری دوست‌داشتنی و خردمند و بخشنده بود.
وی افزود: او نه رانت‌خوار بود نه میلیاردها ذخیره داشت. ما به این هراس عادت نمی‌کنیم. پیش از مرگ آرزو کرد که بادا چنین مباد.

اشک‌های رضا کیانیان در بدرقه امین تارخ
رضا کیانیان سخنران بعدی این مراسم بود که هنگام حضور در پشت تریبون به شدت اشک می‌ریخت و رو به تابوت امین تارخ با گریه گفت: امین وقت این نبود بری.
وی که از شدت گریه نمی‌توانست صحبت کند تنها به این جمله بسنده کرد: همه عزادار هستند، من چه بگویم؟

بسیاری از بازیگران سینمای ایران پرورش یافته او هستند
مسعود کرامتی بازیگر سینما و از بستگان امین تارخ هم در سخنانی گفت: تسلیت می‌گویم به همه ایران. امین تارخ رفت، رفیقم، دوستم، همکارم، خانواده و برادرم از جوانی تا الان رفت. همه روزهای با هم بودن برایم خاطره شده است. در یک جمله می‌گویم که امین آدم به دردبخوری بود؛ مفید و سودمند. تأثیرگذارترین آدم در تأسیس انجمن بازیگران سینما بود. راه‌اندازی آرشیو هنرمندان و راه‌اندازی آموزشگاه بازیگری از دیگر کارهای تأثیرگذار وی بود و بسیاری از بازیگران سینمای ایران پرورش یافته او هستند.
وی افزود: عادت کرده‌ایم که مدام حسرت از دست‌دادن‌های مختلف را داشته باشیم و امیدوارم صبور باشیم. از این به بعد هم باید حسرت رفتن امین تارخ را بخوریم.

آقا معلم، خیلی زود رفتید!
شبنم مقدمی دیگر بازیگری بود که در آیین بدرقه امین تارخ به سخنرانی پرداخت و گفت: به همه تسلیت می‌گویم. همیشه و از وقتی که زیر نظر استاد تارخ مشغول آموزش شدم، به ایشان می‌گفتم آقا معلم. آقا معلم خیلی زود رفتید.
وی ادامه داد: یاد گفت‌وگویی افتادم که با هم داشتیم، بوعلی سینا می‌گفت: «بوعلی عرض زندگی را بیش از طول زندگی می‌پسندید.» ما از شما آموختیم که علاوه بر بازیگر به عنوان یک انسان چگونه باشیم و کجای زندگی بایستیم. شما چهره‌های مهمی را به سینمای ایران معرفی کردید.
مقدمی در پایان خطاب به پیکر امین تارخ گفت: به خدا می‌سپارمتان، ولی با شما وداع نمی‌کنم. برای آرامش روح آقا معلم من یک دقیقه سکوت کنید.
محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و رئیس هیأت مدیره خانه سینما هم در سخنانی گفت: آقای تارخ فرد بسیار محبوبی بودند. واقعیت این است که این رفتن و وداع غیرقابل باور بود. این افتخار را داشتم که در حوزه مسائل صنفی با هم همکار بودیم و همیشه پشت و پناه بود.
وی ادامه داد: در حوزه سریال‌سازی هم با ایشان تجربه داشتم و می‌دیدم که چگونه با نسل جوان ارتباط می‌گرفت و حمایت می‌کرد. در کارگاه بازیگری نیز به عنوان مدرس در خدمت ایشان بودم و آنجا متوجه شدم که ایشان نمادی از محبت، آموزش، حمایت، عشق، دوست‌داشتن و بسیاری از ویژگی‌های بزرگ بود.

وقتی کلمات خود را از زبان تارخ شنیدم دگرگون شدم
عبدالجبار کاکایی شاعر و ترانه‌سرا هم در ادامه این مراسم گفت: در کنار هم قرار دادن کلمات در شعر موسیقی‌ای دارد که غیر از سراینده کسی آن را درک نمی‌کند. وقتی کلمات خود را از زبان امین تارخ شنیدم دگرگون شدم.
این شاعر در ادامه شعری را برای زنده‌یاد امین تارخ خواند.

تارخ حق بزرگی بر گردن بازیگری سینما دارد
امیر آقایی بازیگر سینما و تلویزیون که تجربه همکاری با امین تارخ در سریال «آقازاده» را داشت هم در این مراسم گفت: به واقع آقای تارخ حق بزرگی بر گردن بازیگری سینمای مملکت دارد. به نیابت از آتیلا پسیانی که در بستر بیماری است، متنی را قرائت می‌کنم.
آقایی پس از قرائت این متن از حاضران درخواست کرد تا برای سلامتی آتیلا پسیانی دعا کنیم.

بازیگرها هزاران بار می‌میرند
در ادامه مراسم رضا کیانیان بار دیگر روی صحنه رفت و گفت: بازیگرها هزاران بار می‌میرند و از مرگ نمی‌ترسند ولی دوست داریم زندگی خوب باشد.
وی ادامه داد: این همه و دروغ و افترا که به ما بازیگران زده می‌شود برای چیست؟ ما این همه کار برای دل مردم انجام دادیم. بازیگران با مردم و کنار مردم هستند. امین تارخ هیچ‌گاه منتی بر دیگری نگذاشت، منتی برای تمام کارهایی که برای مردم کرد نگذاشت. بازیگران خوشحال می‌شوند که حال مردم را خوب می‌کنند ولی بعضی‌ها از اینکه بازیگران حال مردم را خوب می‌کنند خوشحال نمی‌شوند.

او خود را میان شاگردانش تکثیر کرد
نیما تارخ فرزند امین تارخ هم در ادامه مراسم گفت: امروز روز سختی است و فکر نمی‌کردم چنین روزی برسد. هیچ کسی را نمی‌شناختم که به اندازه او انسان را بشناسد و امید داشته باشد. خیلی دلم می‌خواست به این زودی نمی‌رفت و می‌بود تا روزهای بهتری را می‌دید.
وی افزود: پدرم برای من فقط پدری نکرد، معلمی کرد و خود را میان ما شاگردانش تکثیر کرد. همیشه هست.
مراسم تشییع پیکر امین تارخ با اقامه نماز میت بر پیکر این هنرمند به پایان رسید.
زنده‌یاد امین تاریخ روز ۲۸ شهریور بر اثر سکته قلبی چشم از جهان فروبست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *