19:06

یکی از تابلوهای نقاشی مشهور «توماس گینزبرا» برای نخستین‌بار در یک قرن اخیر موقتا به بریتانیا بازمی گردد.
به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، تابلو نقاشی مشهور «پسر آبی‌پوش» اثر «توماس گینزبرا» که یک قرن پیش همراه با اندوه مردم از بریتانیا خارج شد به طور موقت به گالری ملی لندن بازگردانده خواهد شد.
این نقاشی که زمانی به «دوک وست‌مینستر» تعلق داشته است، توسط «هنری هانتینگتون» حدود یک قرن پیش به قیمت ۷۲۸ هزار پوند فروخته شد تا در آن زمان رکورد جهانی به ثبت برسد.
از آن زمان تاکنون این نقاشی به گل سرسبد گالری هنری هانتینگتون در کالیفرنیا تبدیل شده است و هیچ‌گاه پیش از این به موسسه‌ یا موزه‌ای امانت داده نشده است.
«گابریل فینالدی» مدیر گالری ملی لندن در پی برنامه نمایش نقاشی «پسر آبی‌ پوش» در سال ۲۰۲۲ از این اثر به عنوان شاهکار هنر بریتانیایی و نقاشی که در آن ظرافت و شکوه محض تجلی پیدا کرده، یاد کرده است.
پس از آنکه «پسر آبی‌پوش» توسط «هانتینگتون» خریداری شد، این اثر برای وداع در گالری ملی لندن به نمایش گذاشته شد. طی ۳ هفته بیش از ۹۰هزار نفر از این اثر بازدید کردند.
با اینکه باقی ماندن این نقاشی در بریتانیا مسئله حیاتی و مهم تک تک مردم نبود اما خارج شدن این نقاشی از بریتانیا اندوه عمومی را به دنبال داشت.
این نقاشی نخستین‌بار در سال ۱۷۷۰ یعنی همان سالی که توسط «گینزبرا» خلق شد در آکادمی سلطنتی به نمایش عموم گذاشته شد.
این نقاشی در گالری ملی لندن از ۲۵ ژانویه تا ۱۵ می سال ۲۰۲۲ به نمایش گذاشته خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *