پروانه نمایش کافی نیست؟!

10:32

همه فیلم‌های سینمایی که پیش از این پروانه نمایش دریافت کرده‌اند، برای ورود به چرخه اکران عمومی مجدد توسط کمیته‌ای سه نفره زیرنظر رئیس سازمان سینمایی بازبینی می‌شوند.
به گزارش مهر، روز گذشته یکشنبه ۲۸ آذرماه با اعلام صریح سازمان سینمایی، اکران فیلم سینمایی «چپ، راست» به کارگردانی حامد محمدی مشروط به اعمال برخی اصلاحات شد. فیلمی که طبق اعلام همین سازمان، پیش‌تر و در دولت قبل، موفق به دریافت پروانه نمایش شده بود اما مشروط به اعمال اصلاحات.
این اطلاع‌رسانی سازمان سینمایی در حالی که شورای صنفی نمایش پیش‌تر از اکران فیلم «چپ، راست» از چهارشنبه اول دی‌ماه خبر داده بود، با واکنش تند منوچهر محمدی تهیه‌کننده فیلم مواجه شد که در قالب نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره «هزینه» این تصمیم گیری‌ها هشدار داد.
در پی این حواشی، شورایعالی تهیه‌کنندگان سینما نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعتراض شدید به بازبینی مجدد فیلم‌های سینمایی، بر فصل‌الخطاب بودن «پروانه نمایش» برای اکران فیلم‌های سینمایی تأکید کرد.
حواشی مرتبط با «چپ، راست» باعث شد حرف و حدیث‌ها درباره فرایند اخذ پروانه نمایش و بازبینی فیلم‌های سینمایی پیش از اکران عمومی دوباره احیا شود. به‌خصوص که پیش از این بیژن نوباوه عضو شورای پروانه نمایش نیز در گفتگویی اعلام کرده بود که ۳۰ فیلم مساله دار به‌رغم داشتن پروانه نمایش از دولت قبل مجدداً باید بازبینی شوند.
نکته جالب اینکه محمدرضا فرجی مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی روز گذشته در همان خبر مرتبط با اصلاحات فیلم سینمایی «چپ، راست» گفته بود: «تاکید سازمان سینمایی بر حل مشکلات فیلمسازان و صاحبان آثار از جمله فیلم «چپ راست» است تا از طریق تعامل دوسویه برخی ایرادات و اشکالات مطرح شده از سوی شورای پروانه نمایش قبلی و کمیته بازبینی رفع شود تا سینماها شاهد تداوم رونق و اکران آثار جدید باشند.» فرجی اینگونه به‌صورت ضمنی خبر از فعالیت «کمیته بازبینی» به‌موازات شورای پروانه نمایش داد.
بر این اساس خبرنگار مهر مطلع شده است، در دوران جدید سازمان سینمایی هر فیلمی که قرار است اکران شود (فارغ از اینکه پروانه نمایش دارد یا نه) پیش از نمایش باید توسط کمیته‌ای سه نفره متشکل از مشاوران محمد خزاعی و البته زیر نظر خود رییس سازمان سینمایی بازبینی شود.
بر اساس شنیده‌ها پژمان لشگری‌پور، حبیب ایل‌بیگی و محمدحسین نیرومند سه عضو این کمیته هستند که در حال حاضر بازبینی فیلم‌های سینمایی را پیش از اکران برعهده دارند. لشگری‌پور و نیرومند از اعضای شورای پروانه نمایش هستند و ایل‌بیگی مسئولیت معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی را برعهده دارد.
در این روند کمیته سه نفره درباره فیلم سینمایی «چپ، راست» به اجماع نرسیده‌اند و این فیلم مشمول اصلاحیه شده اما منوچهر محمدی طی جلساتی که با حبیب ایل‌بیگی داشته اعمال این اصلاحیه‌ها را نپذیرفته است.

1 دیدگاه

 • سلام
  وقتی چیزی منشاء قانونی دارد
  وقتی اثری از پیامدهای قابل احصای «بد» در جامعه برخوردار است
  به جمله ی مشهور امام راحل می رسیم
  «غلط می کنی قانون را قبول نداری، قانون ترا قبول ندارد»
  جناب منوچهر محمدی ابتداء باید در برابر افکار عمومی که هیچگاه برایش پشیزی ارزش قائل نبوده و دنبال کاسبی و تجارت از مسیر صنعت سرگرمی سینما است، بفرماید، چگونه «قبله عالم» را که از اهداف مهم فرقه ی ضاله بود در دستورکار تولیدش قرار داد، چگونه قوانین و مرزبندی ها را دور زد؟ چگونه حاضر شد این سم و زهر را به کام خانواده ی ایرانی بریزد و درنهایت متوقف شود؟
  منوچهر محمدی کسی است که سال ها پیش حتی در پی انحلال شوراهای ساخت و نمایش بود، ریشه ای از مجموعه ی بن مایه ی فساد و قبح زدایی
  حال «قانون» را قبول ندارد؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.