11:25

بانی‌فیلم:  حوزه تهیه‌کنندگی سریال برای تلویزیون و شبکه نمایش خانگی از جاهایی‌ست که جماعتیعجیب‌وغریب را در خود جا داده است!!

با احترام به تمامی مشاغل و فعالیت‌های خدماتی، اما این یک نقص تاریخی غیرقابل قبول است که قصاب،میوه‌فروش، صاحب گاوداری، ماست‌بند، ماشین‌فروش، سنگ‌فروش، معاملات ملکی، بسازبفروش،آگهی‌بگیر رسانه‌ها، خبرنگارنما ودر کسوت تهیه‌کننده، سکان هدایت مالی یک پروژه تلویزیونی وسینمایی را در دست داشته باشد!

به نظر می‌رسد عرصه تهیه‌کنندگی فیلم و سریال، آنچنان «فراخ» شده که جماعتی را در کسوت تهیه‌کنندهدرون خود جا داده که تصور حضورشان حتی در یک صف خرید بقالی هم غیرممکن است!

نخستین و کاری‌ترین آسیب حضور جماعت گاودار و ماست‌بند و قصاب و بسازبفروش و آگهی بگیرروزنامه‌ها واولویت پول درآوردن، و در نتیجه سقوط مولفه‌های اخلاقی در یک پروژه سینمایی یاتلویزیونی‌‌ست که متعاقب‌ آن موجبات انحطاط و از بین رفتن ساختارهای فرهنگی و هنری نیز فراهمخواهد شد.

انتقاد محمد فیلی از زدوبند جماعتی از تهیه‌کنندگان برای «بالا» کشیدن حق و حقوق دست‌اندرکاران ونبود هیچ گونه نظارتی بر نحوه ورود و فعالیت جماعت کاسبکار، نه یک زنگ خطر بلکه تکرارهشدارهایی‌ست که همواره دلسوزان فرهنگ و هنر مطرح می‌کنند

حرف‌های این بازیگر قدیمی را بخوانید:

محمد فیلی: با تهیه‌کننده‌ای کار کردم که گاوداری داشت!

محمد فیلی، هنرمند پیشکسوت کشورمان که مدتی قبل به دلیل عارضه مغزی تحت عمل جراحی قرار گرفت، اکنون بعد از گذشت دو هفته از عمل جراحی شرایط عمومی اش را خوب توصیف می کند و می گوید: ان شاءالله از یک ماه آینده می توانم کار کنم. فیلی که قرار است پس از بهبودی با پروژه «سلمان فارسی» داود میرباقری همکاری کند، اظهار امیدواری می کند تا هرچه زودتر سر کار حاضر شود. او می گوید: هنوز نقشی به طور دقیق از سوی آقای میرباقری برایم تعریف نشده فقط از مدت ها قبل دعوت شده ام و می دانم در بخش ایرانی «سلمان فارسی» حضور دارم و بخش عمده این پروژه هم همین بخش است.
این هنرمند پیشکسوت سینما و تلویزیون در گفت و گویی با ایسنا درباره وضعیت جسمی اش پس از گذشت دو هفته از عمل جراحی، گفت: خدا را شکر می کنم حالم خیلی بهتر است. یکشنبه، ۲۴ اردیبهشت ماه به بیمارستان مراجعه کردم و پس از معاینه پزشک و چکاپ کامل بخیه هایم کشیده شد. قرار شد شهریور ماه مجدد برای چکاپ بروم. از این پس هر ۶ ماه یک بار باید چکاپ شوم. به لطف خداوند وضعیت خوبی دارم و مشکلی ندارم. خوشبختانه عمل خوبی پشت سر گذاشتم و از یک ماه آینده هم می توانم کارم را شروع کنم. فعلا بنا بر تشخیص پزشک معالجم بهتر است کمی استراحت کنم چون بدنم ضعیف شده و چون داروهایم خواب آور هستند باید بیشتر استراحت داشته باشم تا ان شاءالله کامل خوب شوم.

کارهای استانی معضلاتی دارند
بازیگر نقش شمر در سریال «مختارنامه» که این روزها سریال «طعم طمع» را روی آنتن شبکه یک سیما دارد، درباره حضورش در این مجموعه طنز استانی توضیح داد: همانطور که می دانید «طعم طمع» یک سریال طنز برای استان اصفهان است. همکاری با مراکز استان‌ها به خصوص از لحاظ مالی، سختی‌های خودش را دارد اما من خودم چون شهرستانی هستم تعلق خاطری به شهرستان‌ها دارم و دلم می‌خواهد در شهرستان‌ها کار کنم؛ کما اینکه تاکنون خیلی جاها رفته‌ام و سریال و تله فیلم کار کرده‌ام ولی معضلات و مشکلات خودشان هم را دارند. در کارهای استانی دستمزدها پایین است و متاسفانه پرداخت‌ها به موقع نیست.
محمد فیلی در «طعم طمع»
وی تاکید کرد: به دلیل علاقه ای که به شهرستان ها دارم، حاضرم دستمزدهای پایین بگیرم و کار کنم اما متأسفانه آنقدر پرداخت ها بد است و به سختی می شود به پول رسید که خوشایند نیست. ای کاش این مشکل وجود نداشت و هنرمندان برای حضور در کارهای استانی بیشتر تشویق می شدند. من برای صداوسیمای استان فارس هم مدت‌ها قبل کار کردم اما تهیه‌کننده متاسفانه نه اهل شیراز بود و نه کارِ هنری بلد بود و در آخر هم دستمزدمان را پرداخت نکرد و ناپدید شد. نمی‌دانم چطور تهیه‌کننده شده بود. البته من این موضوع را به مسئولان صداوسیما منتقل کردم و تاکید داشتم افرادی مانند این تهیه‌کننده با کارهایشان شأن تلویزیون را پایین می‌آورند.

با تهیه‌کننده‌ای کار کردم که گاوداری داشت!
فیلی سپس به ریزش مخاطبان تلویزیون اشاره و درباره دلایل آن اظهار کرد: اگر مردم کمتر تلویزیون تماشا می کنند بخشی از آن به همین دلایل است؛ به خاطر ورود یکسری افراد ناوارد که کاسبکارانه به این ماجرا نگاه می کنند. من در کاری بازی کردم که صراحتا بیان می‌کنم تهیه‌کننده گاوداری داشت. آقای گاودار چطور می تواند کارِ هنری انجام بدهد؟! اصلا چطور این اجازه به او داده می شود. این مسائل معضلاتی هستند که گریبانگیر تلویزیون شده اند و مسئولان باید توجه کنند.
این بازیگر تصریح کرد: متاسفانه اکثر کارها با عجله و در زمان کم ساخته می شود. ما حتی ۲۰ دقیقه فیلم مفید در روز هم کار کرده‌ایم که واقعاً فاجعه است؛ چون اصلا به خواندن متن هم نمی رسیدیم.

اگر نمره «چار دیواری» ۱۰۰ است، «طعم طمع» ۱۰ می گیرد
فیلی همچنین درباره سریال «طعم طمع» گفت: درباره این سریال خیلی تبلیغات می شود اما فکر نمی‌کنم آن اندازه که تبلیغ می شود بازخورد داشته باشد. من در کارهای طنز دیگری هم حضور داشتم مثل «چار دیواری» و یکسری کار جدی که خودتان می دانید اما این سریال اصلا با کارهای قبلی ام قابل مقایسه نیست. به عنوان مثال اگر شما به طنز «چار دیواری» نمره ۱۰۰ بدهید، به «طعم طمع» باید ۱۰ بدهید. به هر حال کاری بود که انجام شد. مردم ما خیلی فهیم و باهوش اند و کار خوب را از همان قسمت اول تشخیص می دهند. اگر  یک سریال به دلشان ننشیند قطعا نگاه نمی‌کنند. امیدوارم مسئولان توجه کنند و کارهای بهتری ساخته شود.

یک ماه دیگر به «سلمان فارسی» می روم
بازیگر سریال های «تفنگ سرپر»، «روزی روزگاری»، «مختارنامه»، «بانوی عمارت» و «گیلدخت» درباره حضورش در سریال «سلمان فارسی» هم خاطرنشان کرد: برای این پروژه در بخش ایرانی قرار است کار کنم که هنوز شروع نکرده اند چون هنوز دکورهایشان تمام نشده است. بخش عمده کار «سلمان فارسی» نیز همین بخش ایرانی است. در مورد نقشم به طور قطعی صحبتی با آقای میرباقری نشده است. ان شاءالله از یک ماه آینده که حالم بهتر شد می‌روم و کارم را شروع می کنم.
فیلی در پایان گفت: مثل همیشه آرزوی سلامتی برای مردم خوبم دارم. ممنونم که برایم دعا کردند. خوشبختانه با شرایط بسیار عالی عمل موفقیت آمیزی را پشت سر گذاشتم که همه را از دعای خیر و محبت مردم و تلاش تیم پزشکی خوب می‌دانم.
گفتنی‌ست که محمد فیلی روز نهم اردیبهشت امسال به دلیل عارضه مغزی عمل جراحی سنگینی را پشت سر گذاشت.
این بازیگر اکنون سریال «گیلدخت» را روی آنتن شبکه اول دارد. همچنین به تازگی سریالی با عنوان «طعم طمع» به کارگردانی و تهیه کنندگی امیرحسین عنایتی در ژانری طنز با بازی محمد فیلی از شبکه یک آغاز شده است. پوراندخت مهیمن، آشا محرابی، شهاب عباسی، فاطمه شکری، افشین سنگ چاپ و پویا امینی نیز از بازیگران این سریال هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *