9:16

«گنجینه گلپا» عنوان یکی از تازه ترین آثار مکتوب منتشر شده در حوزه کتاب هایپژوهشی موسیقی است که به قلم مسیح سام خانیانی پیش روی مخاطبان قرار گرفتهاست.

به گزارش مهر، کتاب «گنجینه گلپا» به نویسندگی مسیح سام خانیانی در قالب تحلیلو بررسی موسیقایی آثار مرحوم اکبر گلپایگانی خواننده پیشگام موسیقی ایرانی دردسترس دوستداران موسیقی ایرانی قرار گرفت.

معرفی مجموعه کامل آثار مرحوم گلپا در پروژه های «گلهای جاویدان»، «گلهایرنگارنگ»، «یک شاخه گل»، «برگ سبز»، « گلهای تازه»، «موسیقی ایرانی (ارکستربرنامه سوم، «بزم شاعران» و آثار متفرقه مشتمل بر اجراها، برنامه های رادیویی،محفل های خصوصی و کنسرت های داخلی و خارجی، انعکاس نظرات استادانموسیقی و شعر درباره آثار مرحوم گلپا، انعکاس فعالیت های این خواننده در حوزهرسانه، معرفی موسیقی دان ها، شاعران و هنرمندانی که با مرحوم گلپا همکاری وهمچنین مجموعه تصاویری از این هنرمند پیشکسوت محتوای اصلی کتاب «گنجینهگلپا» را تشکیل می دهند.

علیرضا میرعلی نقی و حجت عبدی ویراستاران، حسن گلپایگانی تحلیل گوشه هایآوازی، محمدجواد سام خانیانی بررسی اوزان شعری و مریم قدیم طراح جلد دیگرعوامل کتاب «گنجینه گلپا» را تشکیل می دهند.

اکبر گلپایگانی که سیزدهم آبان ماه سال ۱۴۰۲ دار فانی را وداع گفت، دهم بهمن ماهسال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. این هنرمند در سال ۱۳۱۸ پس از ورود به دبستان فرهنگبه عنوان قاری قرآن مدرسه برگزیده شد و از این پس بود که به فراگیری مقدمات آواز وخوانندگی موسیقی ایرانی پرداخت.

وی در سال ۱۳۲۶ پس از تلمذ از محضر پدرش نخستین تجربه حضور در یک ارکستر وگروه کر را کسب کرد و در سال ۱۳۲۷ در انجمن موسیقی مدرسه نظام عضو شد. اینهنرمند از سال ۱۳۲۸ به بعد با هنرمندان سرشناسِ موسیقی آشنا شد و آموزش را زیرنظر آنها آغاز کرد.

4728731.jpg

از جمله استادان اکبر گلپایگانی می‌توان به هنرمندانی همچون حسن یکرنگی، نور علیبرومند، اسماعیل قهرمانی، ابوالحسن صبا، یوسف فروتن، محمد ایرانی مجرد، عبداللهدوامی، ادیب خوانساری، حسین طاهرزاده و سلیمان امیر قاسمی اشاره کرد.

این هنرمند پیشگام موسیقی ایرانی که از او به عنوان مرد حنجره طلایی موسیقی ایرانییاد می‌شود، در سال ۱۳۳۵ به دعوت سازمان یونسکو با همراهی نورعلی برومند و علیاصغر بهاری برای اجرای آواز و موسیقی ایرانی برنامه‌ای را اجرا کرد.

«موی سپید»، «مست عشق»، «عقیق»، «دل ای دل»، «بزم عاشقان»، «روی برگیبنویس عشق»، «چرا عاشق نباشم»، «قدر محبت» از جمله آثاری است که در قالبآلبوم علاوه بر کنسرت و اجراهای زنده از اکبر گلپایگانی پیش روی مخاطبان قرار گرفتهاست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *