12:23

قدیمی‌ترین پرتره‌های مردان آفریقایی‌تبار تاریخ هنر اروپا در اقدامی بی‌سابقه در کنار یکدیگر به نمایش گذاشته می‌شوند.
به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، مدیران موزه ملی آمستردام اعلام کردند در راستای تغییرات متاثر از جنبش «جان سیاهپوستان مهم است» دو مورد از نخستین پرتره‌های مردان آفریقایی‌تبار در تاریخ هنر اروپایی برای اولین‌بار درکنار یکدیگر به نمایش گذاشته می‌شوند.
یک طراحی متعلق به سال ۱۵۰۸ که توسط «آلبرشت دورر» خلق شده و در کارگاه این نقاش آلمانی کشف شده است و یکی از تابلوهای نقاشی که به سال ۱۵۲۵ تعلق دارد و توسط «یان مستارت» نقاش هلندی خلق شده است از جمله آثاری خواهند بودند که در کنار ۱۰۰ پرتره هنرمندان رنسانس از سه‌شنبه در موزه ملی آمستردام به نمایش گذاشته می‌شوند.
یکی از دلایلی که این دو اثر هنری تاکنون در ۵۰۰ سال اخیر در کنار یکدیگر به نمایش گذاشته نشده‌اند، ظرافت طراحی گچی «دورر» است که از موزه آلبرتینا در وین امانت گرفته شده است و در تمام این سال‌ها به منظور سالم باقی ماندن به صورت انفرادی به نمایش گذاشته شده است.
اما مدیر بخش نقاشی‌های هلندی قرن هفدهمی این موزه معتقد است فقدان علاقه و اشتیاق به این نقاشی‌ها باعث شده است موسسات به نمایش این دو اثر در کنار یکدیگر به عنوان عامل پربازدید شدن یک نمایشگاه نگاه نکنند.
با اینکه نام هنرمندان این دو اثر هنری مشخص است اما هویت سوژه‌های نقاشی در طول تاریخ به فراموشی سپرده شده است و به رغم تلاش‌ محققان هویت این افراد همچنان نامشخص است.
در مورد طراحی «دورر» مشخص نیست که هدف از خلق این نقاشی چه بوده است. در مورد پرتره کوچک «مستارت» می‌توان دریافت نشانه‌هایی از ثروت در پوشش این مرد به چشم می‌خورد. برخی معتقدند هدف از خلق این نقاشی به تصویر کشیدن «سنت موریس» متولد ۲۵۰ میلادی باشد.
نمایشگاه «مرا به خاطر داشته باش» تا ۱۶ ژانویه ادامه خواهد داشت و آثاری که در فاصله بین ۱۴۷۰ تا ۱۵۷۰ خلق شده‌اند را به نمایش می‌گذارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *