13:17

پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری همزمان با هفته پژوهش نشست‌های تخصصی در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری را با حضور پژوهشگران، فعالان عرصه پژوهش، علاقمندان و … با شعار میراث‌فرهنگی یادگار گذشته، ثروت امروز، سرمایه آینده بصورت حضوری و مجازی برگزار می‌کند.
به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، درمراسم افتتاحیه هفته پژوهش که 20آذر1400با حضور و سخنرانی عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مصیب امیری رییس پژوهشگاه، علیرضا انیسی معاون پژوهشی، علیرضا قلی‌نژاد پیربازاری معاون فناوری و کاربردی‌سازی همراه است در کنار نقالی شاهنامه، اجرای موسیقی سنتی توسط هنرمندان گروه هنرهای‌سنتی، از سامانه نشریات و تازه‌های انتشارات پژوهشگاه رونمایی خواهد شد.
در روز نخست از هفته پژوهش (20آذر)بعد ازمراسم افتتاحیه گزارش عملکرد پژوهشکده زبان‌شناسی،کتیبه‌ها و متون، توسط مژگان اسماعیلی رییس این مرکز ارایه خواهد شد و پس از آن روسای گروه‌های پژوهشی زبان و گویش رایج، زبان‌های باستان و متون کهن، متون و کتیبه‌های دوران اسلامی به بیان بخشی از فعالیت‌های این مراکز می‌پردازند.
در ادامه نیزموضوعات« شناخت اصول و مبانی خط ثلث و نام‌دهی گونه‌های زبانی:ملاحظات زبانی وغیر زبانی» در قالب سخنرانی ارایه می‌شوند.
در دومین روز از هفته پژوهش(21آذر) محمد مرتضایی رییس پژوهشکده باستان‌شناسی به ارایه عملکرد این پژوهشکده می پردازد و موضوعات«به کارگیری، پشتیبانی و ره آورد دانش و فن آوری در باستان‌شناسی»،«همبستگی دانش جغرافیا و باستان‌شناسی»،«سامانه نقشه باستا‌شناسی کشور (تحت وب)»و«برنامه‌نویسی و تدوین سامانه نقشه باستان‌شناسی کشور(تحت وب)»در قالب سخنرانی ارایه و سامانه نقشه باستان شناسی کشور (تحت وب) رونمایی خواهد شد.
در بعد از ظهر همین روز موضوعات چشم‌اندازهای پژوهشی، گفتگوی شرق و غرب، کارگاه آموزشی آشنایی با کاربرد نرم‌افزارهای ارجاع‌دهی، پوسترارائه فعالیت‌‌های پژوهشی و اجرایی، هم اندیشی تخصصی، کتابچه فعالیت‌هاو… توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی بررسی می‌شود.
در سومین روز از هفته پژوهش (22آذر) نیز نشست‌های؛ پژوهشکده مردم‌شناسی در آیینه نقد، معرفی فعالیت‌های پژوهشکده مردم‌شناسی در سال پژوهشی گذشته، معرفی فعالیت‌های پژوهشکده مردم‌شناسی در زمینه موضوعات مهم و کاربردی همچون کرونا، خشکسالی، زلزله و منابع‌طبیعی و اطلس مردم‌نگاری سرزمین برگزارمی‌شود.
در بعد از ظهر همین روز ناصر رضایی رییس گروه‌های پژوهشی گردشگری و میراث‌طبیعی به ارائه گزارش عملکرد و طرح‌های پژوهشی این مراکز خواهد پرداخت و در ادامه جایگاه گردشگری، اثرات کرونایی بخش گردشگری بر تقاضای اقتصاد کلان و اشتغال ایران، تدوین سند راهبردی توسعه گردشگری شهرستان خوی با تاکید بر گردشگری و طبیعت مبنا، بررسی ضرورتها و چالشهای ثبت و حفاظت از میراث‌طبیعی کشور توسط سخنرانان بررسی می‌شود.
در چهارمین روز از هفته پژوهش (23آذر) نیزگزارش عملکرد پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی-تاریخی و گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه ارائه می‌شود.
گفتنی است،درمراسم اختتامیه هفته پژوهش (24آذر) با حضور رییس، معاونین، مدیران و… پژوهشگران برتر پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در سال پژوهشی گذشته معرفی خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.