13:15

بانی‌فیلم: پس از تاخیرهای فراوانی که سازندگان سریال «رعد و برق» در رساندن این مجموعه به آنت شبکه پنج داشتند، مدیران این شبکه صلاح دیدند به جای پوزش‌خواهی‌های مکرر، قید پخش آن را بزنند و سریالی چینی را جایگزین کنند.
پس از انتشار این اعلام از سوی شبکه پنج، امروز سازندگان سریال «رعد و برق» اطلاعیه دادند و ارسال عکس‌هایی از کوهنوردی عوامل در برف، ضمن اشاره به سختی‌های تولید این سریال، در مطالبی دلایل تاخیر و توقف پخش سریال را مطرح کردند.
در این اطلاعیه که با عنوان «اندکی صبر، تلاش شبانه روزی مضاعف به حرمت بینندگان تلویزیون» برای رسانه‌ها ارسال شده آمده است:
«توقف موقتی پخش سریال مناسبتی «رعد و برق» به کارگردانی بهروز افخمی و تهیه کنندگی داود هاشمی، هر چند اتفاقی نادر در تلویزیون است، اما تنویر افکار عمومی درباره بخشی از دلایل آن بی تردید به رفع ابهامات کمک شایانی می‌کند.
سریال «رعد و برق» با هدف بازسازی عواقب سیل ویرانگر و خانمان‌‌برانداز استان‌های شمالی ایران، از جمله گلستان و مازندران و خراسان شمالی و جنوب و جنوب غرب کشور، بعد از ماه ها تحقیق و بررسی و دقت نظر و وسواس های مسبوق به سابقه بهروز افخمی از اواسط زمستان سال ۹۸ کلید خورد.
جالب آنکه ابتدا قرار بود بین ۱۲ تا ۱۴ قسمت سریال در خوزستان اتفاق بیفتد، چهار قسمت در خرم آباد و بقیه قسمت‌ها در گلستان. حتی ۱۲ قسمت از فیلمنامه بخشهای مربوط به خوزستان نیز که پس از ماه ها تحقیق نوشته و تحویل شبکه شد، به خاطر شدت شیوع کرونا و عدم امکان تصویربرداری در این استان، به محاق رفت! اتفاقی ناگزیر که برنامه ریزی تولید را به کل به هم ریخت و اهل فن، نیک از تبعات و لطمات آن آگاهند.
طی یک سال و اندی تصویربرداری، سازندگان با مشکلات پیش بینی شده و گاه نامترقبه بسیاری در هنگام تولید دست و پنجه نرم کردند. مشکلاتی که قطعاً بخش عمده ای از آنها به تبع حضور در لوکیشنهای واقعی در شرایط جوی نامساعد رقم خورد.
فقط بازسازی نفس‌گیر حادثه گرفتاری حدود سیصد خودرو در مناطق سیل زده که در همان زمان سه روز وقت نیروهای امدادی را گرفته بود، یکی از ده ها موارد طاقت فرسایی بود که با مشقت فراوانی در سریال به تصویر کشیده شده است.
بی شک کسانی که بُعد مسافت، برفگیری، برودت هوا و بارندگی در مناطقی چون توسکستان، ارتفاعات دراز نو، دشت سرعلی آباد، خوش ییلاق شاهرود و … را تجربه کرده اند، درک روشن تر و بهتری از شرایط دشوار تولید سریال «رعد و برق» و ناملایمات گریزناپذیر مبتلا به سازندگان خواهند داشت. مشکلاتی که شاید تنها گوشه ای از آنها در تصاویر منتشر شده از پشت صحنه سریال ملموس باشد.
ضمن اینکه نظارت گسترده و دقیق روی پروسه پیچیده پس تولید از جمله آماده سازی نسخه نهایی باکیفیت 4k و تغییر نهایی ناگزیر به HD به دلیل محدودیت های سیستم پخش تلویزیون، موجب شد تا سازندگان به فرصت بیشتری نیاز پیدا کنند.
فرصتی که بدیهی است برای افزایش کیفیت خروجی سریال و ارج گذاری به سلیقه و شأن مخاطبان سیما طلب شده و چه بسا مبادا اگر این دغدغه نبود، میشد با وسواس کمتر و سر هم بندی و تساهل، به تداوم پخش سریال رضایت داد! نکته ای که اتفاقاً نشان از تکاپوی بی شائبه و نگاه ایدالیستی سازندگان سریال دارد؛ نه به قول غیر منصفانه برخی، «عدم موفقیت» در رساندن به پخش!
در هر حال امید است بزودی و بعد از ماه مبارک رمضان، شاهد تداوم پخش سریال «رعد و برق» با کیفیتی درخور و متناسب با سلیقه سخت پسند مردم گرامی باشیم.
سریالی که کوشیده مرهمی باشد، هرچند ناچیز برای داغدیدگان سیل و دیگر مخاطرات ویرانگر طبیعی و در جهت ادای احترام به قربانیان آنها و البته موافقت و همراهی برای رساندن آن به آنتن، ارزشگذاری به تلاشهای صادقانه گروه تولید، آن هم در شرایط محنت بار کرونایی این روزهاست.»

1 دیدگاه

  • همه ی این نکات دقیق و موشکافانه پس از پخش قسمت اول مشخص شد و قبل از آن کسی به این مشکلات و سختی ها واقف نبود. حتی اینکه سیستم پخش تلویزیون HD است و نیاز به تبدیل فرمت ضبط شده وجود دارد!!.
    همه چیز دقیق و حساب شده بود مثل عبور گروه فیلمسازی از روی رودخانه کوچک که در فیلم ویدیوی پیوست شده به خبر می بینیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *