12:59

اسپانیا حراج شدن یک تابلو نقاشی که احتمال دارد یکی از آثار «کاراواجو»،‌ نقاش مشهور رنسانس باشد را متوقف کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین،‌ دولت اسپانیا مزایده روز پنجشنبه یک تابلو نقاشی کوچک که قرار بود در مادرید با قیمت تخمینی ۱,۵۰۰ یورو به حراج شود را به دلیل شک و گمان‌ها در ارتباط با خالق لغو کرد.

مطالعات دقیق‌تر بر روی این نقاشی که مسیح (ع) را درحالی که زخمی شده است به تصویر می‌کشد و با نام «تاج‌گذاری با خار»‌ شناخته ‌می‌شود باعث به وجود آمدن تردید درباره این مسئله شد که شاید «کاراواجو»‌ نقاش چیره‌دست ایتالیایی خالق این اثر باشد.

در حال حاضر کارشناسان در حال بررسی این تابلو نقاشی هستند که ابعاد آن ۱۱۱ در  ۸۶ سانتی‌متر است تا بتوانند اصالت آن را به طور کامل تایید کنند.

وزارت فرهنگ اسپانیا اعلام کرده پس از آنکه از سوی کارشناسان «پرادو»‌ تماس تلفنی داشته است به سرعت خروج این تابلو نقاشی از کشور را ممنوع کرده است. کارشناسان موزه «پرادو» اعلام کرده‌اند شواهد کافی وجود دارد که می‌تواند نشان‌دهنده اصالت این اثر به عنوان یکی از آثار «کاراواجو»‌ باشد.

برخی از کارشناسان دنیای هنردرحال حاضر نیز این اثر را به عنوان یکی از نقاشی‌های «کاراواجو»‌ تایید کرده‌اند.

«ویتوریو اسگاربی» منتقد هنری ایتالیایی اعلام کرد ماه گذشته هنگامی که یکی از دوستانش عکسی از این نقاشی را به او نشان داده است بلافاصله متوجه شده است که این نقاشی به «کاراواجو» تعلق دارد.

«اسگاربی»‌ می‌گوید :‌ «این نقاشی را دیدم و بلافاصله متوجه شدم که یکی از آثار «کاراواجو»‌ است پس این فکر به ذهنم رسید که با کمک برای تامین بودجه لازم من می‌توانم آن را به ایتالیا بازگردانم … این یک نقاشی ارزشمند است که اگر به مجموعه دار خصوصی فروخته شود حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلیون یورو می‌تواند ارزش داشته باشد و در صورت فروختن آن به یک موزه همچون «پرادو»‌ می‌تواند ۵۰ میلیون یورو به فروش برسد.»‌

«ماریا کریستینا ترزاگی»‌استاد دانشگاه رم و یکی از کارشناسان آثار «کاراواجو»‌ نیز این نقاشی را به عنوان یک اثر اصل شناسایی کرده است.

با این حال، «نیکولا اسپینوسا»‌ یکی از برجسته‌ترین کارشناسان نقاشی‌های قرن هفدهم ایتالیایی معتقد است این یکی از آثار «کاراواجو» نیست و فقط از تکنیک تضاد رنگ تیره و روشن «کاراواجو»‌ برای خلق این نقاشی به خوبی استفاده شده است.

البته این نقاشی تنها اثری نیست که در سال های اخیر به عنوان یکی از نقاش های احتمالی کاراواجو خبرساز شده است. در سال ۲۰۱۴ نیز یک نقاشی که به عنوان شاهکار گمشده کاراواجو معرفی شد در شیروانی یک خانه فرانسوی پیدا شد. پنج سال بعد یک مجموعه دار خارجی دو روز پیش از آنکه این نقاشی حراج شود آن را خرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *